Amerikanci danas izlaze na 60. predsjedničke izbore u svojoj istoriji, a cijeli svijet čeka njihov neizvjestan ishod koji će uticati na niz globalnih sukoba i kriza. Kamala Haris i Donald Tramp vode najneizvjesniju bitku za Bijelu kuću u istoriji američkih izbora. Istovremeno se u SAD-u bira i novi saziv Kongresa i trećina Senata.
00:00 Završeno glasanje u svim državama osim Aljaske
Uskoro se očekuju prvi rezultati.
23:55 Glasanje se završava za pet minuta
Do kraja glasanja u većini saveznih država ostalo je svega pet minuta, nakon čega će početi da pristižu i prvi rezultati, a jasniju sliku o iskodu glasanja mogli bismo imati do pet ujutru po srednjeevopskom vremenu.
23:45 Mnogo se govori o masovnom VARANJU u Filadelfiji, dolazi policija
Policijska uprava Filadelfije izjavila je za CNN da nijesu upoznati s onim što je republikanski kandidat Donald Tramp nazvao "masovnim varanjem", niti sa bilo kakvim problemom koji bi zahtijevao njihovu reakciju.
"Mnogo se govori o masovnom VARANJU u Filadelfiji. Dolazi policija!!!", napisao je Tramp na svojoj društvenoj mreži Truth Social.
23:30 Državni sekretar u Nevadi upozorio na veliki broj odbijenih glasačkih listića
Državni sekretar Nevade izrazio je zabrinutost zbog značajnog broja odbijenih glasačkih listića u okruzima Klerk i Vošo, prenosi New York Times Prema pravilima, potpis na koverti s glasačkim listićem mora da se podudara sa potpisom u bazi podataka birača. Svaka nepodudarnost mora biti ispravljena kako bi listić bio prihvaćen i prebrojan.
New York Times navodi da je do sinoć u okrugu Klark identifikovano više od 11.300 nevažećih glasačkih listića, dok ih je u okrugu Vošo zabilježeno više od 1.800.
CNN je prenio da je državni sekretar Fransisko Aguilar poslao poruke biračima kako bi ih podsjetio na potrebu verifikacije potpisa prije nego što se njihovi glasački listići mogu prebrojati. Rok za verifikaciju potpisa je 12. novembar.
23:20 Birači najviše zabrinuti za demokratiju i ekonomiju
Prema najnovijij izlaznoj anketi koju je objavio NBC News, najveće zabrinutosti birača odnose se na pitanja demokratije i ekonomije.
Specifično, 35% birača navelo je demokratiju kao ključno pitanje koje je uticalo na njihovu odluku prilikom glasanja, dok je 31% ispitanika istaklo ekonomiju kao najvažniji faktor. Na trećem mjestu su se našli stavovi o pravi na abortus, koji su bili presudni za 14% birača, a slijede ih pitanja vezana za imigracije s 11%. Vanjska politika bila je najvažnija samo za 4% ispitanika.
23:05 Obustavljena trgovina akcijama Trampove kompanije
Trgovina akcijama Trampove kompanije za društvene mreže privremeno je obustavljena i to dva puta nakon naglog i oštrog pada cijene na dan izbora, koji je uslijedio nakon značajnog porasta cijene, prenosi CNN.
Akcije vlasnika mreže Truth Social, kompanije Trump Media & Technology Group, kojima se trguje pod simbolom “DJT”, zabilježile su negativan trend nakon što su porasle za čak 17% ranije u utorak ujutro. Nakon što je trgovanje akcijama obustavljeno zbog nestabilnosti, počele su da se oporavljaju, ali su na kraju dana bile u padu za više od 1%.
Nije bilo jasno šta je uzrokovalo masovnu prodaju – ili raniji skok.
“Tržišta su veoma krhka i nervozna, a DJT posebno”, rekao je za CNN glavni strateg u Interactive Brokersu Stiv Sosnik.
Kompanija se suočava sa potencijalnim trenutkom koji može odlučiti o njenoj sudbini, a koji će biti definisan ishodom glasanja.
22:45 Zbog izbora mobilisana Nacionalna garda
Nacionalna garda mobilisana je zbog izbora u 15 saveznih država, potvrdio je za CNN njen portparol.
"Više od 250 pripadnika Nacionalne garde pruža podršku tokom izbornog dana u ovim državama", izjavio je portparol, prenosi CNN. Mobilizacija obuhvata savezne države Alabamu, Arizonu, Delaver, Havaje, Ilinois, Ajovu, Novi Meksiko, Sjeverna Karolinu, Oregon, Pensilvaniju, Tenesi, Teksas, Vašington, Viskonsin i Zapadnu Virdžiniju.
Približno polovina angažovanih pripadnika Nacionalne garde fokusira se na operacije vezane za sajber bezbjednost, dok ostatak trupa pruža podršku prema lokalnim bezbjednosnim zahtevima.
Iz štaba Nacionalne garde je takođe saopšteno da je oko 85 pripadnika u pripravnosti u Koloradu, Vašingtonu D.C., Floridi i Nevadi. Ova mjera dolazi kao odgovor na mogućnost građanskih nemira tokom i nakon izbora, posebno u državama kao što su Vašington i Oregon, gdje su hiljade glasačkih listića oštećene ili uništene usljed paljenja najmanje triju glasaških kutija.
22:40 Google davao oprečne rezultate pretrage o lokacijama glasanja, pa otklonio problem
Google je uprvo riješio problem u pretrazi koji je izazvao razlike u informacijama o lokacijama glasanja kada su korisnici pretraživali „Gdje mogu da glasam za Haris“ u poređenju sa „Gdje mogu da glasam za Trampa“. Prema informaciji koju je objavio New York Post, kada su korisnici ukucali „Gdje mogu da glasam za Haris“, pojavio se Googleov panel za izbore 2024. godine u SAD, nudeći interaktivnu mapu za pronalaženje lokacija glasanja. Međutim, slična funkcija inicijalno nije bila prikazana za pretrage poput „Gdje mogu da glasam za Trampa“. Google je ovu razliku pripisao svom algoritmu koji je pogrešno povezao ime potpredsednice Kamale Haris sa okrugom Haris u Teksasu, koji je gusto naseljen region blizu Hjustona.
U izjavi objavljenoj na mreži X, kompanija Google je objasnila da se panel informacija o izborima aktivira kada se pominje „Haris“ zbog povezanosti tog termina sa okrugom Haris. Ovo, kako je navedeno, bilo je nenamjeran ishod pokretanja algoritma. Google je brzo implementirao ispravku, a kasnije je potvrdio na X mreži da je problem ispravljen. New York Post je sproveo sopstveni test, verifikujući da pretrage za „Haris“ i „Trampa“ sada prikazuju panel sa informacijama o lokacijama glasanja podjednako.
Ovaj problem privukao je značajnu pažnju na mreži, djelimično podstaknut objavom Ilona Maska. Kako izvještava The Verge, Mask, koji ima 203 miliona pratilaca na X mreži koja je u njegovom vlasništvu, podijelio je snimak ekrana razlike u pretrazi, izazivajući spekulacije među korisnicima. U svom videu, koji je prvobitno podijelio korisnik X DogeDesigner, Mask je istakao očiglednu razliku, koju su mnogi protumačili kao moguću pristrasnost prema glasačima Trampa. Međutim, The Verge je napomenuo da ne postoje konkretni dokazi koji podržavaju optužbe o namjernom suzbijanju, opisajući situaciju kao rezultat Googleovog algoritma koji nenamjerno naglašava regionalne pojmove umjesto prezimena kandidata.
Uprkos početnoj uzbuni, Google je uvjerio korisnike da je problem riješen i da pretrage koje uključuju oba kandidata sada daju vjerodostojne informacije o glasanju. Ovaj incident naglašava izazove s kojima se tehnološke kompanije suočavaju u upravljanju algoritamskim ponašanjem, posebno u osjetljivim vremenima poput izbornih sezona, kada čak i male razlike mogu brzo eskalirati u javne kontroverze.
22:20 Umjesto u rezultate - uvid u stavove birača
Izborne ankete u SAD ne predviđaju direktan ishod izbora, već nude uvid u stavove, motive i raspoloženje birača, omogućavajući detaljnu analizu prema starosnim, polnim, obrazovnim i drugim demografskim karaktersitikama, navodi USA Today.
Agencija koja se bavi analizom podataka, Edison Research, prikuplja ove informacije u ime konzorcijuma vodećih medijskih organizacija. U njihovom istraživanju učestvuju hiljade građana širom zemlje, posebno u ključnim saveznim državama, koji ispunjavaju upitnike odmah nakon glasanja na biračkim mjestima. Uz to, kako bi obuhvatili i one koji su glasali ranije, što je ove godine učinilo gotovo 80 miliona Amerikanaca, Edison Research sprovodi i telefonske ankete.
22:10 Tramp zabranio pristup medijskim kućama koje su ga kritikovale
Akreditacije za praćenje izborne noći, koju u Palm Biču organizuje kampanja Donalda Trampa, uskraćene su novinarima iz nekoliko medijskih kuća, objavio je CNN, dodajući da je razlog ove odluke navodna odmazda zbog njihovog kritičkog izvještavanja o Trampovoj kampanji.
Među medijskim kućama kojima su uskraćene akreditacije nalaze se Politico, Axios, Puck, Glas Amerike i Mother Jones. Zanimljivo je da je nekim medijima, poput Politica, učešće u početku bilo odobreno, ali je odluka povučena u posljednjem trenutku.
Novinari i fotografi Politica obaviješteni su jutros da im je akreditacija ukinuta, potvrdila je osoba upoznata s događajem za CNN. Svi navedeni mediji u posljednje vrijeme su objavljivali kritičke priloge o Trampu i njegovoj kampanji, što je navodno dovelo do ove promjene u politici odobravanja akreditacija.
21:55 Ilon Mask najavio da će provesti izborno veče sa Trampom, donirao 119 miliona
Najbogatiji čovjek na svijetu Ilon Mask najavio je da će provesti veče izbora sa bivšim predsjednikom i sadašnjim republikanskim kandidatom Donalsom Trampom, što če njegovom favoritu omogućiti direktan pristup osobi koja kontroliše jednu od ključnih informativnih platformi u potencijalno haotičnoj večeri, objavio je New York Times.
Prema riječima triju osoba koje su upoznate sa njegovim rasporedom, Mask planira da bude u Mar-a-Lagu tokom nekih od večernjih događaja u Palm Biču, na Floridi. Biće dio male grupe koja će sa Trampom pratiti rezultate kako pristižu.
NYT navodi da Tramp organizuje nekoliko zabava sa različitim nivoima ekskluzivnosti, uključujući večeru za mali broj donatora u Mar-a-Lagu i još manji skup za one koji će provoditi vrijeme s njim tokom večeri, a zatim će se obratiti većoj grupi, uključujući i druge donatore, u Konvencijskom centru u Palm Biču kasnije te večeri.
Mask će se priključiti događaju kao veliki obožavalac Trampa. Potrošio je najmanje 119 miliona dolara na super PAC koji podržava Trampa i organizovao je događaje u njegovo ime u Pensilvaniji. Tramp i Mask razgovaraju nekoliko puta nedjeljno, naglašavaNYT.
21:30 Valc očekuje pobjedu Demokrata u Viskonsinu
Potpredsjednički kandidat Demokrata Tim Valc izrazio je optimizam vezan za ishod odlučujućih izbora, rekavši novinarima da vjeruje u pobjedu u saveznoj državi Viskonsin. Prije nego što je poletio iz Pensilvanije za Vašington, Valz je izjavio da ima dobar osjećaj i da će pobijediti u Viskonsinu.
Iako nije imao priliku da razgovarati s Kamalom Haris u posljednja 24 sata, pohvalio je njen završni govor na skupu u Filadelfiji. Na pitanje o tome hoće li Donald Tramp priznati izbore u slučaju poraza, Valc je odgovorio da vjeruje kako će Tramp "vjerovatno" priznati rezultate. Takođe je naglasio da će, u slučaju poraza Haris, raditi na saradnji s pobjednikom, pokazujući time otvorenost za zajednički rad i jedinstvo bez obzira na ishod.
21:15 Predsjednik demokrata u Filadelfiji optimističan zbog velike izlaznosti
Predsjednik Demokratske stranke u Filadelfiji Robert Bob Brejdi izvijestio je o izuzetno visokoj izlaznosti birača u ranim satima izbornog dana, ističući da je to sjajna vijest za njegovu partiju. U razgovoru za Insider NJ, Brejdi je izjavio kako je odaziv najveći koji je ikada viđen u ovom trenutku", što, prema njegovim riječima, pozitivno utiče na izglede Demokratske stranke. Ovaj dugogodišnji politički akter i bivši kongresmen iz Pensilvanije aktivno učestvuje u političkom životu Filadelfije decenijama.
Velik broj glasača u Filadelfiji posebno je važan za Demokratsku stranku, s obzirom na to da ovaj grad tradicionalno podržava demokratske kandidate. Povećana izlaznost u urbanim područjima može značajno da utiče na ravnotežu glasova u Pensilvaniji, pomažući Demokratama da neutraliziraju podršku koju Republikanci dobijaju u ruralnim sredinama, gdje glasači često naginju konzervativnim kandidatima.
21:00 FBI uhapsio dvojicu muškaraca
FBI je izvijestio o lažnim prijetnjama bombom upućenim biračkim mjestima u nekoliko saveznih država, pri čemu mnoge od tih prijetnji potiču s ruskih mail domena. Iako nijedna prijetnja do sada nije ocijenjena vjerodostojnom, FBI zvaničnici u izjavi za CNN naglasili su da je integritet izbora jedan od njihovih najvećih prioriteta, kao i da će nastaviti da blisko sarađuju s državnim i lokalnim institucijama nadležnim za sprovođenje zakona kako bi zaštitili zajednice dok građani ostvaruju biračko pravo.
20:35 Tramp rekao da će priznati rezultat "ako izbori budu fer"
Tramp je poručio da bi bio spreman da prizna poraz ukoliko izbori budu sprovedeni pošteno, prenosi Associated Press.
„Ako izgubim izbore i ako budu fer, ja ću biti prvi koji će to priznati, mislim da bi to bilo pošteno“, rekao je Tramp, dodajući da se u velikoj mjeri uzda u svoju pobjedu. Takođe je istakao da „Republikanci imaju značajnu prednost“.
20:15 Stižu prvi rezultati
Tradicionalni prvi izborni rezultat na američkim predsjedničkim izborima 2024. stigli su iz malog sela Diksvil Noč, na sjevernom dijelu Nju Hempšira.
Rezultat je: tri glasa za Kamalu Haris i tri za Donalda Trampa.
20:10 Glasao Tramp
Kandidat Republikanske stranke na 60. predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama Donald Tramp glasao je danas u pratnji svoje supruge Melanije, prenosi CNN.
Nakon glasanja je rekao da je zadovoljan zbog velikog odziva birača, rekavši da je „vrlo počašćen“ saznanjem o dugim redovima.
17:32 Tehnički problemi u Pensilvaniji
Vrijeme za glasanje produženo je u okrugu Kambrija u Pensilvaniji, nakon što je "softverski kvar" otežao glasačima skeniranje glasačkih listića, saopštila je Kancelarija okružnih komesara.
Izborni zvaničnici u okrugu naglašavaju da "kvar ne bi trebalo da obeshrabri birače od glasanja na njihovim biračkim mjestima."
16:35 Glasao Trampov kandidat za potpredsjednika
Republikanski kandidat za potpredsjednika Džej Di Vens glasao je u Sinsinatiju u Ohaju.
16:33 Donald Tramp planira da cio dan provede na Floridi, gdje se očekuje da će glasati.
15:58 Redovi ispred biračkih mjesta širom Amerike
Na jednom biračkom mestu u Filadelfiji, u Pensilvaniji, već se stvorio dugačak red birača u roku od pola sata nakon otvaranja.
Ista situacija je i na biračkom mestu u Vilmingtonu u Sjevernoj Karolini.
11:49 Otvorena birališta u Vermontu, kreće izborni dan
Prošlo je pet sati ujutro na istočnoj obali Amerike, što znači da su otvorena birališta u Vermontu i da je izborni dan u SAD-u u toku.
Tokom sljedećih nekoliko sati, više će država slijediti taj primjer dok Sjedinjene Američke Države bude birale svog sljedećeg predsjednika. Uskoro otvaranje birališta u državama Njujork i Virdžinija.
10:11 Američki obavještajci: Rusija pokušava da potkopa povjerenje glasača u poštenje izbora
Šefovi američkih obavještajnih službi upozoravaju da, kako navode, strani neprijatelji, uključujući Rusiju, sprovode operacije kako bi "potkopali povjerenje javnosti u poštenje američkih izbora i podstakli podjele među Amerikancima".
U zajedničkoj izjavi, Kabinet direktora Nacionalne obavještajne službe (ODNI), FBI i Agencija za kibernetičku bezbjednost i bezbjednost infrastrukture rekli su da grupe povezane s Rusijom podstiču nasilje protiv izbornih zvaničnika i ponavljaju lažne tvrdnje o prevari glasača.
Agencije navode da su "ruski akteri uticaja" nedavno objavili članak u kojem lažno tvrde da zvaničnici u ključnim državama planiraju da lažiraju predsjedničke izbore tako što će ubaciti glasačke kutije. ODNI dalje kaže kako očekuje da će se ti napori intenzivirati u narednim danima. Takođe se optužuje Iran da je "značajna prijetnja stranog uticaja" SAD-u.
Teheran i Moskva negirali su pokušaje ometanja izbora.
09:27 Najnovije ankete za američke izbore: Gdje vodi Tramp a gdje Haris
Trka u neizvjesnim državama između bivšeg predsjednika Donalda Trampa i potpredsjednice Kamale Haris je praktično neizvjesna, jer poslednje ankete prije izbora, u nedjelju i ponedjeljak, pokazuju da su kandidati izjednačeni u sedam ključnih država – a presudna Pensilvanija je gotovo u potpunom egalu.
Pensilvanija: Situacija gotovo da ne može biti bliža – Haris vodi sa 0,2 poena prema prosjeku ponderisanih anketa sajta FiveThirtyEight. Kandidati su izjednačeni na 48% prema anketama New York Times/Siena i Morning Consult, dok Tramp vodi sa 49%-48% prema Emerson Collegeu, ali YouGov pokazuje da Haris vodi sa 48%-46%.
Nevada: I ovdje je mrtva trka – Tramp vodi sa 0,3 poena u proseku na sajtu FiveThirtyEight, ali anketa Times/Siena pokazuje da Haris vodi sa 49%-46%, a YouGov sa 48%-47%, dok Emerson pokazuje izjednačenje na 48%.
Džordžija: Tramp ima minimalnu prednost – vodi sa 0,7 poena u prosjeku prema FiveThirtyEight, kao i sa 50%-49% prema anketi Emersona, 50%-48% u anketi Morning Consulta i 48%-46% prema YouGov-u, dok Times/Siena pokazuje da Haris vodi sa 48%-47%.
Sjeverna Karolina: Još jedna tijesna prednost za Trampa – vodi sa 0,9 poena prema podacima FiveThirtyEight, kao i sa 49%-48% prema Emersonu, 49%-47% prema Morning Consultu i 48%-47% prema YouGov-u, iako anketa Times/Siena pokazuje prednost Haris od 48%-46%.
Mičigen: Haris ima blagu prednost u okviru statističke greške – vodi sa jednim poenom prema FiveThirtyEight, sa 50%-48% u Emersonovoj anketi, 49%-48% prema Morning Consultu i 47%-45% prema YouGov-u, dok su kandidati izjednačeni na 47% prema Times/Siena.
Viskonsin: Haris ima blagu prednost – vodi za 1,1 poen prema FiveThirtyEight, i ima prednost od 48%-45% prema YouGov-u i 49%-47% prema Times/Siena, dok su kandidati izjednačeni na 49% prema Emersonu, a Morning Consult pokazuje minimalnu prednost za Trampa.
Arizona: Ovo je najveća prednost u nekoj od neizvjesnih država, iako je i dalje vrlo blizu – Tramp vodi sa 2,2 poena u prosjeku prema FiveThirtyEight, kao i sa 49%-45% prema Times/Siena, 50%-48% prema Emersonu i 48%-47% prema YouGov-u, dok Morning Consult pokazuje izjednačenje na 48%.
08:17 Rezultati iz malog američkog sela: Haris 3, Tramp 3
Glasači u američkom selu Diksvil Noč otvorili su izborni dan u prvim minutima utorka s izjednačenim brojem glasova, odražavajući nevjerojatno tijesne nacionalne ankete u trci za Bijelu kuću. Kamala Haris i Donald Tramp dobili su po tri glasa u malenoj zajednici u sjeveroistočnoj državi Nju Hempšir koja decenijama započinje dan izbora u prvoj minuti utorka - nekoliko sati prije otvaranja glasačkih mjesta u ostatku zemlje.
Izborni zakoni u Nju Hempširu dopuštaju opštinama s manje od 100 stanovnika da otvore biračka mjesta u ponoć i da ih zatvore kada svi registrovani birači ispune svoju građansku dužnost.
07:23 Zašto baš utorak u novembru?
Odlukom Kongresa iz 1845. godine predsjednički izbori održavaju se u utorak nakon prvog ponedjeljka u novembru. Sjedinjene Države tada su još bile većinom agrarno društvo, pa je odabir novembra omogućavao mnogim Amerikancima da stignu na birališta nakon jesenje sjetve i prije zime. A pošto je nedjelja bila božji, a srijeda sajmišni dan, izbor je pao na utorak.
07:00 Neizvjesna utrka
Američki birači su gotovo rovovski podijeljeni u izboru između republikanca Donalda Trampa i demokratkinje Kamale Haris, a ankete pokazuju neizvjesnu trku.
Tramp, 78-godišnji republikanac, milijarder i bivši predsjednik, tokom kampanje je preživio dva pokušaja atentata, samo nekoliko sedmica nakon što ga je porota u Njujorku proglasila krivim zbog krivotvorenja dokumenata, čime je postao prvi bivši američki predsjednik osuđen za krivično djelo.
Haris je u julu neočekivano postala kandidatkinja svoje stranke i time dobila priliku da postane prva američka predsjednica, nakon što je aktuelni predsjednik Džo Bajden odustao od trke poslije lošeg nastupa u debati i pritiska stranke da se povuče.
Ankete pokazuju da je dvoje kandidata izjednačeno na nacionalnom nivou, ali i u 'prevrtljivim' saveznim državama, tzv. swing states.
Ove godine ih je sedam - Pensilvanija, (19 elektora), Džordžija i Sjeverna Karolina (po 16), Mičigan (15), Arizona (11), Viskonsin (10) i Nevada (6). U svima njima kandidati su po anketama unutar statističke greške.
Po većini američkih medija, Haris ima dosad gotovo sigurnih 226 elektora, a Tramp 219.
Više od 77 miliona Amerikanaca već je dalo svoj glas, no izborni dan pokazaće čija je kampanja bila uspješnija u motivaciji za izlazak na birališta.
Pobijedi li u sve tri neizvjesne države tzv. radničkog Pojasa rđe (Rust Belt), Pensilvaniji, Mičiganu i Viskonsinu, Kamala Haris postaće predsjednica, tvrde analitičari.
Izgubi li neku od njih, moraće to nadoknaditi osvajanjem jedne iz tzv. Sunčanog pojasa (Sun Belt) Džordžije, Sjeverne Karoline ili Arizone u kojima je Tramp u neznatnoj prednosti po anketama. Izgubi li, pak, najveću od njih Pensilvaniju, moraće osvojiti čak dvije. Mnogi zbog toga upravo tu saveznu državu smatraju ključnom za oboje kandidata.
Ladja
U EU glasacki listici glasacima stignu u pismu postom mesec dana prije datuma izbora i ljudi glasaju i postom posalju. Ti glasaci se uopste ne pitaju,za svasta se glasa u toku godine a drzava sama prema svojim interesima objavi pobedu onija koje podrzavaju drzavni organi. Glasanje je samo farza u EU