Trampova administracija prezentovala je Ukrajini "poboljšani" nacrt sporazuma o mineralima, nakon što je predsjednik Volodmir Zelenski razbjesnio predsjednika Donalda Trumpa odbijanjem njegove početne ponude, rekli su ukrajinski zvaničnik, američki zvaničnik i tri upućena izvora za Axios.
Neslaganje oko minerala izazvalo je širu krizu u odnosima Trampa i Zelenskog, a Tramp je nakon toga Zelenskog nazvao "diktatorom" koji je izabrao rat s Rusijom, a Zelenski je optužio Trampa da je progutao ruske "dezinformacije".
Izvori s obje strane tvrde da je dogovor sada izgledniji.
Izvor s informacijama rekao je da ga je nekoliko pomoćnika Zelenskog potaknulo da potpiše ažurirani prijedlog kako bi se izbjegao daljnji sukob s Trampom i omogućilo američkom predsjedniku da opravda američku podršku Ukrajini.
- Bilo je značajnog poboljšanja u nedavnom nacrtu i on je u skladu s ukrajinskim zakonom, rekao je izvor.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost Majk Volts rekao je novinarima da se Zelenski mora "vratiti stolu" po pitanju minerala.
- Ovo su pregovori. A u pregovorima vi pregovarate. Ukrajina želi pregovarati o mineralima, pa o tome razgovaramo, rekao je zvaničnik Bijele kuće.
Ukrajina se nalazi na značajnim rezervama rijetkih minerala koji su ključni za proizvodnju i razvoj tehnologije. Ukupna vrijednost minerala mjeri se u bilionima dolara.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR