16 °

max 17 ° / min 10 °

Četvrtak

03.04.

17° / 10°

Petak

04.04.

15° / 9°

Subota

05.04.

16° / 8°

Nedjelja

06.04.

10° / 2°

Ponedjeljak

07.04.

8° / 2°

Utorak

08.04.

11° / 2°

Srijeda

09.04.

12° / 4°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Procurio tajni dokument Pentagona: Otkriva kako će Amerika da reaguje ako Rusija napadne EU

Izvor: EPA/EFE

Svijet

Comments 1

Procurio tajni dokument Pentagona: Otkriva kako će Amerika da reaguje ako Rusija napadne EU

Izvor: Jutarnji list

Autor: Antena M

  • Viber

Suprotstavljanje ruskoj agresiji, koje je bilo jedna od ključnih tačaka u Nacionalnoj odbrambenoj strategiji (2022) tokom administracije Džoa Bajdena, tri godine kasnije Americi ne predstavlja veliki prioritet, pokazuje tajni memorandum američkog ministra odbrane Pita Hegseta u koji je uvid imao "Vašington post".

List je otkrio da su neki djelovi dokumenta doslovno iskopirani iz priručnika konzervativne fondacije Heritidž koja je stajala iza Projekta 2025. Dio o Rusiji najzanimljiviji je iz evropske perspektive, s obzirom da reflektuje izjave koje je američki predsjednik Donald Tramp plasirao nakon povratka u Bijelu kuću. Dok je Bajdenova vlada naglašavala važnost savezništava u borbi protiv Rusije, u Hegsetovim smjernicama SAD više nisu u prvom redu onih koji moraju da vode računa o prijetnji Moskve, prenosi "Jutarnji list".

"NATO mora da preuzme daleko veću podjelu tereta jer SAD neće moći da obezbijede snage čiji su prioriteti usmjereni negdje drugdje", stoji u memorandumu.

Izričito se navodi da će Amerika podržati Evropu nuklearnim odvraćanjem Rusije, ali da NATO "ne bi trebalo da računa na američke snage koje su potrebne za odbranu domovine ili misije odvraćanja Kine".

Pritisak na saveznike

"Značajnija podjela tereta na evropske zemlje osiguraće da NATO može pouzdano da odvrati ili porazi rusku agresiju čak i ako odvraćanje ne uspije, a SAD su već uključene u primarni sukob u drugom regionu", dodaje se.

Dokument predviđa da će Pentagon "preuzeti rizik na drugim pozornicama" te vršiti pritisak na saveznike u Evropi, na Bliskom istoku i u istočnoj Aziji kako bi potrošili više na odbranu i preuzeli glavninu uloge odvraćanja od prijetnji iz Rusije, Irana i Sjeverne Koreje.

"Post" saznaje da su smjernice na devet stranica već dostavljene kongresnim odborima za nacionalnu bezbjednost, kao i da su ih republikanci i demokrate doživjeli kao "zbunjujuće". Dok Hegset očekuje povlačenje vojne prisutnosti u većem dijelu svijeta, uključujući i Bliski istok, paralelno se odvijaju demonstracija vatrene moći i vazdušni napadi na Hute u Jemenu. Tramp usput upozorava Iran da ih smatra "potpuno odgovornim" za podršku Hutima te poručuje da Vašington "neće biti nimalo ljubazan oko toga".

Štaviše, portparol Pentagona Šon Parnel je prošle nedjelje takav stav prema Iranu protumačio kao ispravljanje Bajdenovih grešaka. Tvrdio je da je bivši predsjednik "ohrabrio američke neprijatelje i Iranu otključao milijarde zamrznutih sredstava". Istovremeno, Hegsetov memorandum, koji je zvaničnicima Ministarstva odbrane distribuisan sredinom marta, Iran uopšte ne smatra prioritetom.

Umjesto toga, na vrhu liste nalazi se Kina. Dokument naglašava da SAD moraju da se pripreme za potencijalni rat sa Pekingom, ali da se i "odbrane od prijetnji u bliskom inostranstvu", što uključuje Grenland i Panamski kanal, odnosno "Trumpove fiksacije", kako ih naziva "Post".

Tramp je u petak poručio da SAD "moraju da imaju Grenland" i da "ne mogu bez njega", čime je eskalirao napetosti s Danskom.

Kad je riječ o Kini, ističe se nužnost odvraćanja te zemlje od zauzimanja Tajvana. Potencijalna invazija, stoji u dokumentu, bio bi scenario koji bi dobio prioritet u odnosu na sve druge opasnosti i preusmjerio bi američke vojne resurse prema Indopacifičkom regionu. Novinari "Posta" razgovarali su sa pomoćnikom iz Kongresa koji je video memorandum i opisao ga kao "nedosljedan".

- U smjernicama postoji očita napetost između onoga da "želimo američku snagu i vojnu dominaciju u svijetu" i onoga da "želimo da budemo svuda, ali ali ne želimo da budemo nigdje". Biće im teško da osmisle jasnu strategiju - rekao je on.

Dokument pod uticajem plana fondacije

On je rekao da je osoblju Kapitol hila "bilo jasno" da je dokument pod uticajem konzervativnog tink-tanka i uticajne desničarske fondacije Heritidž koja je lani objavila priručnik od 900 stranica za buduću Trampovu vladu.

Iako je Tramp tokom predsjedničke kampanje negirao da će mu plan Heritidža biti nacrt za drugi mandat, veći dio Hegsetovih smjernica doslovno je prepisan iz navedenog priručnika. One uključuju povećanje vojne prisutnosti putem podmornica, bombardera, bespilotnih brodova i specijalnih jedinica kopnene vojske i marinaca.

Hegset je nedavno bio u posjeti pacifičkom regionu kako bi naglasio prioritete protiv Kine, a pripadnicima vojske u Guamu rekao je da su oni "vrh koplja" za američke vojne operacije. Novinari su ga od stupanja na dužnost nekoliko puta direktno pitali da li će SAD dopustiti Pekingu da silom preuzme Tajvan, ali je on izbjegavao da pruži konkretan odgovor.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Goran Mijušković

I Pentagon ima svoga Dritana.