„Zakon o ključnim hemikalijama“ trebalo bi da zadrži proizvodnju ključnih molekula na tlu EU, tvrde zemlje.
Sedam zemalja Evropske unije, uključujući Italiju i Španiju, pridružile su se Francuskoj u pozivu za donošenje „zakona o ključnim hemikalijama“ kako bi zaštitile hemijski sektor u Evropi koji se suočava sa teškoćama.
Ovaj poziv stvara sve veći pritisak za originalni predlog Francuske, do kojeg je POLITICO došao prošlog mjeseca, koji traži da Evropska unija proglasi oko 15 ključnih hemikalija „strateškim“.
Cilj je da se zaštiti ovaj sektor kako bi Evropa ostala samodovoljna u hemikalijama koje se koriste u svemu, od proizvodnje đubriva do plastike, imitujući slična pravila za ključne sirovine i ljekove — poslednji od kojih je Evropska komisija predstavila u utorak.
Češka, Mađarska, Holandija, Rumunija i Slovačka takođe su podržale najnoviji predlog za hemikalije. Njemačka, najveći proizvođač hemikalija u EU, nije potpisala ovaj dokument. Najnoviji prijedlog dodaje nekoliko novih „strateških molekula“ na prethodnu listu, uključujući toluen i ksilene. Fenol i stiren takođe ulaze na listu kao ključne supstance u različitim industrijama, od farmaceutske industrije i ljepila do plastike i deterdženata.
„Molekule sa malim ugljeničnim otiskom, koje mogu karakterisati održive hemikalije i zamijeniti bilo koju od gore navedenih strateških molekula… takođe treba smatrati strateškim“, sugeriše tekst.
Međutim, ističe se da je, budući da su te molekule još u „ranoj fazi istraživanja i razvoja, teško je predvidjeti koje će biti molekule bez fosilnih goriva u budućnosti“, pa se kao takva podrška EU „ne bi smjela ograničiti na specifične alternativne molekule“.
Novi prijedlog iznosi „privremenu“ listu molekula na bazi bio-materijala koje bi mogle zamijeniti fosilne molekule, uključujući bio-glicerol i bio-etanol.
Zemlje kažu da bi ulaganje u biogoriva, reciklažu plastike, bioplastiku i hemijske lance niže vrijednosti takođe bilo „strateški“ potez.
Prijedlog je u srijedu iznijelo ministarsko tijelo zemalja članica EU u Savjetu za konkurentnost.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR