4 °

max 10 ° / min 4 °

Utorak

21.01.

10° / 4°

Srijeda

22.01.

11° / 8°

Četvrtak

23.01.

11° / 7°

Petak

24.01.

14° / 9°

Subota

25.01.

14° / 9°

Nedjelja

26.01.

14° / 8°

Ponedjeljak

27.01.

13° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Iz Trampove inauguracije naslućujemo da dolaze promjene – i neizvjesnost

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Iz Trampove inauguracije naslućujemo da dolaze promjene – i neizvjesnost

Autor: Antena M

  • Viber
Trampov govor više je ličio na obraćanje predsjednika o stanju nacije nego na inauguracioni, ponovivši stavove koje je isticao tokom kampanje.

Donald Tramp danas je zvanično položio zakletvu, označavajući početak svog drugog mandata kao 47. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država. Uz njega, Džej-Di Vens je položio zakletvu kao potpredsjednik, što je označilo početak nove administracije. Ceremonija, koja je prvobitno bila planirana da se održi na otvorenom, premještena je u rotundu Kapitola zbog niskih temperatura. Uprkos hladnoći, okupljena je značajna masa ljudi, uključujući bivše predsjednike, uticajne tehnološke milijardere i zakonodavce, kako bi svjedočili primopredaji vlasti.

Poziv na „pomirenje“

Tramp je održao govor koji je imao za cilj da definiše njegovu viziju za budućnost Amerike pod njegovim vođstvom. Počeo je izjavom da je zemlja ušla u „zlatno doba“ i naglasio da su dani slabljenja Amerike sada iza njih. Prema Trampu, „talas promjena“ preplavljuje naciju, označavajući zoru nove epohe u američkoj politici.

Jedna od najvažnijih tema njegovog govora bila je ideja „oslobođenja“. Tramp je tvrdio da je pobjeda na izborima signal da se zemlja okuplja oko njegove agende. Njegova poruka bila je poruka nade i snage, uz obećanja o jedinstvu podijeljene nacije. „Nećemo biti zastrašeni. Nećemo biti slomljeni i nećemo posustati“, izjavio je Tramp, iskazujući svoju odlučnost da vodi zemlju ka prosperitetu.

Međutim, ton govora brzo se okrenuo ka oštrim kritikama prethodne administracije. Tramp nije gubio vrijeme napadajući Bidenovu administraciju, optužujući je za nesposobnost u upravljanju krizama, kako domaćim, tako i međunarodnim. Njegovi komentari oslikavali su naciju u haosu pod vođstvom bivšeg predsjednika, ukazujući na Bidenovu nesposobnost da upravlja vanrednim situacijama, poput smrtonosnih požara u Kaliforniji i posljedica uragana Helene na jugoistoku.

Obnova „slobode govora“

Tramp je izložio nekoliko ključnih akcija koje namjerava da potpiše odmah nakon inauguracije. Jedna od najistaknutijih bila je proglašenje nacionalne vanredne situacije na južnoj granici, što je bio ključni element njegove prethodne administracije.

Takođe, Tramp je obećao da će potpisati izvršni nalog kojim će zaustaviti ono što je nazvao „cenzurom vlade“ i obnoviti „slobodu govora“ širom zemlje. Ove mjere se očekuju da naiđu na odjek među Trampovim ključnim pristalicama, koji već dugo kritikuju navodno suzbijanje konzervativnih glasova u medijima i na društvenim mrežama.

Na temu imigracije i sigurnosti granica, Tramp je kritikovao one koje je opisao kao „opasne kriminalce“ koji ulaze u zemlju ilegalno. Tvrdio je da prethodna administracija nije uspjela da zaštiti američke građane od tih prijetnji, što je stav koji je zauzimao centralno mjesto u njegovoj političkoj retorici godinama.

Njegova kritika proširila se na šire izazove sa kojima se suočava američka vlada, uključujući percipirani neuspjeh da pruži ključne usluge u vremenima katastrofe. Tramp je ukazao na požare u Los Anđelesu, za koje je tvrdio da su se nekontrolisano širili zbog nedostatka odbrane, upozoravajući na nesposobnost vlade da efikasno reaguje na vanredne situacije.

Tramp je takođe ponovio svoju posvećenost energetskoj nezavisnosti, obećavajući biti „bušenje, baby, bušenje“ kako bi smanjio inflaciju i ojačao ekonomiju. Ovo je dio njegove šire agende da se smanji ulaganje u zelenu energiju, što je bila ključna politika njegove administracije tokom prvog mandata. Takođe, Tramp je obećao da će preformulisati američki trgovinski sistem, što bi uključilo reviziju carina za strane zemlje, naročito na one koje su optužene za nepoštene trgovinske prakse.

Javno zdravlje i obrazovanje takođe su bili teme kritike u Trampovom govoru. Kritikovao je američki sistem javnog zdravlja i njegovu neefikasnost, kao i obrazovni sistem, koji je tvrdio da djecu uči da se stide sebe i mrze svoju zemlju. Ovi sentimenti odražavaju šire kulturne borbe u kojima je Tramp učestvovao tokom svoje političke karijere.

Modni trenutak – Melanijin izgled

Pored političkih diskusija, ceremonija inauguracije obuhvatila je i modni trenutak. Melanija Tramp, prva dama, nosila je upečatljiv kostim u vojnom stilu, kojeg je dizajnirao Eric Javits.

inauguracija

Najistaknutiji dio njenog izgleda bio je šešir koji je gotovo sakrio njene oči, dajući događaju ozbiljan, ali elegantan izgled. Ovaj modni odabir bio je u skladu s njenim prepoznatljivim stilom i dodao dašak glamura ovom događaju.

Odlazak Bajdena iz Bijele kuće

Kako su se inauguracijski postupci odvijali, pripreme za tranziciju Bijele kuće iz administracije Džozefa Bajdena u Trampovu porodicu bile su u punom jeku. Kamioni za selidbu viđeni su parkirani ispred Bijele kuće, gdje je oko 100 članova osoblja izvršne rezidencije bilo zauzeto pripremama tog zdanja za nove stanare.

Kada su članovi Trampove porodice stigli kasnije tog popodneva, njihova odjeća već je bila raspakovana, a lične stvari postavljene u njihovom novom domu. Ovalna soba takođe je pretrpjela promjene, s tepihom koji je dizajnirala bivša prva dama Nensi Regan, vraćenim u prostoriju. Portret Endrjua Džeksona, Trampovog omiljenog predsjednika, bio je okačen, što je označilo lični pečat koji Tramp ponovo donosi u ovu kancelariju.

Podijeljena nacija i neizvjesna budućnost

Kako je tranzicija vlasti sada završena, zemlja mora da se nosi sa posljedicama izbora i političkim podjelama koje su se produbile u posljednjim godinama. Trampov inauguracioni govor jasno je pokazao da će njegov mandat biti usmjeren na vraćanje politika prethodne administracije, naročito u oblastima kao što su sigurnost granica, trgovina i javno zdravlje.

Međutim, izazovi pred SAD su ogromni. Nacija je i dalje podijeljena, sa značajnim ideološkim rascjepima između Trampovih pristalica i onih koji su podržavali njegove protivnike. Budućnost zemlje zavisiće od toga kako Tramp bude upravljao tim podjelama, a istovremeno ispunjavao obećanja koja je dao tokom govora. Njegov drugi mandat biće podjednako kontroverzan kao i prvi, sa potencijalom za značajne političke borbe u budućnosti.

Dok Tramp ponovo preuzima Ovalnu sobu, američki narod će svjedočiti kako će njegovo liderstvo oblikovati naredno poglavlje u istoriji nacije. Jedno je sigurno – 47. predsjednik nije osoba koja se povlači od kontroverzi, a predstojeće godine donijeće nastavak sukoba oko pravca u kojem će zemlja ići dalje.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR