11 °

max 11 ° / min 1 °

Srijeda

19.03.

11° / 1°

Četvrtak

20.03.

12° / 4°

Petak

21.03.

14° / 6°

Subota

22.03.

13° / 8°

Nedjelja

23.03.

17° / 9°

Ponedjeljak

24.03.

17° / 13°

Utorak

25.03.

18° / 13°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Njemački parlament danas glasa o istorijskom povećanju finansiranja odbrane

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Njemački parlament danas glasa o istorijskom povećanju finansiranja odbrane

Izvor: Reuters

Autor: Antena M

  • Viber

Donji dom njemačkog parlamenta trebalo bi da glasa danas o velikom povećanju zaduživanja, s ciljem podrške najvećoj evropskoj ekonomiji i stimulacije regionalnog rasta, usljed trgovinskih tenzija sa Sjedinjenim Američkim Državama. Konzervativci (CDU-CSU) i Socijaldemokrate (SPD), koji pregovaraju o centrističkoj koaliciji nakon prošlomjesečnih izbora, žele da stvore fond od 500 milijardi eura za infrastrukturu i olakšaju pravila zaduživanja kako bi povećali izdvajanja za bezbjednost.

Ako bude usvojen, ovaj plan označiće pomak od decenijama dugog fiskalnog konzervativizma Njemačke, uz podizanje prinosâ u eurozoni i jačanje evropske valute. Lideri konzervativaca, SPD-a i Zelenih uvjereni su da će osigurati potrebnu većinu glasova za izmjenu Ustava kako bi sproveli fiskalne reforme. Demohrišćanski lider Fridrih Merc izrazio je povjerenje u postizanje dvotrećinske većine, napominjući da se mali broj konzervativnih poslanika protivi ovom planu. Tri stranke još uvijek mogu da usvoje zakon s nekim neslaganjima.

Očekuje se da će glasanje biti nakon jutarnje rasprave. Ako Bundestag odobri zakon, on će biti upućen Bundesratu, koji predstavlja 16 saveznih država. Podrška Bavarskih Slobodnih birača, koja je obezbijeđena u ponedjeljak, uklonila je veliku prepreku. Koalicija želi da donese zakon prije nego što se sljedeći Bundestag sastane 25. marta, strahujući od opozicije sa strane šireg ekstremno desnog i ekstremno lijevog bloka.

Merc je opravdao odabrani vremenski okvir citirajući promjene u politici SAD pod predsjednikom Donaldom Trampom i zabrinutost zbog Rusije. Predložene reforme ukidaju "kočnicu duga" koja je uvedena nakon finansijske krize 2008. godine, a koja je kritikovana kao zastarjela. Kritičari, uključujući i one unutar same Mercove stranke, optužuju ga za "prevaru birača" jer je tokom kampanje obećao fiskalnu uzdržanost, a sada predlaže promjenu politike nakon pobjede.

Ekonomisti upozoravaju da su potrebne dodatne reforme, poput smanjenja birokratije, kako bi se održao rast u ekonomiji koja se smanjivala dvije uzastopne godine. Merc je priznao izazove, rekavši da pregovori koalicije sa SPD-om neće biti laki.

"Problemi se neće svi riješiti sjutrašnjom odlukom", poručio je juče Merc, dodajući da će biti potrebna koalicijska nagodba kako bi se zemlja pomjerila naprijed.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR