Predsjednik Međunarodnog suda pravde Navaf Salam osigurao je u ponedjeljak dovoljnu podršku da postane naredni premijer Libana, što predstavlja značajnu promjenu u političkom pejzažu zemlje. Većina poslanika podržala je Salama za ovu funkciju, što se tumači kao veliki udarac Hezbolahu, koji je optužio svoje protivnike za pokušaj isključivanja te grupe iz vlasti, prenosi Reuters.
Podrška Salamu naglašava promjenu ravnoteže moći među libanskim sektaškim frakcijama, posebno nakon što je Hezbolah znatno oslabljen u prošlogodišnjem ratu s Izraelom. Politički uticaj šiitske grupe dodatno je opao nakon rušenja njenog sirijskog saveznika, Bašara al-Asada.
Visoki poslanik Hezbolaha, Mohamed Raad, čija grupa ima podršku Irana i koja je nastojala da zadrži aktuelnog premijera Nadžiba Mikatia na funkciji, optužio je protivnike za rad na fragmentaciji političke strukture Libana. "Oni rade na našem isključivanju", rekao je Raad, dodajući da je Hezbolah pružio ruku pomirenja izborom Džozefa Auna za predsjednika prošle sedmice, samo da bi "ta ruka bila odsječena".
Izbor generala Džozefa Auna, maronitskog hrišćanina kojeg podržavaju i Sjedinjene Američke Države i Saudijska Arabija, još je jedan pokazatelj promjene političke dinamike, gdje se uticaj Hezbolaha, koji je dugo bio odlučujući faktor u libanskoj politici, sve više dovodi u pitanje.
U skladu sa sektaškim sistemom podjele vlasti u Libanu, premijer mora biti musliman sunitske vjere, dok je funkcija predsjednika rezervisana za maronitskog hrišćanina, a predsjednik parlamenta mora biti šiitski musliman. Aun je, nakon izbora za predsjednika, započeo konsultacije sa 128 poslanika parlamenta u ponedjeljak kako bi odredio narednog premijera. On je obavezan da izabere kandidata s najvećim brojem glasova.
Do ponedjeljka poslijepodne, Salam je osigurao podršku 85 poslanika, dok su konsultacije i dalje bile u toku. Uprkos ovom zamahu, poslanici Hezbolaha su se na sastanku s Aunom pojavili kasnije nego što je planirano, navodno odlažući dolazak kao odgovor na rastuću Salamovu podršku.
Hezbolah je vjerovao da je postignut politički dogovor o reizboru Mikatia, prije nego što su prošle sedmice pristali na izbor Auna za predsjednika, otkrio je izvor iz Hezbolaha. Međutim, sunitski i hrišćanski saveznici Hezbolaha bili su među onima koji su nominovali Salama za funkciju premijera. Faisal Karami, sunitski poslanik blizak Hezbolahu, naveo je pozive za "promjenom i obnovom" te široku podršku Libanu od strane arapskih i međunarodnih aktera kao razloge za svoju nominaciju Salama.
Izbor Auna za predsjednika i imenovanje novog premijera ključni su koraci u obnovi libanskih državnih institucija, koje su već više od dvije godine paralizovane zbog nedostatka šefa države i potpuno ovlašćenog kabineta. Nova administracija suočava se s nizom značajnih izazova, uključujući obnovu područja devastiranih izraelskim vazdušnim udarima tokom prošlogodišnjeg rata s Hezbolahom, kao i sprovođenje odloženih reformi kako bi se odgovorilo na finansijski kolaps Libana iz 2019. godine.
General Aun je, u svojoj prethodnoj ulozi komandanta libanske vojske uz podršku SAD-a, odigrao ključnu ulogu u sprovođenju sporazuma o prekidu vatre između Izraela i Hezbolaha. Prekid vatre je predviđao raspoređivanje libanske vojske na jugu zemlje, gdje su se izraelske i Hezbolahove snage trebale povući.
Reagujući na politički razvoj događaja, Raad je naglasio da će Hezbolah "nastaviti s mirnoćom i mudrošću", fokusirajući se na nacionalni interes, dok je istovremeno ponovio posvećenost grupe "protjerivanju okupatora" s libanske zemlje.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR