Kalin Đorđesku, 62-godišnji desničar, skeptik prema NATO-u i simpatizer Rusije, izbio je u prvi plan kao vodeći kandidat za sljedećeg predsjednika Rumunije. Uprkos tome što nije član političke partije, izbjegava glavne TV debate i jedva se pojavljuje u nacionalnim anketama, njegov meteorski uspon u prvom krugu predsjedničkih izbora, održanom u nedjelju, šokirao je naciju. Sada ga očekuje drugi krug 8. decembra protiv tradicionalnijeg kandidata, piše Politico.
Ulog je značajan za Rumuniju, zemlju sa 19 miliona stanovnika, strateški smještenu na istočnoj granici EU i u susjedstvu Ukrajine. Ovi izbori mogli bi da redefinišu ulogu Rumunije u zapadnim savezništvima u ključnom trenutku dok se Ukrajina bori protiv ruske agresije, a novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp priprema da preuzme dužnost sa obećanjem da će okončati rat u roku od jednog dana.
Promjena u strateškoj ulozi Rumunije?
Rumunija je bila ključni akter u zapadnoj podršci Ukrajini, koristeći luku Konstanca za izvoz žitarica i vojne zalihe. Vazduhoplovna baza Mihail Kogălniceanu na Crnom moru takođe je predviđena da postane najveća NATO baza. Međutim, potencijalno predsjedništvo Đorđeskua moglo bi da poremeti ove uloge.
Sa iskustvom u poljoprivrednim poslovima, Đorđesku se zalaže za samodovoljnost u oblasti energije i proizvodnje hrane. Međutim, njegove političke sklonosti izazivaju zabrinutost: kritikovao je NATO kao nesposoban da zaštiti Rumuniju u slučaju napada, američki protivraketni sistem u Deveselu nazvao je „nacionalnom sramotom“ i izrazio divljenje Vladimiru Putinu, sugerišući da bi Rumunija mogla imati koristi od usvajanja „ruske mudrosti“.
TikTok zvijezda
Majstor savremene populističke kampanje, Đorđesku je zaobišao tradicionalne političke strukture, oslanjajući se uglavnom na društvene mreže kako bi stekao popularnost. Njegov TikTok nalog, sa 3,8 miliona lajkova i 298.000 pratilaca, ključni je stub njegove kampanje. Viralni snimci prikazuju ga kako trči po stazama bez napora, prevrće protivnike u džudo borbama i jaše bijelog konja u tradicionalnoj rumunskoj nošnji – sve podsjeća na Putinove prikaze fizičke snage.
Nalozi na društvenim mrežama povezani sa njegovom kampanjom ne samo što su povećali njegovu popularnost, već su i agresivno ciljali njegove rivale. Posmatrači su primijetili naloge sa botovskim ponašanjem koji preplavljuju komentare na platformama poput Facebooka, YouTubea i TikToka.
Nezadovoljstvo establišmentom
Prema Mariusu Gincei, političkom naučniku sa Švajcarskog federalnog instituta za tehnologiju u Cirihu, Đorđeskuov uspon potiče iz raširenog nezadovoljstva političkim establišmentom u Rumuniji. Od 2021. godine, dvije najveće mejnstrim partije vladaju u koaliciji, stvarajući percepciju nesposobnosti usred kriza poput pandemije i rastuće inflacije.
„Ljudi su izgubili povjerenje u establišment“, rekao je Ghincea, sugerišući da je Đorđeskuov status autsajdera mogao povećati njegovu privlačnost.
Kontroverzni uzori i uvjerenja
Đorđeskuova retorika i izbor istorijskih ličnosti izazvali su zabrinutost kod zapadnih posmatrača. Tvrdio je da je rumunska revolucija iz 1989. bila zapadno orkestrirani puč kako bi se eksploatisali resursi zemlje, tvrdeći da je Rumunija i dalje „porobljena“ od strane Zapada.
Štaviše, 2022. godine, Đorđesku se našao pod istragom tužioca zbog javnog hvaljenja Iona Antonescua, vođe Rumunije tokom Drugog svjetskog rata koji je bio saučesnik u Holokaustu, i Korneliua Zelea Kodreanua, antisemitističkog nacionaliste.
Teorije zavjere igraju ključnu ulogu u njegovim porukama. Negirao je postojanje COVID-19, tvrdio da virus nikada nije viđen i izjavio da je „jedina prava nauka Isus Hrist“. Tokom pandemije, objavljivao je video zapise kako se kupa u hladnoj vodi, nazivajući to „ultimativnom vakcinom“.
Božanska misija
Predstavljajući sebe više kao spasioca nego kao političara, Đorđesku je opisao svoju kandidaturu za predsjednika kao „poziv“, rekavši: „Moja politička partija je Rumunija“. Nekonvencionalno, nema sjedište kampanje niti je prijavio troškove kampanje, tvrdeći: „Mi smo u Božijim rukama“.
Nakon neočekivanog trijumfa u prvom krugu, Đorđesku je pozdravio novinare ispred svog doma, a ne u nekom zvaničnom prostoru.
Drugi krug
Kako se Rumunija približava odlučujućem glasanju 8. decembra, mogućnost da Đorđesku postane predsjednik sve je realnija. Njegove nekonvencionalne metode, kontroverzna retorika i stav protiv establišmenta osvojili su mnoge, ali njegov uspon takođe ukazuje na duboko nezadovoljstvo u rumunskom društvu i nosi implikacije za odnose zemlje sa Zapadom.
Hoće li ovaj NATO-kritičar i Putinov simpatizer preoblikovati budućnost Rumunije, ili će se birači okupiti oko konvencionalnijeg protivnika? Svijet pažljivo prati.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR