8 °

max 8 ° / min 4 °

Ponedjeljak

23.12.

8° / 4°

Utorak

24.12.

6° / 1°

Srijeda

25.12.

8° / 1°

Četvrtak

26.12.

8° / 2°

Petak

27.12.

6° / -0°

Subota

28.12.

6° / 0°

Nedjelja

29.12.

8° / 0°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Izrael želi da završi operaciju koja je bila „na čekanju“ više od 50 godina

Svijet

Comments 0

Izrael želi da završi operaciju koja je bila „na čekanju“ više od 50 godina

Izvor: Jutarnji list

Autor: Antena M

  • Viber

Od svog osnivanja 1948. godine, Izrael nikada nije imao potpuno priznate granice. Tokom istorije, granice Izraela sa arapskim susjedima su se pomerale kao rezultat ratova, aneksija, prekida vatre i mirovnih sporazuma, analizira Asošiejted pres.

Pad sirijskog predsjednika Bašara el Asada stvorio je novu situaciju u kojoj bi se granice ponovo mogle promijeniti u korist Izraela. Poslije svrgavanja Asada početkom decembra, izraelska vojska je 8. decembra ušla u 50-godišnju demilitarizovanu tampon zonu, osvojivši strateški važan najviši vrh Golanske visoravni, planinu Hermon. Izraelske snage su se sada preselile u sirijski dio demilitarizovane zone. Premijer Benjamin Netanjahu najavio je ove nedjelje da želi da poveća broj izraelskih doseljenika na Golanu, prenosi Jutarnji list.

Pošto je Asad svrgnut ranije ovog mjeseca, Izrael se brzo preselio na sirijsku stranu 50-godišnje demilitarizovane tampon zone. Netanjahu je taj potez opisao kao odbrambeni i privremeni i rekao da je njegov cilj da osigura da nijedna od grupa koje se bore za vlast u Siriji ne postane prijetnja Izraelu. Netanjahu je rekao da će izraelske trupe ostati u toj oblasti na neodređeno vrijeme – dok granica sa Izraelom ne bude bezbjedna, što bi moglo da potraje. Odnosno, dok se ne zaključi još jedan mirovni sporazum koji će garantovati bezbjednost Izraela. Prema sporazumu iz 1974. godine, UN su patrolirali tampon zonom između Sirije i dijela Golanske visoravni koju su okupirali Izrael.

Današnja Država Izrael nastala je poslije Drugog svjetskog rata. UN su 1947. odobrile plan o podjeli Palestine, koja je tada bila pod britanskom kontrolom, na jevrejsku i arapsku državu. Sporni grad Jerusalim, na koji polažu pravo obojica, trebalo je da bude pod upravom UN. Ali taj plan nikada nije sproveden. Izrael je proglasio nezavisnost u maju 1948. godine, a susjedne arapske zemlje su objavile rat.

U tom ratu Izraelu je ostavljeno oko 77 odsto teritorije. Jordan je kontrolisao Zapadnu obalu i istočni Jerusalim, Egipat je imao kontrolu nad pojasom Gaze.

U junu 1967. uslijedio je šestodnevni rat: Izrael je munjevitim napadom osvojio Zapadnu obalu i istočni Jerusalim od Jordana, Gazu i Sinajsko poluostrvo od Egipta i Golansku visoravan od Sirije. Ta pobjeda je bila temelj decenijama sukoba koji i danas odjekuju, piše AP.

Izrael je proglasio aneksiju istočnog Jerusalima, sa velikom palestinskom populacijom i svetim mjestima za Jevreje, muslimane i hrišćane. Nikada nije zvanično pripojio Zapadnu obalu, ali je stvorio naselja koja UN smatraju nelegalnim, u kojima živi više od 500.000 izraelskih kolonizatora. Većina međunarodne zajednice smatra da su istočni Jerusalim i Zapadna obala okupirana teritorija, navodi AP. Izrael je takođe izgradio naselja za svoje kolonizatore na Sinaju, Golanu i Pojasu Gaze. Prema mirovnom sporazumu sa Egiptom iz 1979. godine, prvom mirovnom sporazumu Izraela sa arapskom zemljom, Izrael je vratio Sinajsko poluostrvo Egiptu i razbio sva naselja u njemu.

Zatim je 1981. Izrael anektirao okupiranu Golansku visoravan, strateški važno planinsko područje na granici između Izraela, Libana, Jordana i Sirije. 2019. godine, u svom prvom predsjedničkom mandatu, Donald Tramp je priznao kontrolu Izraela nad Golanom. Ostatak svijeta i dalje smatra to područje sirijskom teritorijom pod izraelskom okupacijom.

Izraelski premijer Ariel Šaron je 2005. vodio jednostrano povlačenje iz Gaze. Izraelci su povukli sve trupe i uklonili 21 naseljeno naselje. Dvije godine kasnije, Hamas je okupirao Gazu i zbacio prethodne palestinske vlasti. Sada neki tvrdolinijaši u vladajućoj koaliciji pozivaju na ponovno uspostavljanje jevrejskih naselja u Gazi. Nejasno je šta tačno Izrael planira da uradi sa Gazom, ali izraelski lideri su nagovijestili održavanje tampon zone duž granice Gaze sa Izraelom.

Prije invazije na Golan, u oktobru ove godine, izraelska vojska je okupirala južni Liban nakon godinu dana razmjene vatre sa Hezbolahom. Prema sporazumu o prekidu vatre, Izrael bi morao da se povuče iz Libana do kraja januara 2025. godine.

Izraelski upad na sirijsku stranu demilitarizovane tampon zone na Golanskoj visoravni izazvao je kritike UN, Egipta, Turske i drugih zemalja. Francuska je osudila izraelsku okupaciju kao kršenje sporazuma iz 1974. godine, a Njemačka je rekla da je dio Golanske visoravni nesumnjivo dio sirijske teritorije. Nova sirijska vlada je već prijavila Izrael Savjetu bezbjednosti UN. Lider najveće pobunjeničke grupe javno je osudio izraelske operacije, ali je rekao da Sirija ne želi vojni sukob sa Izraelom.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR