Aslan Bžanija (Bzhania), lider gruzijskog separatističkog regiona Abhazije koji uživa podršku Moskve, izjavio je 16. novembra da je "spreman" da podnese ostavku ako pristalice opozicije pristanu da napuste sjednicu parlamenta u glavnom gradu Suhumiju, prenosi gruzijski servis Radija Slobodna Evropa (RSE).
Opozicija je pozvala na novi miting 16. novembra nakon što su demonstranti prethodnog dana upali u prostore parlamenta zbog ugovora o nekretninama sa Moskvom i zahtijevali ostavku Bžanije.
"Oni koji su zauzeli zgrade, oni koji su pokušali da izvrše državni udar, moraju da napuste kompleks, nakon čega sam spreman da raspišem izbore, da podnesem ostavku i da se kandidujem na novim izborima", rekao je Bžanija.
Opozicija je, međutim, odlučna da ignoriše Bžanijeve zahteve.
"Aslan Bžanija pribjegava očajničkim pokušajima da sačuva svoju vladu. Njegova vladavina je završena", navodi se u saopštenju takozvanog Koordinacionog savjeta opozicije.
Opozicija u saopštenju optužuje Bžanija da je "učinio bogatima svoje rođake i uski krug bliskih ljudi", pozivajući pristalice opozicije da se okupe u glavnom gradu Suhumiju.
Lokalni mediji prenose da poslanici 15. novembra nisu uspjeli da ratifikuju sporazum, za koji oni koji mu se protive strahuju da bi omogućio bogatim Rusima da steknu imovinu u crnomorskom regionu. To je dovelo do rasta cijena nekretnina i učinilo ih nedostupnim za lokalno stanovništvo.
Predstavnici opozicije rekli su da su demonstranti, nakon što su prvobitno zahtevali da se sporazum poništi, počeli da pozivaju na smenu Bžanije.
Nekoliko sati ranije, 15. novembra, demonstranti su nasilno ušli u zgradu parlamenta i opkolili Bžanijinu rezidenciju, koja se nalazi u istom kompleksu, u kojem se nalaze parlament i zgrada vlade u Suhumiju.
Abhazija i Južna Osetija su se odvojile od gruzijske vlasti nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine. Moskva je priznala nezavisnost ova dva regiona nakon što su ruske snage odbile gruzijski pokušaj da povrati Južnu Osetiju u petodnevnom ratu u ljeto 2008. koji je završen porazom Gruzije.
Većina zemalja i dalje priznaje Abhaziju kao dio Gruzije, ali njena ekonomija skoro u potpunosti zavisi od Moskve, koja isplaćuje plate javnom administrativnom osoblju, kao i socijalna davanja stanovnicima.
Gruzijska proevropska predsjednica Salome Zurabišvili odgovorila je na tenzije u regionu koji Tbilisi smatra okupiranim, optužujući Rusiju da "preduzima ubrzane korake ka aneksiji" Abhazije.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR