3 °

max 11 ° / min 3 °

Subota

08.02.

11° / 3°

Nedjelja

09.02.

11° / 5°

Ponedjeljak

10.02.

10° / 4°

Utorak

11.02.

9° / 4°

Srijeda

12.02.

6° / 5°

Četvrtak

13.02.

8° / 5°

Petak

14.02.

8° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
EU razmatra prilagođavanje fiskalnih pravila kako bi se omogućila veća potrošnja za odbranu

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

EU razmatra prilagođavanje fiskalnih pravila kako bi se omogućila veća potrošnja za odbranu

Izvor: Reuters

Autor: Antena M

  • Viber

Vlade zemalja članica Evropske unije razmatraju širu definiciju onoga što se smatra investicijama u odbranu kako bi omogućile veće državne izdatke bez pokretanja kaznenih mjera EU zbog prekomjernog zaduživanja u skladu s fiskalnim pravilima bloka, prenosi Reuters pozivajući se na navode zvaničnika.

Pritisak za veću fleksibilnost u troškovima za odbranu dolazi u trenutku kada se rat Rusije protiv Ukrajine približava četvrtoj godini, američki predsjednik Donald Tramp povećava pritisak na Evropu da značajno poveća vojnu potrošnju iznad NATO cilja od 2% BDP-a.

Lideri vlada EU dogovorili su se na samitu u ponedjeljak da pojačaju napore na jačanju odbrane od Rusije i drugih prijetnji kroz povećanje izdvajanja i popunjavanje nedostataka u vojnim kapacitetima.

Dokument koji je pripremila Poljska, koja trenutno predsjedava EU i postavlja agendu rada bloka, tvrdi da je trenutna interpretacija odbrambenih investicija – koja uključuje samo vojnu opremu poput tenkova ili aviona – previše uska.

„S obzirom na bezbjednosne izazove, tumačenje povećanja investicija u odbranu treba biti široko. Ono ne bi trebalo obuhvatati samo kupovinu vojne opreme, već i kapitalnu podršku fabrikama oružja i municije kako bi se izgradili odbrambeni kapaciteti“, navodi se u dokumentu u koji je Reuters imao uvid.

Takođe se pominju ulaganja u infrastrukturu koju koristi vojska, kao i infrastrukturu koja ima i civilnu i vojnu svrhu, poput izgradnje skloništa u stambenim zgradama ili izdvajanja za civilnu zaštitu, kao kategorije koje bi trebalo definisati kao odbrambene investicije.

Definicija je ključna jer prema novim fiskalnim i dužničkim pravilima EU, koja ograničavaju budžetski deficit na 3% BDP-a, a javni dug na 60% BDP-a, država koja prekorači prag deficita od 3% ne bi bila podložna disciplinskim mjerama ako je višak posljedica troškova za odbranu.

Nova pravila takođe postavljaju godišnji put rasta neto rashoda za svaku vladu EU, koji se računa tako da postepeno, u periodu od četiri do sedam godina, smanji javni dug.

Isključivanje široko shvaćenih investicija u odbranu iz ovih kalkulacija o tome koliko vlada može povećati rashode svake godine dalo bi državama članicama znatno veću finansijsku slobodu.

Zvaničnici su takođe rekli da se u raspravi o povećanju odbrambene potrošnje bez kršenja ograničenja zaduživanja EU razmatra i ideja korišćenja „nacionalnih klauzula o izuzeću“. Ove klauzule omogućavaju vladama da podnesu zahtjev Evropskoj komisiji za suspenziju ograničenja zaduživanja u slučaju ozbiljnog ekonomskog pada ili vanjskih faktora koji su izvan kontrole vlade.

Ova opcija, međutim, nije bila dio poljskog prijedloga i bila je kontroverznija, s manje podrške, rekli su visoki zvaničnici eurozone za Reuters.

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je u ponedjeljak, nakon sastanka sa liderima EU o finansiranju odbrane, da je spremna da iskoristi punu fleksibilnost fiskalnih pravila EU, poznatih kao Pakt o stabilnosti i rastu, kako bi omogućila značajan rast odbrambene potrošnje.

Tramp, koji je izazvao sumnje Evropljana u posvećenost SAD NATO bezbjednosnom savezu, rekao je da bi evropski članovi NATO-a trebalo da troše 5% BDP-a na odbranu – brojku koju trenutno ne dostiže nijedna članica NATO-a, uključujući i SAD.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR