Yahya Sinwar je vođa palestinske terorističke grupe Hamas, koju su Sjedinjene Države i Evropska unija označile terorističkom organizacijom.
Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz objavio je 17. oktobra da je Sinwar ubijen tokom vojnih operacija u Pojasu Gaze.
Sinwar, 62, osumnjičen je da je navodno osmislio smrtonosni napad na Izrael 7. oktobra 2023. godine. Napad bez presedana pokrenuo je izraelski rat u palestinskoj enklavi.
Sinwar je postao glavni vođa Hamasa nakon atentata na Ismaila Haniyeha, šefa političkog biroa te grupe, koji je ubijen u Teheranu 31. jula u navodnom izraelskom napadu.
Prethodno je vodio vojno krilo Hamasa, odnosno Brigadu Iz al-Din Al-Kasam. Sinwar se nije smatrao favoritom za nasljednika Haniyeha, koji je živio u Kataru.
Khaled Meshaal, bivši politički šef Hamasa, i Khalil al-Hayya, istaknuta ličnost u političkom krilu grupe, smatrani su ljudima koji mogu preuzeti vodstvo.
Tradicionalno, Hamasov politički šef nalazi se u inostranstvu kako bi mogao putovati i održavati kontakt s regionalnim saveznicima, poput Irana i Hezbollaha. Vjeruje se da je Sinwar bio u Gazi.
Ključni razlog za Sinwarovo imenovanje, rekli su stručnjaci, njegove su bliske veze s Iranom, koji je grupi pružio finansijsku i vojnu podršku.
Oblikovan od strane izraelskih zatvora
Takođe poznat kod svojih pristalica kao Abu Ibrahim, Sinwar je rođen u izbjegličkom kampu u gradu Khan Younis u Gazi.
Njegovi roditelji, poput Haniyehovih, pobjegli su iz primorskog grada Ashkelona tokom arapsko-izraelskog rata 1948. koji je rezultirao uspostavljanjem države Izrael - ili onoga što Palestinci nazivaju "nakba" ili katastrofa.
Sinwar se pridružio Hamasu nedugo nakon što je osnovan 1987. godine i osnovao svoju zastrašujuću unutrašnju sigurnosnu organizaciju Al-Majd, čija je glavna svrha bila pronaći izraelske špijune unutar grupe. Stekao je reputaciju nasilnika i dobio je nadimak "Kasapin Khan Younisa".
Sinwar je zarobljen od strane izraelskih snaga i osuđen na višestruke doživotne kazne za niz krivičnih djela -- uključujući ubistvo dva izraelska vojnika -- i proveo je više od dvije decenije u zatvoru.
Dok je bio u zatvoru, Sinwar je organizovao štrajkove kako bi poboljšao uslove rada i postao je vođa među zatvorenim Palestincima.
Sinwar je pušten iz zatvora 2011. godine u sklopu razmjene u kojoj je više od 1.000 palestinskih zatvorenika oslobođeno u zamjenu za jednog izraelskog vojnika koji drži Hamas.
Ubrzo nakon puštanja na slobodu, Sinwar je pratio Haniyeha na putovanju u Teheran, gdje se sreo s vrhovnim vođom ajatolahom Alijem Khameneijem.
Bajo
Malo to djeluje kao SF . I ne vjerujem . Ali ...... niko se ne bi zakleo da ni to nije nemoguce.
Ladja
Jahja Sinvar je radio za Mosad i Izraelsku vladu u zatvoru je preskolovan dat mu je zadatak i pusten na slobodu on je vrlo dobro odradio sta je Mosad trazio od njega pokrenuo je napad na Izrael i to je bilo dovoljno Natenjahu da napravi od Palestinaca groblje.
čitalac
U Izraelu živi 2 miliona arapa (pogrešno zvanih palestinci). Rade u državnoj službi, pripadnici su IDF-a, a imaju i sudiju vrhovnog suda. Prije ovog rata 47% izraelskih arapa (palestinaca) je doživljavalo Izrael svojom državom. Nakon početka rata taj procenat je skočio na 74%.