Južnokorejski parlamentarci zatražili su pokretanje opoziva predsjednika države koji je najprije proglasio pa ukinuo vanredno stanje, čime je izazvao najveću političku krizu u toj zemlji unazad zadnjih nekoliko decenija.
Objava o vanredom stanju pokrenula je okršaj između predsjednika Jun Suk Jeola i parlamenta koji je odbio pokušaj suspenzije političkih aktivnosti i cenzure medija, dok su za to vrijeme naoružani vojnici ušli u zgradu parlamenta u glavnom gradu Seul.
Oglasio se Kabinet predsjednika
Kabinet južnokorejskog predsjednika saopštio je da je njegovo proglašenje vanrednog stanja kasno sinoć po lokalnom vremenu bilo opravdano i unutar granica ustava, javlja Reuters.
Negirali su da su vojnici ometali pristup poslanika parlamentu. Jun je poništio nalog nekoliko sati kasnije nakon što je parlament odbio njegov pokušaj zabrane političkih aktivnosti i cenzure medija.
Opozicija i službeno pokrenula postupak opoziva predsjednika
Opozicioni poslanici u Južnoj Koreji podnijeli su zahtjev za opoziv predsjednika Juna zbog njegovog kratkotrajnog uvođenja vanrednog stanja. O predlogu će još raspravljati prije nego što bude upućen na glasanje, vjerojatno kasnije ove sedmice.
Vladajuća stranka pozvala predsjednika i njegov kabinet da podnesu ostavke
Vladajuća Stranka narodne moći pozvala je predsjednika Juna i cijeli njegov kabinet, uključujući ministra odbrane Kim Jong-hjuna, da podnesu ostavku. Čelnik stranke Han Dong-hun rekao je da se o sva tri pitanja dugo raspravljalo tokom višesatnog sastanka.
Članovi stranke uglavnom su se saglasili oko smjene vlade i ministra odbrane, ali nisu našli konsenzus o tome treba li Juna izbaciti iz stranke.
čitalac
Južna Koreja je dugo bila kapitalistička diktatura, a poslednjih 30 godina su postali demokratija. Na žalost, svaki korejski predsjednik u poslednjih 30 godina je uhapšen i osuđen zbog korupcije, čak i predsjednica Park. To je velika nacija, a za njihovu đecu sveto mjesto je Samsung a ne crkve.