Donald Tramp naziva Volodimira Zelenskog „diktatorom“, iako je on pobijedio na fer izborima 2019. godine. Ali predsjednik Sjedinjenih Država ne kaže isto za Vladimira Putina, iako je njegov glavni protivnik umro u zatvoru nekoliko sedmica prije nego što je Putin pobijedio na namještenim izborima prošle godine.
Posljednjih nekoliko sedmica, Tramp i njegov tim su takođe potkopavali NATO, podržavali krajnje desničarske političare u Evropi i zaprijetili trgovinskim ratom Evropskoj uniji zbog njenog „veoma nepoštenog“ tretmana SAD. Nije ni čudo što sve veći broj evropskih zvaničnika i diplomata misli da je američki predsjednik zapravo na strani Rusije.
Ali Trampov svijet se brzo kreće i teško je sve zapamtiti. Zato evo pregleda 29 situacija u kojima je Tramp stao na Putinovu stranu u prvom mjesecu po povratku na vlast:
1. Podizanje slušalice – Gotovo tri godine nakon ničim izazvane, pune invazije Rusije na Ukrajinu 2022. godine, Tramp je odlučio da je vrijeme za ponovno uspostavljanje direktnog kontakta između predsjednika SAD i Putina – lidera koji se suočava sa sankcijama SAD i EU, kao i nalogom Međunarodnog krivičnog suda za hapšenje zbog zločina protiv čovječnosti i genocida. Tako je 12. februara obavio 90-minutni razgovor s njim.
2. Hvaljenje Putina kao da zaslužuje potpuno poštovanje – „Želim da zahvalim predsjedniku Putinu na njegovom vremenu i trudu u vezi s ovim pozivom“, rekao je Tramp nakon razgovora. „Obojica smo se prisjetili velike istorije naših nacija i činjenice da smo tako uspješno zajedno ratovali u Drugom svjetskom ratu“, dodao je. „Saglasili smo se da ćemo blisko sarađivati, uključujući i međusobne posjete“.
3. Isticanje da bi „volio“ da vidi Rusiju ponovo u G7 (što bi značilo da postane G8, ali ko još broji) – „Volio bih da ih ponovo primimo. Mislim da je bila greška izbaciti ih“, rekao je novinarima u Ovalnoj kancelariji dan nakon poziva Putinu. Istu stvar je govorio i tokom svog prvog mandata. Ali to je bilo prije pune ruske invazije na Ukrajinu.
4. Dopuštanje Putinu da zadrži velike dijelove ukrajinske teritorije – Trampov sekretar za odbranu Pit Hegset odbacio je ukrajinski cilj da povrati svu teritoriju koju je Rusija okupirala od 2014. godine, nazvavši ga „nerealnim“. Time je potpuno oslabio ukrajinsku pregovaračku poziciju. Hegset je takođe ispunio Putinovu želju izjavom da se Kijev neće pridružiti NATO-u.
5. … a zatim upozenje da Rusija drži mnogo ukrajinske teritorije – Tramp je potom napomenuo da Rusija sada „drži karte“ u mirovnim pregovorima „jer su uzeli mnogo teritorije“.
6. Popuštanje Putinovoj želji da NATO ne djeluje u Ukrajini – Još jedan ustupak iz Hegsetovih usta: bilo koji vojnici iz NATO zemalja koji služe u Ukrajini neće biti pokriveni članom 5, koji kaže da je napad na jednog člana napad na sve.
7. Isključivanje mogućnosti slanja američkih trupa u Ukrajinu – Još jedna odluka koja ide na ruku Putinu, ponovo iz Hegsetovih usta.
8. Poruke Evropi, koja se oslanja na američku zaštitu od 1945. godine, da se pobrine sama za sebe – Rusija se brine da bi američke trupe mogle da ratuju kako bi ih spriječile da vrate svoju staru imperiju. Rat sa Evropljanima? I nije ih previše briga.
9. Održavanje bezuslovnih pregovora s Rusijom u Saudijskoj Arabiji – Tramp je Putinu dao velike ustupke oko NATO-a i ukrajinske teritorije još prije početka pregovora. Mogao je da zahtijeva ruski prekid vatre kao preduslov za prve razgovore između najviših diplomata dvije strane. Nije to učinio. Zapravo, izgleda da uopšte nije bilo nikakvih uslova.
10. Možda je bio jedan… Tim Zelenskog nije smio ući u prostoriju – Kijev i njegovi saveznici insistiraju da ne smije biti razgovora „o Ukrajini bez Ukrajine“. Koga briga.
11. Odbijanje da se i Evropa uključi – Brisel se stalno žali da je Evropa isključena iz mirovnog procesa. Ameriku nije briga, a Putinu to savršeno odgovara.
12. Isticanje da je Zelenski „započeo“ rat – Pa, nije. Rusija je započela rat, ali pokušava da okrivi Zelenskog od samog početka. Sada i Bijela kuća tvrdi isto.
13. Tvrdnje da je Zelenski nesposoban – Svako ima pravo na svoje mišljenje. Samo što ovo mišljenje savršeno služi ruskoj propagandi koja nastoji da oslabi legitimnost Zelenskog kod kuće.
14. … dok Putin gotovo da i ne trpi kritike – Čudno, zar ne?
15. Isticanje da Putinu može da se vjeruje i da želi mir – „Ne brinite, Putin je stabilan po pitanju Ukrajine“, rekao je Tramp za BBC. Možda je zaboravio sve one Putinove izjave kada je tvrdio da neće izvršiti invaziju.
16. Pozivanje na izbore u Ukrajini – Rusija voli izbore u susjednim zemljama jer može da manipuliše procesom, a odavno priželjkuje priliku da postavi novu vladu u Kijevu. Tramp kaže da bi Zelenski trebalo što prije da raspiše izbore. Problem je što… pa, rat još uvijek traje, znaš?
17. Smanjenje finansiranja izbornih posmatrača i sajber agencija – Samo oni koji su zaluđeni slobodnim i fer izborima žele da se izbori nadgledaju zbog potencijalnog uplitanja, sa dosadnim zvaničnicima koji se motaju oko biračkih mjesta na dan glasanja. Putinu ionako nisu potrebni.
18. Nazivanje Zelenskog „diktatorom“ (i to ne u pozitivnom smislu).
19. Planiranje budućih američko-ruskih „investicionih“ sporazuma – To je bio zaključak razgovora u Rijadu. Visoki ruski zvaničnik rekao je za POLITICO da postoji poseban interes za zajedničke energetske projekte u Arktiku.
20. Ukidanje demokratskih NVO-a – Kremlj se dugo žalio da su američki finansirani NVO-ovi paravan za obavještajne službe koje podstiču „obojene revolucije“ u bivšim sovjetskim republikama, uključujući ustanak na Majdanu u Ukrajini 2014. godine. Trampov tim sada je potpuno ukinuo finansiranje programa za demokratiju kao dio napora da se raspusti USAID.
21. Obračun s „woke“ ideologijom – iskreno, ovo je ono što Tramp zaista želi, a vjerovatno je samo slučajnost što Putin ima sličan stav o pitanjima poput prava transrodnih osoba.
22. Kritika Evrope zbog neuspjeha u vezi s migracijom – Tramp je rekao da Evropa mora da se sabere i zaustavi nekontrolisanu migraciju. Njegov potpredsjednik Džej-Di Vens pokrenuo je žestok napad na kontinent povodom gotovo svih drugih pitanja tokom svog prvog nastupa na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji prošlog vikenda. To je Putinu vjerovatno zvučalo kao muzika za uši.
23. Vens podržava pobjedu Kalina Đorđeskua u Rumuniji – Tačno, potpredsjednik SAD stao je na stranu kandidata koji je pobijedio u prvom krugu predsjedničkih izbora u Rumuniji prošle godine nakon sumnjivog ruskog hibridnog napada i vrlo upitne operacije uticaja na društvenim mrežama. Ustavni sud Rumunije bio je toliko zabrinut da je poništio izbore.
24. Napad na Njemačku zbog njenog otpora krajnjoj desnici – Vens nije birao riječi. „Ako bježite u strahu od sopstvenih birača, Amerika vam ne može pomoći“, rekao je.
25. Podrška AfD-u na izborima u Njemačkoj – Trampov omiljeni milijarder, Ilon Mask, otvoreno je podržao krajnje desničarsku stranku Alternativa za Njemačku (AfD) i njenu kandidatkinju Alis Vajdel za kancelarku na izborima u nedjelju. Prema anketama, AfD je na putu ka najboljem rezultatu ikada. Mnogi pristalice AfD-a gaje simpatije prema Moskvi, a obavještajne službe su upozorile na rusku kampanju za ometanje izbora.
26. Maskova podrška partije Reform UK u Britaniji – Lider partije Reform UK Najdžel Faraž ima istoriju davanja povoljnih komentara o Putinu (što su njegovi centristički protivnici koristili za napade na njega).
27. Protivljenje izrazu „ruska agresija“ u nacrtu izjave G7 o Ukrajini.
28. Pobjeda na predsjedničkim izborima – Dobro, ovo je prvenstveno bilo u Trampovom interesu. Ali Kremlj je sigurno zadovoljan što je Tramp pobijedio Kamalu Haris i ušao u Bijelu kuću.
29. Pobjeda zauvijek – Tramp je nagovijestio da mu ne bi smetalo da se malo izmijeni ustav zemlje kako bi mogao ostati na funkciji i treći mandat. Putin je to već uradio u Rusiji.
Miki
America nikom nije prijatelj na kraju ce napasti rusiju iz Ukraine sve snage ce preslit iz EU u ukrainu kroz koju godinu napasce Rusiju to I'm je cilj
vule
Trump je veci Putin od Putina
Montenegringo
Kao što sam i prije pisao: Ako Trump pobijedi ove izbore, PUTINIZACIJA Amerike je NEIZOSTAVNA!