Potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džej-Di Vens u obraćanju na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji (MSC), koja je počela danbas, osudio je evropske lidere zbog onoga što on vidi kao njihov strah od suočavanja sa brigama birača, naročito u vezi sa pitanjima migracija. Govoreći na press konferenciji, Vens je izrazio svoje frustracije, postavljajući pitanje šta Evropa predstavlja i zašto se "brani".
„Ako se plašite svojih vlastitih birača, nema ništa što Amerika može da uradi za vas“, rekao je Vens. Dodao je da oklijevanje evropskih lidera da se suoče sa tim izazovima čini nemogućim da oni podrže interese Amerike.
Vens je ukazao na nedavne događaje u Minhenu, nakon nasilnog napada 24-godišnjeg afganskog azilanta, kao ključni primer evropske borbe sa migracijama.
„Koliko puta moramo da trpimo ove užasne neuspjehe prije nego što promenimo pravac i odvedemo našu zajedničku civilizaciju u novom pravcu?“, pitao je Vens, sugerišući da evropske nacije moraju da preduzmu akciju u rješavanju problema migracija.
Takođe je skrenuo pažnju na rast političkih pokreta u Evropi, kao što je bio Brexit, gdje su birači podržali lidere koji obećavaju da će se baviti nekontrolisanim migracijama. Vens je naglasio da zanemarivanje briga birača, posebno u vezi sa imigracijom, podriva demokratiju.
„Isključivanje glasova ne štiti ništa“, upozorio je. „To je najizvjesniji način da se uništi demokratija“.
Vens se takođe osvrnuo na širu političku sliku, navodeći da ako je američka demokratija mogla da izdrži godine kritika od strane klimatske aktivistkinje Grete Tunberg, onda bi Evropa trebalo da bude u mogućnosti da izdrži mjesece kontroverznih ličnosti poput Ilona Maska.
„Najopasnija stvar“, nastavio je Vens, „je reći milionima birača da njihove brige, njihove aspiracije, njihovi apeli za olakšanje nijesu validni ili vrijedni razmatranja.“
Tokom obraćanja, Vens je takođe govorio protiv napora da se ekstremna desnica isključi iz mainstream politike, izjavivši da „nema mjesta za zaštitne zidove“, sugerišući da ove političke barijere samo služe da udalje lidere od briga svojih birača.
Vens se osvrnuo i na kontroverzno otkazivanje predsjedničkih izbora u Rumuniji, tvrdeći da je poništavanje izvršeno na osnovu "slabih sumnji" od strane obavještajnih agenata i da je bilo pod "ogromnim pritiscima" susjeda Rumunije iz Evrope.
On je dodatno kritikovao stavove da bi strani digitalni oglasi mogli ugroziti demokratiju, tvrdeći da, ako takvi oglasi mogu uništiti demokratiju, to znači da je demokratski sistem od samog početka bio slab.
"Ako vjerujete u to, vaša demokratija nije bila baš jaka ni na početku", rekao je Vens, naglašavajući svoje povjerenje u otpornost demokratskih institucija.
On je takođe kritikovao organizatore MCS, osudivši njihovu odluku da ne dozbole predstavnicima populističkih stranaka da učestvuju.
"Ne moramo da budemo saglasni... ali naša je dužnost da barem učestvujemo u dijalogu sa njima," rekao je, ističući važnost angažovanja sa različitim političkim stavovima umjesto njihovog isključivanja.
Vens je zatim sugerisao da isključenje ovakvih grupa odražava širi trend ukorijenjenih interesa koji koriste termine poput "dezinformacija" i "lažne vijesti" da uguše neslaganja.
"Za mnoge od nas sa druge strane Atlantika, ovo izgleda sve više kao stari ukorijenjeni interesi koji se kriju iza ružnih sovjetskih termina," rekao je Vens. Izrazio je svoje uvjerenje da ove grupe jednostavno ne žele da prihvate alternativne stavove ili mogućnost da oni koji imaju drugačija mišljenja mogu da pobijede na izborima.
Ladja
Sminkeru siti smo mi vase demokratije,prvo u svoju avliju uvedi demokratiju pa posle predji preko bare do Evrope da nesto kazes ako ista znas o demokratiji. Ubijanje Palestinaca je vasa demokratija manijacu u ljuckom obliku ste vi.
Goran Mijušković
Lijepa priča o demokratiji i njenom očuvanju i principima....prića visoki Američki funkcioner u čijoj državi je došlo do opšteg rasula demokratije,razuma,etike...pa oće da to primjeni i u Evropi..sa arogantnim,osornim stilom