Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski upozorio je evropske čelnike da bi kapitulacija pred Rusijom bila "samoubistvo" za Evropu, samo nekoliko sati nakon što je Kijev i crnomorsku luku Odesu potresao talas vazdušnih udara.
Govoreći na sastanku Evropske unije u Budimpešti 7. novembra, Zelenski je ponovio svoje pozive za veću potporu svojoj ratom razorenoj zemlji, uoči neformalnog samita EU-a sljedećeg dana čiji će domaćin biti Mađarska koja trenutno predsjedava blokom.
Takođe je rekao da je već razgovarao s novoizabranim predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom o tome kako i Sjedinjene Države i Europa moraju biti jaki za dobrobit jednih drugih usred "mnogih izazova" s kojima se svijet suočava.
"Puno se govorilo o potrebi popuštanja [čelniku Rusije Vladimiru] Putinu, povlačenja, pravljenja nekih ustupaka. To je neprihvatljivo za Ukrajinu i samoubilačko za cijelu Europu", rekao je Zelenski u svom govoru, dva dana nakon što je Trump pobijedio na predsjedničkim izborima.
Strah je zahvatio Europu od pobjede s obzirom na Trumpov često iznošeni skepticizam prema američkoj vojnoj podršci Ukrajini.
"Koncept 'do mira snagom' dokazao se i potreban je sada. Pokazivanje slabosti ili prodaja evropskih pozicija neće kupiti pravedan mir. Mir je nagrada samo za jake", dodao je Zelenski.
Zelenskog je na sastanku pozdravio desničarski mađarski premijer Viktor Orban, koji je održavao bliske veze s Putinom i govorio protiv sankcija EU-a Moskvi. Orban takođe ima bliske odnose s Trumpom.
Šef NATO-a Mark Rutte, u pokušaju da osigura Trumpovu potporu Ukrajini, rekao je novinarima po dolasku u Budimpeštu da je slanje trupa iz Sjeverne Koreje u pomoć Rusiji u Ukrajini predstavljalo izravnu prijetnju Sjedinjenim Državama.
Rutte je kazao da Sjeverna Koreja, Iran, Kina i, naravno, Rusija sve više rade zajedno i rade zajedno protiv Ukrajine.
"Istovremeno, Rusija to mora platiti, a jedna od stvari koju rade je isporuka tehnologije Sjevernoj Koreji, koja sada prijeti kopnenom dijelu SAD-a, kontinentalnoj Europi", upozorio je.
Dodao je da se raduje što će sjesti s Donaldom Trumpom kako bi razgovarali o tome kako se mogu zajednički suočiti s tim prijetnjama.
Skup u Budimpešti održan je u trenutku kada je Ukrajina oborila 74 od 106 bespilotnih letjelica koje je Rusija lansirala rano ujutro 7. novembra na ciljeve u devet ukrajinskih regija - Odesa, Mikolajiv, Herson, Kijev, Sumi, Poltava, Harkov, Kirovograd, Žitomir, Čerkasi i Černigov - dok su 22 srušena nakon što su ih ometali ukrajinski sistemi elektroničkog ratovanja.
"Ruski udari 7. novembra izazvali su požare i prouzročili štetu u pet okruga Kijeva, koji je bio pod ruskim napadom osam sati", izvijestio je gradonačelnik Vitalij Kličko na Telegramu.
Krhotine dronova pale su u okruzima Pečersk, Holosijivski, Solomjansk, Obolonsk i Podilsk, naveo je Kličko, dodajući da su dvije osobe ozlijeđene od pada krhotina dronova.
Kličko je izvijestio da gore gornji katovi višespratnice u Pečersku, a stanovnici su evakuisani.
"U Odesi je visoka stambena zgrada oštećena, a jedan je muškarac ozlijeđen krhotinama nakon što je ukrajinska protivvazdušna odbrana oborila ruske bespilotne letjelice iznad crnomorske luke", izvijestio je regionalni guverner Oleh Kiper.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR