Rastu napetosti u Gruziji nakon parlamentarnih izbora na kojima je pobijedila vladajuća stranka Gruzijski san. U Tbilisiju je večeras počeo masovan protest nakon što su prozapadna opozicija i predsjednica Salome Zurabišvili optužili vlast za izbornu prevaru i pozvali građane da izađu na ulicu.
EU i SAD zatražili su od Gruzije potpunu istragu o nepravilnostima u glasanju.
Hiljade ljudi preplavile su ulice ispred zgrade parlamenta u Tbilisiju gdje je opet počelo gruzijsko događanje naroda zbog optužbi predsjednice i opozicije za izbornu prevaru.
"Naš plan za iduće dane jeste da svijetu pokažemo da ne prihvatamo ove rezultate izbora i da planiramo masovne, mirne proteste", rekao je član opozicione stranke Snažna Gruzija Levan Cuckirdize.
Predsjednica je pozvala Zapad da podrži proevropsku Gruziju. Iako kaže da je zemlja pala kao žrtva specijalne ruske operacije, ne optužuje rusku državu.
Kremlj demantuje miješanje i kaže kako je važno da se treće zemlje suzdrže od miješaja u rezultate izbora.
"Javno je rečeno da se pokušava destabilizovati situacija u zemlji. Pokušaji upletanja takođe su očiti, ali ne dolaze iz Rusije. Velik broj snaga iz evropskih zemalja, iz različitih evropskih institucija, pokušao je uticati na ishod glasanja", poručio je portparol Kremlja Dmitri Peskov.
Premijer Irakli Kobahidze pokušava da smiri situaciju tvrdeći da je evropski put i dalje prioritet i da nema namjeru da obnavlja diplomatske odnose s Rusijom jer je Gruzija zbog njene pomoći separatistima izgubila dvije pokrajine, Abhaziju i Južnu Osetiju.
"Očekujemo resetovanje odnosa s Evropskom unijom, i vjerujemo da će se to intenzivno događati od početka sljedeće godine. Naš je ambiciozni cilj je članstvo u EU do 2030", kazao je Kobahidize.
Među prvima mu je na pobjedi čestitao mađarski premijer Viktor Orban koji je upravo sletio u Tbilisi, uprkos tome što je Evropska unija upozorila da je pristupni proces Gruzije zaustavljen i pozvala na nezavisnu istragu.
"Gruzijci godinama teže demokratiji i bore se za nju, pa imaju pravo da znaju što se dogodilo za vikend. Imaju pravo da vide da se izborne nepravilnosti istražuju brzo, transparentno i nezavisno", istakla je predsjednica Evropske komisije Ursula Fon Der Lajen.
Od sticanija nezavisnosti 1991. Gruzija je doživjela nekoliko revolucija, političkih prevrata i velike građanske nemire. Svrgnuta su dva predsjednika, a treći, Mihail Sakašvili, sjedi u zatvoru.
Ladja
Smirite se i prihvatite izbire.Nemoda vas zanese lazna demokratija SAD,EU i uvede u rat ko nas u Jugoslaviji u Ukraini sada u Palestini. Palestinci traze demokratiju jos od1948 i dizu 2 prsta ali ih ta demokratija sve vise ubija i sece im prste na rukama.Gruzijo nemo da vas prevare na rat.