-2 °

max 9 ° / min -2 °

Subota

22.02.

9° / -2°

Nedjelja

23.02.

11° / 4°

Ponedjeljak

24.02.

11° / 6°

Utorak

25.02.

12° / 6°

Srijeda

26.02.

10° / 8°

Četvrtak

27.02.

14° / 10°

Petak

28.02.

13° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
EU analize: Razgovor Trampa i Putina o miru u Ukrajini novi Minhen ‘38 ili preuređenje svjetskog poretka

Svijet

Comments 0

EU analize: Razgovor Trampa i Putina o miru u Ukrajini novi Minhen ‘38 ili preuređenje svjetskog poretka

Autor: Antena M

  • Viber

Telefonski razgovor između predsjednika SAD Donalda Trampa (Trump) i šefa Kremlja Vladimira Putina izazvao je u EU i NATO strah od potpunog potiskivanja Evrope na marginu u pregovorima o miru u Ukrajini, pa čak i bojazan od preuređenja međunarodnog poretka i “novog Minhena 1938”, upozoravaju analitičari i mediji u EU, prenosi N1.

Zvaničnici EU, poput čelnika Njemačke i Francuske, ističu da u pregovorima o obustavi rata i trajnom miru u Ukrajini moraju učestvovati i Kijev i evropske države, a ne samo Vašington i Moskva da bi se postigli postojan mir i bezbjednost za stari kontinent.

Francuska ministarka odbrane Silvi Gular smatra da se „Amerika udaljava od Evrope“, a naglašava i da „Evropska unija, da bi se proširila, mora i da se ojača i brani pravila pravde u svijetu koji postaje džungla“.

Švajcarski list „Tan“ (Le Temps) piše da se „moramo suočiti s haotičnom stvarnošću da Ukrajina i njeni evropski saveznici više ne mogu računati na Ameriku“.

Njemački portal „Eurointelidžens“ (Eurointelligence) opovrgava ocjene da bi američko-ruska formula za mir značila kapitulaciju, predaju dijela ukrajinske teritorije Rusiji poput „novog Minhena 1938“ i ukazuje na to da „oni koji su podržavali isporuke oružja Ukrajini nisu govorili o ogromnoj cijeni toga da se postigne pobjeda“.

„Tu nije bilo nikakvog drugog plana… a logično je da Tramp i Putin to rješavaju, jer ne bi bilo rješenja da je za stolom Kaja Kalas“, šefica diplomatije EU, zagovornica podrške Ukrajini po svaku cijenu, primjećuje njemački portal.

I, kako zaključuju, „Ukrajina će izgubiti dio teritorije kao dio mirovnog rješenja, jer to odražava i vojnu situaciju na terenu“.

Evropske partnere Amerike su teško pogodile izjave Trampovih najbližih saradnika da je Evropa zakazala u odbrani slobode mišljenja i drugih zajedničkih demokratskih vrijednosti, kao i da mir u Ukrajini znači da Kijev ne može postati članica NATO i da mora žrtvovati dio teritorije.

Saveznici u NATO nisu krili da su teško pogođeni porukom američkog ministra odbrane Pita Hegseta da „mora biti jasno da neće biti američkih trupa u Ukrajini… a stari kontinent mora dati daleko najveću buduću pomoć Kijevu“.

Francuski dnevnik „Lezeko“ (Les Echos) navodi da se „to ne čini među prijateljima i saveznicima“ i primjećuje da „kao da se za samo mjesec dana savezništvo iskovano od zapadnih pobednika u drugom svjetskom ratu, ojačano u hladnom ratu, razbilo u param-parčad“.

Hladan tuš je došao Evropljanima i od ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog koji je izjavio da „Ukrajina ima malo šansi da opstane bez podrške SAD“.

Ali i sam njemački kancelar Olaf Šolc je stavio do znanja da svako buduće rješenje za obustavu rata, posebno kada se radi o bezbjednosnim garancijama za Ukrajinu, neće biti moguće bez SAD.

Šef francuske države Emanuel Makron je predočio da samo Ukrajinci u mirovnim pregovorima s Rusijom mogu utanačiti put ka čvrstom i trajnom miru, ali je naglasio da ukoliko „predsjednik Tramp zaista može da ubijedi Putina da okonča agresiju na Ukrajinu, to je onda odlična vijest“.

Makron se osvrnuo i na već raširena uvjerenja da novo doba nastaje dolaskom Trampa u Bijelu kuću i zaključio da Evropa „sad mora zaboraviti model kojim smo imali kinesko tržište za plasman svojih proizvoda, američki vojni ‘kišobran’ za bezbjednost i jeftin ruski gas za proizvodnju“.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR