5 °

max 11 ° / min 5 °

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

15° / 9°

Četvrtak

28.11.

14° / 10°

Petak

29.11.

12° / 7°

Subota

30.11.

7° / 5°

Nedjelja

01.12.

8° / 5°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Politiko: Slučaj Meta Gejtsa – dokaz da Tramp nije moćan koliko misli

Izvor: Pixabay, ilustracija

Svijet

Comments 0

Politiko: Slučaj Meta Gejtsa – dokaz da Tramp nije moćan koliko misli

Izvor: N 1

Autor: Antena M

  • Viber

Donald Tramp nije monarh - to je nepogrešiva lekcija nesrećne nominacije Meta Gejtsa za državnog tužioca, piše Politiko.

Umjesto da pokaže Trampovu apsolutnu moć nad svojim saveznicima iz Republikanske partije, ona je otkrila njegove granice.

Nesuđena nominacija trajala je samo osam dana — a njen neuspjeh je nepoželjna lekcija za novoizabranog predsjednika, koji se ponašao kao nepobjediv, dodaje Politiko.

Iako će republikanci kontrolisati oba doma Kongresa, otpor republikanaca u Senatu Gejtsovoj nominaciji pokazao je da još uvijek postoje neke provjere Trampa — bez obzira koliko ograničene — koje mogu da izdrže, uprkos strahu na lijevoj strani da će Tramp natjerati Kongres na pokornost, dobiti zeleno svijetlo iz Vrhovnog suda kojim dominiraju konzervativci i kreirati dnevni red po svojoj volji.

„Mislim da to pokazuje da Donald Tramp ne može da dobije sve što želi“, rekao je Ervin Čemerinski, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta Kalifornija-Berkli.

Čemerinski i drugi su upozorili da ne treba previše zaključivati iz Gejtsovog debakla; on je bio jedinstveno nepoželjan i kompromitovan pravnim i političkim skandalom, i borio se za poziciju koja ima jedinstvenu i izuzetnu moć, te njegova neuspjela nominacija možda nije predznak da će i drugi Trampovi kandidati biti odbijeni.

U stvari, ako Tramp uspije da se izbori sa svojim drugim kontroverznim kandidatima, lekcija može biti da Kongres manje kontroliše Trampa nego ikad ranije, rekao je Edvard Foli, stručnjak za ustavno pravo na Državnom univerzitetu u Ohaju.

Ipak, Tramp je dugo pokušavao da izbjegne čak i privid da njegova moć, posebno nad republikancima, ima granice. On je pobijedio na predsjedničkim izborima prije samo 16 dana i na vrhuncu je svog uticaja, postavljajući neočekivane kandidate za moćne vladine položaje vrtoglavom brzinom.

I obećao je da će započeti svoj drugi mandat uz pomoć snaga izvršne vlasti, od masovnih deportacija, preko pomilovanja pobunjenika 6. januara, do okončanja rata između Rusije i Ukrajine.

Takođe se očekuje da će se osloniti na državnog tužioca da iščupa posljednje ostatke bilo kakve dugotrajne istrage o njegovim navodnim zločinima.

A posljednjih dana izgledalo je da se Tramp oslanja na nominaciju Gejtsa. Navodno je pozvao senatore da ne odbacuju Gejtsa olako, a poslao je svog potpredsjednika Džej Di Vensa na Kapitol Hil da ubijedi senatore koji gaje rezervu prema Gejtsu.

Neuspeh da se potvrdi Gejts – možda njegov najžešći lojalista u Vašingtonu – na funkciju koja ima značajan uticaj na Trampovu pravnu sudbinu – to nije plan koji je Tramp zamislio.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR