Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp potpisao je izvršnu naredbu za stvaranje Strateške bitcoin rezerve, koje će koristiti kriptovalutu koju vlada te zemlje već posjeduje. Iako su neki učesnici na kripto tržištu očekivali plan za nove kupovine, ova najava nije ispunila ta očekivanja.
Odluka, objavljena sinoć prije sastanka Bijele kuće sa izvršnim direktorima kripto kompanija, inicijalno je dovela do pada cijene bitcoina 5%, na oko 85.000 dolara. Međutim, tokom petka ujutru u evropskom trgovanju, cijena se oporavila na 89.147 dolara.
Šta su Strateške bitcoin rezerve?
SBR će se sastojati od bitcoina zaplijenjenog od strane savezne vlade kroz krivične i građanske postupke zapljene imovine, prema riječima Dejvida Saksa, „kripto cara“ Bijele kuće, kako kolokvijalno nazivaju ovbog investitora i autora. Iako izvršna naredba ostavlja mogućnost budućih kupovina bitcoina, one će morati da budu budžetski neutralne i neće smjeti da nameću dodatne troškove poreskim obveznicima, kako je navedeno na sajtu Bijele kuće.
Endrju O’Nil, direktor za digitalnu imovinu u kreditnoj agenciji S&P Global Ratings, opisao je u komentaru za Reuters naredbu kao prvenstveno simboličnu, ističući da predstavlja prvo zvanično priznanje bitcoina kao rezervne imovine SAD. Međutim, dodao je da trenutno ne postoji plan ni vremenski okvir za dodatne kupovine kriptovaluta.
Trampov prethodni pro-kripto stav doprinio je rastu bitcoina na rekordnih 109.071,86 dolara u januaru, što je podstaklo spekulacije o mogućem učešću vlade na tržištu. Ipak, izostanak aktivne strategije kupovine razočarao je neke investitore.
„Ovo je najnezanimljiviji i najrazočaravajući ishod koji smo mogli očekivati“, rekao je za Reuters Čarls Edvards, osnivač kompanije Capriole Investments, nazivajući potez samo ribrendiranjem postojećih sredstava.
Američka zaliha digitalne imovin
Pored bitcoin rezerve, izvršna naredba uspostavlja i „Američku zalihu digitalne imovine“ za kriptovalute osim bitcoina. Međutim, slično bitcoin rezervi, vlada neće aktivno kupovati dodatne tokene, osim onih dobijenih kroz zapljenu.
Ranije ove sedmice, Tramp je imenovao pet digitalnih sredstava za potencijalno uključivanje u vladine rezerve, što je dovelo do rasta vrijednosti tih kriptovaluta. Među njima su:
- Bitcoin
- Ether
- XRP
- Solana
- Cardano
Lideri kripto industrije se sastaju sa Trampom
Bijela kuća danas organizuje kripto samit, na kojem će lideri industrije razgovarati o ulozi vlade u digitalnoj imovini. Učešće su do sada potvrdili
- Majkl Sejlor, izvršni direktor kompanije MicroStrategy;
- Zak Vitkof, suosnivač World Liberty Financiala (Trampovog kripto biznisa);
- Vlad Tenev, izvršni direktor Robinhood Marketsa;
- Brajan Armstrong, izvršni direktor Coinbasea;
- Bred Garlinghaus, izvršni direktor Ripplea.
Iako detalji sastanka nijesu u potpunosti jasni, očekuje se da će pružiti jasniji regulatorni okvir i predstaviti Trampovu viziju za pozicioniranje SAD kao globalnog lidera u oblasti kriptovaluta.
Regulatorna i etička pitanja
Trampova pro-kripto politika izazvala je ujedno i podršku i kritike. Zagovornici ove ideje vjeruju da bi državna kripto rezerva mogla omogućiti poreskim obveznicima da profitiraju od rasta cijena. Kritičari, međutim, tvrde da plan ide na ruku bogatim investitorima i postavlja pitanja o sukobu interesa, s obzirom na to da postoje Trampova lična ulaganja u kripto i povezanost njegove porodice sa meme-coin projektima.
Dejvid Saks procjenjuje da SAD u ovom trenutku posjeduju oko 200.000 bitcoina, ali tvrdi da su ranije prodaje zaplijenjenih bitcoina koštale poreske obveznike 17 milijardi dolara, što je tvrdnja koja još nije jasno potvrđena.
Javnost zainteresovana za ovu industriju, pravni eksperti i regulatori sada pažljivo prate hoće li Trampova naklonjenost kriptovalutama dovesti do jasnijih propisa ili potencijalne legislative.
Nakon što je Tramp potpisao dokument kojim nastoji da pozicionira SAD kao „kripto prijestonicu svijeta“, industrija s nestrpljenjem iščekuje više informacija o:
- mogućnostima za dalje akvizicije digitalne imovine;
- načinu upravljanja SBR;
- razvoju regulatornog okvira pod ovom administracijom.
Za sada, iako izvršna naredba zvanično priznaje bitcoin kao rezervnu imovinu SAD, ona ne uključuje aktivne državne investicije, stavljajući znak pitanja na to kakav će biti njen dugoročni efekat.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR