EU će moći obnoviti sektorske sankcije protiv Rusije nakon što je Mađarska odustala od prijetnje vetom, koju je povezivala s energetskim pitanjima.
Mađarska je povukla prijetnju vetom i u ponedjeljak omogućila produženje sankcija EU protiv Rusije za dodatnih šest mjeseci, čime je okončana kratkotrajna politička drama koja je izazvala nervozu u Briselu.
Proboj je postignut tokom sastanka ministara vanjskih poslova, na kojem je izjava o „integritetu energetske infrastrukture“ predložena kako bi se smirila zabrinutost Budimpešte, reklo je za Euronews nekoliko diplomata.
Produženje sankcija „nastaviće da lišava Moskvu prihoda za finansiranje njenog rata. Rusija mora da plati za štetu koju izaziva“, izjavila je visoka predstavnica Kaja Kalas.
Sektorske sankcije, koje uključuju opsežne zabrane naftnih i ugljenih derivata, tehnologije, finansija, luksuznih dobara, transporta i emitovanja, kao i zamrzavanje 210 milijardi eura imovine ruske Centralne banke, trebalo je da isteknu 31. januara ukoliko se ne postigne jednoglasnost.
U danima prije ključnog roka, Mađarska je pojačala svoju kritiku, tvrdeći da inauguracija Donalda Trumpa za predsjednika SAD zahtijeva širu reviziju politike EU i načina na koji se sankcije obnavljaju svakih šest mjeseci.
Prošlog petka, premijer Viktor Orban dodatno je zaoštrio situaciju povezivanjem spora koji Mađarska i Slovačka trenutno imaju s Ukrajinom u vezi sa tranzitom ruskog gasa, koji je Kijev ukinuo krajem 2024.
„Ono što je sada zatvoreno, mora se ponovo otvoriti. Ovo nije pitanje za Ukrajinu, već pitanje za Evropu, za centralnu Evropu“, rekao je Orban u intervjuu za radio. „Ako Ukrajinci pomoć, na primjer sankcionisanjem Rusa, onda neka ponovo otvore gasne tranzitne rute i omoguće centralnoevropskim zemljama, uključujući Mađarsku, da primaju gas koji nam je potreban kroz Ukrajinu“.
Diplomate u Briselu osudile su ovaj argument, kritikujući mađarsku „transakcijsku“ diplomatiju, koja se ponovila više puta od kako je Rusija započela punu invaziju na Ukrajinu. Međutim, Mađarska nikada ranije nije prijetila da ugrozi čitav režim sankcija pažljivo izgrađen kroz 15 različitih paketa.
„Prijetnje se uzimaju ozbiljno“, rekao je jedan diplomata u petak, nakon što sastanak ambasadora EU nije donio rješenje.
Tokom vikenda, predsjednik Volodimir Zelenski ponudio je znakove kompromisa kada je izrazio spremnost da dozvoli tranzit azerbejdžanskog gasa kroz svoju zemlju, nešto što je ranije odbacio kao „igru“ koju bi Rusija lako mogla zaobići.
„Ima gasa, ima ruta snabdijevanja iz Azerbejdžana. Ključno je imati političku volju da radite za svoj narod, a ne sa Moskvom za neku sumnjivu korist, kao što to čine pojedine figure u istočnoj Evropi“, rekao je Zelenski u subotu na konferenciji za novinare sa predsjednicom Moldavije Majom Sandu.
Kao zemlje bez izlaza na more, Mađarska i Slovačka su snažno insistirale na nastavku tranzita kroz Ukrajinu, bilo da se radi o ruskom ili azerbejdžanskom gasu, upozoravajući da bi njihove nacionalne ekonomije bile devastirane naglom promjenom u energetskom snabdijevanju.
Evropska komisija, koja je dala prećutnu saglasnost na odluku Zelenskog da raskine dugoročni ugovor sa Gazpromom, insistira da će uticaj biti ograničen jer je EU dobro pripremljena za prelazak s ruskih energenata.
U izjavi predstavljenoj ministrima vanjskih poslova u ponedjeljak, Komisija i visoki predstavnik opisuju „integritet energetske infrastrukture" kao "pitanje sigurnosti EU" koje bi druge zemlje trebalo da "poštuju“.
Neobavezujući tekst se odnosi na konsultacije s Kijevom u vezi s tokovima gasa i nafte. Ne spominje Rusiju niti Azerbejdžan.
„Komisija je spremna da nastavi razgovore s Ukrajinom o snabdijevanju Evrope kroz gasovodni sistem u Ukrajini, u skladu s međunarodnim obavezama Ukrajine. U tom kontekstu, Komisija je spremna da uključi Mađarsku u proces (zajedno sa Slovačkom)“, navodi se u izjavi, koju je vidio Euronews.
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Sijarto pozdravio je posvećenost Komisije daljim razgovorima s Ukrajinom. „Mađarska je dobila garancije koje je tražila u vezi s energetskom sigurnošću naše zemlje“, rekao je Sijarto.
Iako je ovaj spor s Budimpeštom završen, drugi bi mogao uskoro da započne: Brisel već priprema 16. paket sankcija protiv Rusije, s namjerom da ih odobri prije treće godišnjice rata krajem februara. Biće potrebna jednoglasnost.
Drackulah
Pfffffff.....