Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odbio je nacrt dogovora o mineralima koji su predložili Sjedinjene Američke Države, navodeći da nedostaju potrebna bezbjednosna obezbjeđenja koja su Ukrajini neophodna.
Predloženi sporazum, koji je američki sekretar za finansije Skot Besent iznio tokom posjete Kijevu u srijedu, predviđao je da SAD dobiju 50 odsto udjela u ključnim mineralima Ukrajine, prema više izvora.
Govoreći na Bezbijednosnoj konferenciji u Minhenu u subotu, Zelenski je izrazio zabrinutost u vezi sa dogovorom, naglašavajući suverenitet Ukrajine i važnost bezbjednosnih garancija u svakom ekonomskom sporazumu.
„To nije u našem interesu danas, nije u interesu suverene Ukrajine. U ovom dokumentu nema mnogo konkretnih stvari u vezi sa bezbjednosnim garancijama. To je za mene veoma važno: povezanost između nekih bezbjednosnih garancija i nekih ulaganja“, rekao je Zelenski.
Sporazum, koji je navodno sačinio američki ambasador u Kijevu, otvarao bi ogromne prirodne resurse Ukrajine – potencijalno uključujući rijetke zemne elemente, titanijum, uranijum i litijum – za američka ulaganja. Međutim, dva izvora bliska pregovorima opisala su uslove SAD kao "jednostrane", bez pomena bezbjednosnih obaveza.
Ovaj prijedlog ističe diplomatske izazove sa kojima se Zelenski suočava dok pokušava da osigura dugoročne bezbjednosne garancije, a istovremeno privuče bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa. Tramp, koji nije obećao nastavak vojne pomoći Ukrajini, ranije je izjavio da želi 500 milijardi dolara u rijetkim zemnim mineralima iz Kijeva kao dio buduće podrške SAD.
Prema izvorima, SAD su nacrtale dogovor o mineralima kao način na koji bi Ukrajina mogla da vrati svoj dug od nekoliko milijardi dolara nastao od vojne i ekonomske pomoći koju je Vašington pružio od ruske invazije 2022. godine. Ipak, Zelenski je odbio da potpiše dogovor bez daljih izmjena, tražeći pravne i strateške savjete prije nego što nastavi dalje.
Pregovori između Zelenskog i potpredsjednika SAD Džej-Di Vensa završeni su na Bezbijednosnoj konferenciji u Minhenu bez zvanične najave dogovora. Prije sastanka, Zelenski je iznio zabrinutost u vezi sa prijedlogom SAD tokom zatvorenog sastanka sa dvostranačkom grupom američkih senatora. Jedan izvor je izvijestio da je Zelenski "osjećao da mu je nerealno traženo da potpiše nešto što nije imao priliku da pročita" i nije cijenio što mu je predstavljen "prihvati ili odbaci" dogovor.
Ukrajina je nakon toga dostavila revidirani nacrt dogovora SAD, sa ciljem da se uključe bezbjednosne garancije u sporazum.
Britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Lami istakao je značaj vezivanja američke industrije i odbrambenih sposobnosti za buduću bezbjednost Ukrajine.
„To je ono što će natjerati Putina da obrati pažnju, i to je ono što je privlačno predsjedniku SAD koji zna kako da postigne dobar dogovor“, izjavio je Lami.
Kako pregovori budu trajali, Ukrajina ostaje čvrsta u svom stavu da svaki ekonomski dogovor mora takođe služiti njenim širim bezbjednosnim interesima, osiguravajući da bude zaštićena od buduće agresije Rusije.
Goran Mijušković
Kad Amerikanci kažu: " DOBAR ugovor za SAD " oni u stvari misle na KOLONIJALNI ugovor za SAD.