5 °

max 11 ° / min 5 °

Srijeda

22.01.

11° / 5°

Četvrtak

23.01.

9° / 5°

Petak

24.01.

14° / 9°

Subota

25.01.

14° / 8°

Nedjelja

26.01.

13° / 8°

Ponedjeljak

27.01.

12° / 10°

Utorak

28.01.

11° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Prepreka miru Ukrajini nije onaj ko sjedi u Bijeloj kući, već onaj u Kremlju

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 1
Stavovi iznešeni tokom Svjetskog ekonomskog foruma – Davos 2025

Prepreka miru Ukrajini nije onaj ko sjedi u Bijeloj kući, već onaj u Kremlju

Izvor: Politico

Autor: Prevod Antena M

  • Viber

Predsjedavanje Donalda Trampa „možda neće biti dobro – ali će biti mnogo bolje nego pod [Džozefom] Bajdenom“, kaže bivši ukrajinski ministar.

Samo prije nekoliko mjeseci, Kijev je strahovao da bi drugi mandat Donalda Trampa mogao primorati Ukrajinu da kapitulira pred Vladimirom Putinom. Danas polaže nade u to da će Tramp konačno okončati tri godine razaranja.

Okupljajući se ove nedjelje u Davosu na godišnjem Svjetskom ekonomskom forumu, Ukrajinci i njihovi saveznici vide novoinaugurisanog predsjednika SAD kao potencijalnu prekretnicu koja bi mogla natjerati Putina na pregovore i ukazati ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom izlaznu strategiju.

„To je pravi optimizam“, rekao je za Politico Kurt Volker, koji je služio kao specijalni predstavnik SAD za Ukrajinu tokom Trampovog prvog mandata. „Godina 2024. djelovala je kao godina čekanja. Imamo izbore, imamo distrakcije, Bajdenova administracija bi rekla ne, pa onda da... 2025. izgleda kao godina akcije. Konačno se krećemo“.

Kijev ne gaji iluzije: prepreka za mir nije onaj ko sjedi u Bijeloj kući, već onaj ko sjedi u Kremlju. Ali suočeni s kontinuitetom Bajdenove ere naspram Trampove nepredvidljivosti, Ukrajinci su spremni da vide kuda će ih ta vožnja odvesti.

Zelenski je sam priznao da bi Tramp konačno mogao dovesti Moskvu i Kijev za pregovarački sto. „Tramp je biznismen. Zna kako da izvrši pritisak“, rekao je Zelenski okupljenim novinarima u utorak nakon što je održao vatreni govor pred publikom u Davosu, dodajući da je „pun nade“ kada je u pitanju nova administracija.

„Ono što nam sada treba je sigurnost“, rekao je Maksim Timčenko, glavni izvršni direktor kompanije DTEK, najvećeg privatnog investitora u ukrajinskoj energetskoj industriji. „I mislim da Trampova administracija može da donese više sigurnosti. Naravno, ta sigurnost ne bi smjela kompromitovati pravedan mir u Ukrajini. Ali ovo treba da bude godina akcije“.

Problem? Ta „akcija“ možda neće biti lijepa...

Zelenski će možda biti prinuđen da napravi ustupke koji su do nedavno izgledali nezamislivo – vjerovatno će morati prihvatiti da Ukrajina neće moći da vrati svoje prijeratne granice (iako nikada neće priznati da su osvojena ruska teritorija), kao i da je njena težnja da se pridruži NATO-u propala. To je bilo jasno kako iz predsjednikovih izjava u Davosu, tako i od strane Ukrajinaca koji su tamo došli kako bi ponovo skrenuli pažnju na rat u svojoj zemlji (i sklopili poslove).

Ipak, govoreći za Politico na marginama zabave povodom Trampove inauguracije u „Ukrajinskoj kući“ na glavnoj šetnici u Davosu u ponedjeljak uveče, predsjednik Kijevske škole ekonomije Timofij Milovanov mračno je izrazio nadu u početak Trampove ere.

„Možda neće biti dobro – ali će biti mnogo bolje nego pod Bajdenom“, rekao je Milovanov, bivši ukrajinski ministar, govoreći o sudbini svoje zemlje pod Trampom. „Bajden je rat tretirao kao krizu – mislio je da će, ako dovoljno dugo izdrži, oluja proći. Ali ona ne prolazi. Tramp ima stav da oluju moramo zaustaviti. Nije ga briga kako će biti zaustavljena“.

Zelenski – Trampov posrednik

Trampova nepredvidljivost i sklonost ka oštroj retorici mogli bi Zelenskom omogućiti izlaznu strategiju koja bi iscrpljene Ukrajince motivisala da podrže mirovni sporazum koji priznaje realnost na terenu: ukrajinske snage nemaju dovoljno ljudstva da povrate okupirani Krim ili istočni Donbas.

Ali ako Zelenski postavi svoje karte kako treba i Putin bi mogao doći u situaciju da plati cijenu.

Inflacija u Rusiji izmiče kontroli, kamatne stope su vještački zamrznute na ionako enormnih 21 odsto, postoji manjak radne snage i masovne ratne žrtve – „ovo nije održivo za jedno društvo“, rekao je Volker, bivši specijalni predstavnik Trampa za Ukrajinu.

U jasnom pokušaju da apeluje na Trampove osnovne instinkte (i njegove političke stavove), Zelenski je u svom obraćanju publici u Davosu u utorak oštro kritikovao Evropu zbog nedovoljnih izdataka za odbranu, podržao Trampov cilj da NATO članice troše 5% BDP-a na odbranu, i osudio Evropsku uniju jer je „više fokusirana na regulative nego na slobodu“.

„Tramp mi je rekao … učiniće sve da rat završi ove godine. A ja sam mu rekao: ‘mi smo vaš partner’“, izjavio je Zelenski.

„Predsjednik Zelenski je to odigrao izuzetno dobro“, primijetio je Volker. „Prilagođavajući se onome što predsjednik Tramp želi, jasno je stavio do znanja da problem nije Ukrajina. Problem je Putin“.

Naredne nedjelje biće ključne i za Kijev i za Moskvu.

„Mislim da će Tramp pozvati Putina i reći mu da završi rat. Mislim da Putin neće pristati … i mislim da će Trampov tim shvatiti da moraju da pokažu snagu. Da pokažu više odlučnosti. I staviti sve karte na sto“, rekao je Volker.

To bi moglo značiti oštrije sankcije, značajno povećanje izvoza američke energije kako bi se iscrpio budžet za Putinov rat, i nastavak vojne podrške Ukrajini.

„Ne novcem poreskih obveznika, već postoje različiti načini da se to postigne, uključujući program zajma i najma, kao i da Evropa zaplijeni 300 milijardi eura ruske imovine i iskoristi taj novac za kupovinu američke odbrambene opreme“, rekao je Volker. „To će poslati poruku Putinu: Ovo se neće popraviti“.

Dvije ukrajinske „sfere“ mišljenja

Šefica Globalnog centra za tehnologiju vlada u Kijevu Zoja Litvin rekla je da je ukrajinsko mišljenje o Trampu podijeljeno između dvije sfere. Prva sfera obuhvata one koji veličaju zapadne vrijednosti, identifikuju se s Demokratskom partijom SAD – i „plaše se Trampa i potpredsjednika Vensa“.

S druge strane, „oni u drugoj sferi kažu da su već vidjeli sve što je Bajden mogao da uradi, i nivo podrške koji je mogao pružiti, i to nije bilo dovoljno“. Tramp, barem, „ima dovoljno moći da donese stabilizaciju“.

Osnivač projekta „Sloboda Ukrajine“ Stiven Mur, koji je sedam godina radio na Kapitol Hilu, uglavnom kao šef kabineta bivšeg zamjenika šefa republikanskog kluba Pitera Roskama, rekao je: „Ukrajinci ne znaju šta će Tramp uraditi. Ali znaju šta je Bajden uradio.“

„Bajdenova administracija je odugovlačila, sporo slala oružje … Nešto mora da se promijeni“.

„Postoji optimizam“, rekao je Mur, koji sada živi u Ukrajini i vodi kampanju kako bi informisao članove Kongresa o zločinima koje čine Putinove snage na teritorijama pod ruskom okupacijom.

„Ukrajinci s kojima razgovaram smatraju da je Tramp snažan lider, dok Bajden nekada nije u stanju ni da sastavi rečenicu“.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

čitalac

Tramp neće poklanjati nikome ništa, ali je vrlo otvoren za ideju dugoročnog zajma Ukrajini koja bi to objeručke prihvatila. Onda bi uslijedilo pravo naoružavanje Ukrajine, opšta mobilizacija koja bi uključivala i povratak onih koji su pobjegli iz zemlja i konačna pobjeda Ukrajine.