11 °

max 14 ° / min 7 °

Petak

22.11.

14° / 7°

Subota

23.11.

9° / 2°

Nedjelja

24.11.

10° / 3°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

14° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Dolazak Maska u Trampovu vladu današnji je trenutak zgražavanja u američkoj politici – biće ih još mnogo

Izvor: X.com/elonmusk

Svijet

Comments 1

Dolazak Maska u Trampovu vladu današnji je trenutak zgražavanja u američkoj politici – biće ih još mnogo

Izvor: Guardian

Autor: Antena M

  • Viber

Amerikanci su se u srijedu ujutru probudili uz šokantne naslove u kojima je pisalo da je novoizabrani predsjednik Donald Tramp imenovao Ilona Maska i biotehnološkog preduzetnika Viveka Ramasvamija da predvode novoosnovano Ministarstvo za efikasnost vlade, kome je dat šaljivi akronim D.O.G.E. (Department of Government Efficiency - Ministarstvo za efikasnost vlade). Guardian u najnovijoj analizi piše da su reakcije javnosti varirale od uzdaha do izraza nevjerice dok su mnogi pokušavali da shvate šta bi ovo moglo značiti za budućnost federalne uprave i osnovnih javnih službi.

Izbor „DOGE“ kao akronima ministarstva dodaje slojeve ironije, jer je Mask poznat kao istaknuti podržavalac Dogecoina, kriptovalute koja je počela kao internet-mim. Guardian objašnjava da ovo imenovanje predstavlja jedinstveno preplitanje Maskovih ličnih interesovanja i novih federalnih odgovornosti, s obzirom na to da je DOGE zadužen da smanji federalnu potrošnju za čak 2 triliona dolara. Mask nije propustio priliku da ovu vijest objavi na društvenoj mreži X, gdje je postavio stilizovanu sliku sebe u „gangsterskoj“ pozi, sa digitalno pojačanom kosom, uz slova "D.O.G.E." Slika jasno prenosi njegovu poruku: smanjenje državnih programa i poslova nije samo cilj, već misija koju planira da sprovede s energijom i humorom.

Imenovanje Maska stavlja ga na moćnu poziciju nad različitim federalnim agencijama, uključujući Agenciju za zaštitu životne sredine (EPA), koja je ranije imala sukobe sa Maskovom kompanijom SpaceX oko ekoloških rizika za divlje životinje u blizini mjesta lansiranja. Mogućnost da Mask nadgleda agencije koje regulišu njegove poslovne poduhvate podiže pitanja o sukobu interesa, jer sada ima ovlašćenje da utiče i na misije tih agencija i na njihove budžete. Maskov plan da uštedi trilione dolara podsjeća na njegov pristup „efikasnosti“ u Twitteru, gdje je otpustio 6.000 zaposlenih nakon što je kupio kompaniju 2022. godine — potez za koji neki kritičari smatraju da je smanjio vrijednost Twittera za čak 80%.

Ramasvami, biotehnološki preduzetnik koji je stekao prepoznatljivost tokom republikanskih primarnih izbora 2023. godine, otvoreno je govorio o svojoj viziji drastično smanjene federalne vlade. Predložio je smanjenje federalne radne snage za 75% i čak ukidanje cijelih ministarstava, uključujući Ministarstvo obrazovanja, Poresku službu (IRS) i FBI. Kako se u analizi napominje, Ramasvamijevo imenovanje nagovještava veliki preokret u prioritetima, sa vjerovatnim naglaskom na smanjenje socijalnih programa, smanjenje ekološke zaštite i umanjivanje finansiranja umjetnosti. Perspektiva tako obimnih rezova izaziva zabrinutost da bi Amerikanci koji zavise od federalne pomoći, ekoloških zaštitnih mjera ili javnih kulturnih programa mogli uskoro osjetiti ozbiljne posljedice u svom svakodnevnom životu.

Trampova zvanična izjava povukla je paralele između misije DOGE-a i Menhetnskog projekta, programa iz vremena Drugog svjetskog rata koji je razvio prvu atomsku bombu. Guardian napominje da, iako Trampovo poređenje može djelovati kao pretjerivanje, ono ipak ukazuje na njegovu namjeru da preoblikuje vladine funkcije silom koja bi mogla imati sličan uticaj kao nuklearno doba. Poređenje sa Menhetnskim projektom vjerovatno aludira na opsežne, brze promjene koje Tramp zamišlja, čak i ako je to poređenje možda više dramatično nego što je u potpunosti relevantno.

Na mreži X, Ramasvami je najavio da će DOGE započeti „crowdsourcing primjera državnog rasipanja, prevara i zloupotreba“, što implicira da bi javni doprinos mogao da vodi neke od rezova. Poziv da se putem crowdsourcing-a identifikuju vladine „neefikasnosti“ izazvao je spekulacije o tome koje bi vrste programa mogle biti pod lupom, kao i koje programe bi Mask i Ramasvami mogli podržati ili smanjiti u zavisnosti od svojih ličnih interesa. Ova strategija mogla bi stvoriti visoko javni i moguće kontroverzni proces selekcije, gdje bi socijalni programi ili inicijative koje nijesu u skladu sa njihovim prioritetima prve bile na udaru.

Najava DOGE-a donekle je zasijenila ostale glavne Trampove izbore u kabinetu ove nedjelje. U potezu koji bi inače mogao privući pažnju, imenovao je guvernerku Južne Dakote Kristi Noem za šeficu Ministarstva za unutrašnju bezbjednost. Noem je ranije dospjela u javnost jer je u svojoj nedavnoj knjizi priznala da je ubila svog psa, čime je stekla nadimak „gospođa sa psom.“ Pored toga, Tramp je nominovao bivšeg voditelja Fox Newsa, Pita Hegseta, za sekretara odbrane. Hegset, bivši pješadijski kapetan poznat po svojoj podršci vojnicima optuženim za ratne zločine i svojoj knjizi Rat protiv ratnika: Nakon izdaje ljudi koji čuvaju slobodu, nadgledao bi 1,3 miliona aktivnih vojnika. Hegsetove otvorene stavove o odbrani i Noem-inu kontroverznu prošlost vjerovatno bi mediji istaknuli u drugačijem kontekstu. Ipak, Maskovo imenovanje koje privlači pažnju odvratilo je fokus javnosti ka DOGE-u i očekivanim promjenama koje slijede.

Za Maska, poslovnog lidera bez prethodnog iskustva u vladi i sklonog narušavanju statusa quo, ovo imenovanje označava značajnu ekspanziju u javne službe. Kako Guardian objašnjava, Maskova slava često proizlazi iz njegovog uživanja u izazivanju kontroverzi, osobine koju dijeli sa Trampom. Kritičari se plaše da bi njegova sklonost ka provokativnim potezima, slična onima koje je povlačio kao direktor Twittera, mogla da se prenese i u federalnu sferu. Ako ciljevi „efikasnosti“ DOGE-a budu slijedili Maskove nedavne strategije na Twitteru, mogli bi donijeti drastične rezove i otpuštanja, preoblikujući ne samo vladinu radnu snagu već potencijalno destabilizujući ključne operacije.

Dok neki Trampovi pristalice vide DOGE kao vitalni reset prenaduvanog federalnog sistema, drugi su zabrinuti da bi drastični rezovi i eliminacija programa mogli ostaviti trajne posljedice na funkcije i usluge vlade. Dok se SAD suočava sa ovim promjenama, neizvjesno da li će Ministarstvo za efikasnost vlade donijeti neophodne reforme ili će Maskov i Ramasvamijev uticaj potkopati stabilnost i svrhu ključnih federalnih programa. Za sada, nacija posmatra sa mješavinom radoznalosti, nelagodnosti i, za mnoge, osjećajem zebnje zbog onoga što bi DOGE mogao da znači za budućnost američkog upravljanja.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Vanja

Zadovoljni smo mirnom i demokratskom promjenom vlasti, ispostovana je volja glasaca. Kao sto je ambasadorka Rajnke izjavila avgusta 2020-e, kada smo mi krenuli u sunovrat.