6 °

max 9 ° / min 3 °

Subota

23.11.

9° / 3°

Nedjelja

24.11.

10° / 3°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

14° / 9°

Petak

29.11.

13° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ključni pobjednici nakon američkih izbora

Izvor: Pixabay, ilustracija

Svijet

Comments 0

Ključni pobjednici nakon američkih izbora

Izvor: N1

Autor: Antena M

  • Viber

Finansijska tržišta doživjela su pozitivne pomake nakon pobjede Donalda Trampa na američkim predsjedničkim izborima. Taj je rast čak iznenadio.

Jer, stigao je uprkos značajnoj raspravi o tome kako bi njegovi planovi o tarifama, nižim porezima i masovnim deportacijama migranata mogli uticati na najveću svjetsku ekonomiju u negativnom smislu, prenosi BBC.

No, za neke konkretnije ocjene ipak će trebati proći vremena, sedam dana nakon slavlja na izborima i ogromnog rasta, situacije se smiruje. Tri glavna američka berzovna indeksa završila su utorak 12. novembra s padom, nakon što su porasla za otprilike pet posto od 4. novembra, dan prije izbora.

Tesla

Najveći pobjednik svakako je Tesla Elona Maska, koji će imati ulogu u novoj administraciji. Uostalom, on je vjerovatno i glavni razlog zašto je Tramp došao do pobjede. Dionice njegove kompanije porasle su za oko 35 posto od 4. novembra i ukupna vrijednost joj je premašila milijardu dolara, prvi put od 2022. Time se i Mask lično obogatio za više od 50 milijardi dolara jer posjeduje 13 odsto udjela u Tesli.

Time se kod investitora pokazalo da vjeruju najavama da bi Trampova administracija mogla olakšati neke istrage sigurnosnih regulatora o bitnim stvarima poput autonomne vožnje, za što se Mask toliko bori posljednjih godina i zbog čega je postao tako gorljivi republikanac i Trampov pristaša, iako je samo četiri godine ranije bio veliki demokrata i podsticao je Džoa Bajdena, podsjeća BBC.

Takođe, povezanost između Trampa i Maska mogla bi pomoći Tesli da se lakše nosi s promjenama odnosa između SAD-a i Kine, gdje kompanija ima značajnu prisutnost. Iako se očekuje da će Tramp smanjiti državnu podršku za električna vozila, poput poreznih olakšica, analitičari kažu da bi to zapravo moglo koristiti Tesli, vodećoj kompaniji na američkom tržištu, čime bi konkurentima bilo teže sustići je.

Ali, nisu Mask i Tesla jedini tržišni dobitnici nakon pobjede Trampa.

Kriptovalute

Cijena najpoznatije kriptovalute bitcoina skočila je više od 25 odsto i premašila 89.000 dolara. To je znak da investitori očekuju velike promjene u sektoru, koji je pod Bajdenovom administracijom bio podvrgnut represiji regulatora.

I Tramp je kriptovalute nazivao prevarom, ali je promijenio retoriku tokom ove godine, obećavajući da će SAD postati “glavni grad na Zemlji za kriptovalute”. Najavio je da će stvoriti stratešku zalihu bitcoina i otpustiti predsjednika Komisije za vrijednosne papire (SEC) Garyja Genslera, koji je izazvao ljutnju pokretanjem pravnih postupaka protiv firmi prema postojećim finansijskim zakonima.

Ali, da bi kriptovalute uistinu dobile “odrješenije ruke”, oko toga će se morati složiti zastupnici u Kongresu, odluku ne može donijeti predsjednik samostalno.

Banke

Dionice nekih od najvećih američkih banaka zabilježile su dvoznamenkasti rast od dana prije izbora jer investitori smatraju da će finansijske firme biti među prvim korisnicima Trampovih obećanja o deregulaciji. Između ostalog, on će imati uticaj na oblikovanje pravila koja određuju koliko gotovine banke moraju posjedovati u smislu garancije finanijske sigurnosti.

Očekuje se i da će se Tramp razići s Linom Khan, trenutnom šeficom Federalne komisije za trgovinu (FTC), poznatoj po antimonopolskim stavovima zbog kojih se smanjilo sklapanje poslova, što je ključno za banke.

Dionice Capital One i Discovera, čije je spajanje na razmatranju kod regulatora, skočile su za više od 15 posto od Trampove pobjede.

Privatni zatvori

Dionice vodećih privatnih zatvorskih firmi GEO Group i CoreCivic porasle su za otprilike 70 posto od 4. novembra. Dobici ukazuju na velike prilike koje investitori vide za privatne zatvorske operatore dok Tramp obećava deportovati milione migranata.

Na primjer, Bajden je 2021. naredio Ministarstvu pravosuđa da prekine poslovanje s privatnim zatvorskim kompanijama. No, Tramp, koji je tokom prvog mandata ukinuo sličnu naredbu, trebao bi ponovo učiniti isto te na taj način privatnim zatvorima podstaknuti poslovanje. Naravno, očekivanja da će milioni ljudi deportaciju čekati u zatvorima svakako pomaže u rastu dionica.

Indeks dolara kreće se na najvišem nivou od aprila, porastavši više od dva posto unazad sedam dana. To je dobra vijest za američke turiste koji putuju u inostranstvo, ali upitna je vrijednost za ekonomiju u cijelosti. Djelimično zato što je snaga dolara usko povezana s kamatnim stopama, za koje investitori sada očekuju da bi mogle ostati više nego se očekivalo.

To djelimično odražava podatke prije izbora, koji sugerišu da je američka ekonomija jače nego što se ranije pretpostavljalo. Takođe, investitori vide rizik da bi niži porezi, manje migracija i nove trgovinske barijere mogli održavati inflaciju, čineći američku centralnu banku manje spremnom za smanjenje kamatnih stopa.

Prošle sedmice, Federalne rezerve nisu dale jasne smjernice za naredne mjesece, uz tvrdnju da je prerano reći kakav bi tačno uticaj mogle imati Trampove politike.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR