U iznenađujućem potezu, novoizabrani predsjednik Donald Tramp najavio je svoju namjeru da nominuje dr Mehmeta Oza, poznatu televizijsku ličnost i autora, za administratora Centra za usluge Medicare i Medicaid (CMS). Ova moćna agencija nadgleda ključne programe zdravstvenog osiguranja, uključujući Medicare, Medicaid i Zakon o pristupačnoj zdravstvenoj zaštiti (ACA), koji zajedno pružaju podršku za više od 150 miliona Amerikanaca.
Odluka je, kako navodi New York Times, izazvala iznenađenje, čak i unutar zdravstvenog sektora, jer je dr Oz široko prepoznat po svom statusu selebritija, a ne po iskustvu u oblasti zdravstvene politike ili upravljanju velikim birokratijama. Njegova nominacija slijedi širi trend u Trampovoj administraciji odabira medijskih ličnosti za vođenje federalnih agencija, uključujući prethodne izbore za Ministarstvo odbrane i Ministarstvo saobraćaja.
Dr Oz, koji je poznat po tome što je više od decenije bio domaćin “The Dr. Oz Showa”, nema iskustva u vođenju velike federalne agencije kao što je CMS, čije odluke utiču na milijarde dolara potrošnje za zdravstvo. CMS upravlja Medicaidom za osobe sa niskim prihodima, Medicareom za starije osobe i tržištima osiguranja u okviru ACA, što utiče na neke od najugroženijih populacija u SAD.
U izjavi, Tramp je pohvalio dr Oza za njegovu medijsku karijeru, ističući njegovu ulogu u promovisanju zdravijeg načina života milionima Amerikanaca. Tramp je takođe napomenuo da će dr Oz sarađivati sa Robertom F. Kenediem Jr, aktivistom za zdravlje, kako bi se suprotstavili onome što su opisali kao „kompleks industrije bolesti“ i rješavali hronične bolesti koje pogađaju zemlju. Uprkos ovim pozitivnim komentarima, mnogi kritičari su izrazili zabrinutost zbog dr Ozove nesposobnosti za ovu funkciju.
Dr Oz ima istoriju kontroverznih medicinskih tvrdnji. Kritikovano je njegovo zalaganje za neprovjerene tretmane, kao što je promocija hidroksihlorokina u ranim fazama pandemije COVID-19, kao i promocija proizvoda za mršavljenje koji su kasnije opovrgnuti. Senatorka Pati Muri, bivša predsjednica Senatskog komiteta za zdravstvo, izrazila je razočaranje, navodeći da dr Ozovi prethodni postupci i nedostatak iskustva čine ga problematičnim izborom za vođenje ovako vitalne agencije.
Iako dr Oz nije iz tradicionalne političke pozadine, on je u prošlosti iznosio stavove o Medicareu i politici zdravstvenog osiguranja. 2020. godine napisao je kolumnu za Forbes, predlažući sistem univerzalnog zdravstvenog pokrića u kojem bi svi Amerikanci, osim onih koji su pokriveni Medicaidom, bili upisani u privatne Medicare Advantage planove. Ovaj plan, koji bi bio finansiran porezom na platu od 20%, zamijenio bi privatne planove poslodavaca i trenutni Medicare sistem. Njegovi stavovi podsjećaju na stavove nekih progresivnih demokrata, poput potpredsjednice Kamale Haris, ali su daleki od konzervativnih zdravstvenih politika koje obično podržavaju Tramp i drugi republikanci.
Nominacija dr Oza je posebno značajna s obzirom na rastuće rasprave o budućnosti Medicaida i ACA. Nedavne diskusije među republikancima fokusirale su se na moguće smanjenje sredstava za Medicaid i stroža pravila za kvalifikaciju. U međuvremenu, ACA se i dalje suočava sa izazovima, uprkos podršci dr Oza cilju zakona da proširi pokriće. Iako kritikuje neke aspekte ACA, dr Oz je sugerisao da zakon ne ide dovoljno daleko u reformisanju zdravstvenog sistema.
Sa njegovom nominacijom za vođu CMS-a, dr Oz će biti podvrgnut nadzoru u vezi sa širokim spektrom pitanja, od budućnosti Medicaida do efikasnosti Zakona o pristupačnoj zdravstvenoj zaštiti. Kao administrator CMS-a, njegove odluke mogle bi oblikovati zdravstveni sistem za milione Amerikanaca, čineći ovu nominaciju ključnim trenutkom u predstojećoj administraciji.
čitalac
Od New York Times-a, ljevičarske biblije, ne može se očekivati objektivna ocjena bilo koje odluke Trampove administracije.