9 °

max 15 ° / min 7 °

Petak

22.11.

15° / 7°

Subota

23.11.

9° / 2°

Nedjelja

24.11.

10° / 3°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 9°

Četvrtak

28.11.

11° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
EU će tražiti odgovore od Kine u vezi sa transferom dronova u Rusiju

Izvor: Pixabay, ilustracija

Svijet

Comments 0

EU će tražiti odgovore od Kine u vezi sa transferom dronova u Rusiju

Autor: Antena M

  • Viber

Evropska unija će zahtijevati od Pekinga odgovore zbog izvještaja da kineska kompanija proizvodi bespilotne letjelice koje se koriste u ratu Rusije protiv Ukrajine, rekao je danas visoki zvaničnik Unije.

Imali smo izvještaje iz obavještajnih izvora o postojanju fabrike u Kini koja proizvodi bespilotne letjelice koje se isporučuju u Rusiju, rekao je visoki zvaničnik EU, koji je želio da ostane anoniman da bi govorio o toj osjetljivoj temi, prenosi Politiko.

On je istakao da EU mora da utvrdi da li je Peking znao za aktivnosti kompanije i da li je proizvodnja bespilotnih letjelica predstavljala direktnu saradnju Kine i Rusije u proizvodnji vojne opreme.

Ako potvrdimo da postoji transfer dronova iz Kine u Rusiju, to će imati posljedice, dodao je zvaničnik, koji je odbio da precizira kakve bi posljedice mogle da budu.

Komentari koji dolaze više od mjesec dana nakon što je Rojters prvi put izvijestio o fabrici dronova, nagovještavaju čvršći stav prema Kini nakon reizbora Donalda Trampa za predsjednika SAD.

Kineska proizvodnja bespilotnih letjelica trebalo bi da bude na vrhu dnevnog reda kada se evropski ministri spoljnih poslova okupe u Briselu sljedeće nedjelje, rekla su trojica diplomata.

Očigledno je da ćemo morati veoma pažljivo da pogledamo da li se Kina udaljava od svoje pozicije neutralnosti u vezi sa ukrajinskim sukobom, rekao je jedan diplomata EU.

Dok zvaničnici i diplomate EU nisu naveli šta bi se moglo preduzeti, jedna od opcija koja se razmatra je dodavanje više kineskih kompanija na listu firmi iz trećih zemalja koje se suočavaju sa sankcijama EU, rekao je drugi diplomata EU.

Upitan šta EU treba da sazna prije nego što preduzme akciju, on je kazao da pokušavaju da utvrde da li je fabrička proizvodnja bila usmjerena na Rusiju, da li su dronovi isporučeni Rusiji i da li su kineske vlasti upoznate sa tim.

Teško je povjerovati da je to urađeno bez njihovog znanja, dodao je.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR