15 °

max 17 ° / min 10 °

Četvrtak

03.04.

17° / 10°

Petak

04.04.

16° / 7°

Subota

05.04.

16° / 8°

Nedjelja

06.04.

10° / 1°

Ponedjeljak

07.04.

8° / 0°

Utorak

08.04.

10° / 1°

Srijeda

09.04.

13° / 3°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Tramp najavio zlatno doba za SAD i uveo carine: Za EU 20 odsto, Srbiji 37 odsto, Kini 34 odsto...

Izvor: Screenshot - Fox News

Svijet

Comments 2

Tramp najavio zlatno doba za SAD i uveo carine: Za EU 20 odsto, Srbiji 37 odsto, Kini 34 odsto...

Izvor: CNN, Fox News, Reuters

Autor: Antena M

  • Viber

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp nastupio je pred aplauzima okupljenih funkcionera i sindikata, proglasivši dan "Danom oslobođenja" američke industrije. Ovaj događaj označava ključnu promjenu u trgovinskoj politici SAD, jer je Tramp najavio opsežan novi plan za uvođenje "recipročnih carina" na proizvode stranih zemalja. Ove carine kretaće se od 10% do 49%, u zavisnosti od zemlje, i imaju za cilj izjednačavanje uslova za američke biznise na globalnom tržištu.

Koncept recipročnih carina

Ovim potezom Tramp je predstavio novu trgovinsku politiku koja je dizajnirana da odražava carine koje druge zemlje nameću na američke izvoze. Osnovni princip ove strategije je jednostavan: SAD će uvesti carine koje su otprilike upola manje od carina koje strane zemlje nameću na američke proizvode. Kako je Tramp objasnio tokom svog govora, ova politika ima za cilj donošenje pravičnosti u globalnu trgovinu, osiguravajući da SAD ne bude nepravedno opterećen visokim carinama, dok druge zemlje imaju koristi.

Da bi ilustrovao svoju poentu, Tramp je predstavio grafikon koji prikazuje carine koje različite zemlje nameću na američke izvoze. Na primjer, istakao je da Kina trenutno naplaćuje carinu od 67% na proizvode iz SAD. Kao odgovor, SAD će uvesti recipročne carine od 34% na kineske proizvode. Slično tome, Evropska unija, za koju je Tramp tvrdio da na američke izvoze naplaćuje 39% carine, suočiće se sa carinom od 20% na svoje proizvode koji ulaze u SAD.

Carine po zemljama

Grafikon koji je Tramp predstavio uključivao je detaljan pregled carina koje će biti uvedene na proizvode iz različitih zemalja. Ove carine će varirati u procentima, zavisno od postojećeg trgovinskog disbalansa između SAD i svake zemlje:

  • Tajland: 36%
  • Indija: 26%
  • Japan: 24%
  • Vijetnam: 46%
  • Kina: 34%
  • Evropska unija: 20%
  • Tajvan: 32%
  • Srbija: 37%
  • Južna Koreja: 25%
  • Kambodža: 49%

Poruka predsjednika bila je jasna: SAD više neće prihvatati nepravedne trgovinske prakse, a ove carine su neophodne za ispravljanje globalnih trgovinskih disbalansa koji su, prema njegovim tvrdnjama, doveli do opadanja američkih industrija.

Reakcija Evropske unije

Evropska unija, jedan od spoljnotrgovinskih partnera SAD koji će najviše biti pogođene ovim novim carinama, spremna je da odgovori na Trampovu najavu. Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen očekuje se da će dati izjavu narednog dana, u kojoj će izložiti stav EU o novim carinama. Trampova deklaracija već je izazvala zabrinutost među globalnim liderima, a mnogi predviđaju odmazdu, posebno od zemalja koje će izgubiti pristup američkom tržištu prema novoj politici.

Trampova vizija za američku industriju

Predsjednik Tramp naglasio je šire implikacije ovih carina, proglasivši da će 2. april 2025. godine biti zapamćen kao dan "preporoda američke industrije". Kritikovao je decenije trgovinskih disbalansa, optužujući strane zemlje za "pljačkanje, otimačinu, silovanje i pljačku" američke ekonomije. Prema Trampu, nove carine predstavljaju istorijski korak ka preokretanju ovog trenda i revitalizaciji američke proizvodnje.

U skladu sa svojom uobičajenom retorikom, Tramp je upozorio da će vjerovatno biti otpora od strane "globalista", "outsourcera" i "posebnih interesa" koji će se protiviti novoj politici. Takođe je jasno stavio do znanja da će svjetski lideri koji žele da izbjegnu ove recipročne carine morati da prilagode svoje trgovinske politike. "Prekinite sa sopstvenim carinama, uklonite barijere, ne manipulišite sa svojim valutama," apelovao je Tramp, "i počnite da kupujete desetine milijarde američkih proizvoda".

Uvođenje recipročnih carina očekuje se da će imati dalekosežne posljedice po globalnu trgovinu. Dok Trampovi pristalice tvrde da će politika pomoći da trgovina postane pravednija i da zaštiti američke radne mjesta, kritičari se brinu da bi to moglo dovesti do trgovinskih ratova i uzvratnih mjera drugih zemalja. 

Slijed događaja koji smo prenosili uživo možete vidjeti u nastavku.

22:53 Najavio poreske olakšice 

„Sada ćemo donijeti najveće poreske olakšice u istoriji Amerike. I na tome se oslanjamo na Majka i Džona Tjuna“, rekao je, misleći na predsednika Predstavničkog doma Majka Džonsona i lidera većine u Senatu Džona Tjuna.

„I nećemo smanjivati beneficije za socijalno osiguranje, Medicare ili Medicaid“, dodao je.

Republikanci pokušavaju da usvoje produžetak poreskih olakšica koji bi smanjio federalne prihode za oko 4,5 biliona dolara u narednoj deceniji, dok bi smanjio oko 2 biliona dolara u troškovima tokom tog perioda.

Bez smanjenja programa poput Medicarea i Socijalnog osiguranja, stručnjaci za poreze kažu da nije jasno kako će zakon biti donesen bez povećanja američkog deficita.

22:50 Pad na berzama

Fjučersi na američkim berzama opadaju kako Tramp pojačava trgovinski rat sa recipročnim carinama. Fjučersi u okviru indeksa S&P 500 pali su 1,7%, što sugeriše da investitori očekuju velike gubitke kada Wall Street otvori u četvrtak.

Fjučersi u okviru Nasdaq indeksa, koji odražavaju tehnološke kompanije poput Applea, Nvidiae i Microsofta, pali su gotovo 2%.

22:41 Tramp: Ne možemo više raditi ono što smo radili proteklih 50 godina

Predsjednik SAD rekao je da ima razumijevanje za brigu svake zemlje koja je zabrinuta za svoju ekonomiju, ali je poručio da je vrijeme i da SAD počnu da brinu o sebi.

22:36 Tramp: Apple će ovdje trošiti novac

Govoreći o investicijama Tramp je pomenuo kompaniju Apple, najavivši da će investirati u SAD.

„Već je počelo. Radovi su već počeli na fabrikama širom zemlje. I vidite, to je već prije. To su velike, bogate kompanije. Počelo je sa 61 milijardom dolara, na velikoj fabrici koja se gradi. Ali biće to najavljeno u naredna dva dana. A radovi su već počeli“, rekao je.

22:35 Postoji mogućnost izuzeća

Tramp je rekao da svjetski lideri koji žele izuzeće od njegovih "recipročnih carina" treba da promijene svoju trgovinsku politiku.

„Prekinite svoje vlastite carine, uklonite barijere, nemojte manipulisati svojim valutama i počnite da kupujete desetine milijardi dolara američkih proizvoda“, poručio je Tramp.

22:34 Reakcija tržišta

Cijene S&P 500 E-mini fjučersa su pale 0,4%, dok su Nasdaq fjučersi pali 0,5%.

22:26 Tramp predstavlja listu zemalja

Tramp je prikazao listu zemalja i komentariše trgovinske odnose koje ima sa njima. 

carine-1

"Tajvan nam je preoteo proizvodnju čipova", poručio je govoreći o tehnološkoj industriji.

Najavio je da će uvesti „recipročne carine“ za sve zemlje, koje će biti „približno polovina“ onoga što one naplaćuju SAD.

carine-2

Pokazujući grafikon publici, on je prikazao da Kina „naplaćuje“ Sjedinjenim Državama carinu od 67%, pa će SAD naplatiti Kini carinu od 34%.

Grafikon je takođe pokazao da će Sjedinjene Države naplatiti Evropskoj uniji carinu od 20%, Vijetnamu 46%, Tajvanu 32%, Japanu 24%, Indiji 26%, Južnoj Koreji 25%, Tajlandu 36% i drugim zemljama.

22:24 "Zato što subvencionišemo druge zemlje, zato imamo velike deficite"

„Mi subvencionišemo mnoge zemlje i održavamo ih, pomažemo im da ostanu u poslu“, rekao je Tramp o trgovinskim partnerima, konkretno o Meksiku i Kanadi. „Zašto to radimo? Mislim, u kom trenutku ćemo reći da morate da se borite za sebe.“

„Zato imamo velike deficite. Zato imamo toliki dug koji je stavljen na naša leđa tokom poslednjih nekoliko godina, i stvarno više to ne trpimo.“

„Suočeni sa neumoljivim ekonomskim ratom, Sjedinjene Države više ne mogu da nastave politiku jednostranog ekonomskog kapituliranja. Ne možemo da plaćamo deficite Kanade, Meksika i mnogih drugih zemalja. Nekada smo to radili. Više ne možemo. Brinemo o zemljama širom sveta. Plaćamo njihovu vojsku. Plaćamo sve što moraju da plate. A onda, kada želimo da smanjimo malo, oni se ljute što ih više ne brinemo. Ali moramo da brinemo o svom narodu i brinućemo o svom narodu prvo. I žao mi je što to moram da kažem“, dodao je Tramp.

22:22 Tramp: Na prvom mjestu su naši ljudi

"Moramo prvo povesti računa o našim ljudima. Amerika je na prvom mjestu", rekao je Tramp, dodavši da bi se napravila velika šteta da je mandat njegovog prethodnika Džozefa Bajdena trajao još jednu godinu.

22:16 Carine stupaju na snagu u ponoć

Carine koje Tram uvodi danas će stupiti na snagu u ponoć. One će uključivati carinu od 25% na sva vozila proizvedena u inostranstvu.

Radnik iz Detroita, po imenu Brajan Panebeker, obratio na događaju, rekavši da on i njegovi kolege iz United Auto Workers sindikata podržavaju predsjednikovu politiku koja predlaže 25% carinu na sva vozila proizvedena u inostranstvu.

radnik-tramp

„Podržavamo politiku Donalda Trampa o carinama 100%“, rekao je.

Sindikat United Auto Workers je do sada izražavao svoju podršku predsedničkim carinama na automobile.

22:07 Tramp: Dan kada je američka industrija ponovo rođena

"Drugi april 2025. će zauvijek biti upamćen kao dan kada je američka industrija ponovo rođena“, započeo je Tramp.

„Decenijama je naša zemlja potkradana, pustošena, silovana i opljačkana od strane nacija bliskih i dalekih“, kako od saveznika, tako i od neprijatelja, dodao je.

22:02 Počelo obraćanje Trampa

"Ovo je jedan od najvažnijih dana u američkoj ekonomskoj istoriji", rekao je Tramp, poručivši da će ovim uvesti SAD u "zlatno doba".

22:01 Šeinbaum: Ovo nije pitanje "ako mi uvedeš carine, ja ću tebi"

Dok se Donald Tramp sprema da objavi informacije o carinama, svijet sa nestrpljenjem prati situaciju.

U Meksiku, gdje su neki proizvođači avokada u Mičoakanu obustavili rad uoči najave, predsjednica Klaudija Šeinbaum izjavila je za New York Times da će njena vlada svoj odgovor objaviti sjutra, ali da ne planira uzvratne mjere.

„Ovo nije pitanje ‘ako mi uvedeš carine, ja ću tebi’,“ rekla je. „Naš interes je jačanje meksičke industrije.“

U Kanadi, poslanik Tejlor Bekrač iz Fort St. Jamesa u Britanskoj Kolumbiji rekao je za CNN da su ljudi koji zavise od industrije mekog drveta „veoma zabrinuti zbog toga šta će današnja najava značiti.“ Dodao je da kanadski zvaničnici razmatraju kako da uvedu „odgovarajuće carine koje će imati uticaj, ali uz minimalnu štetu za našu ekonomiju, radnike i radna mjesta u Kanadi“.

U SAD, nova anketa Pravnog fakulteta Univerziteta Marquette pokazala je da više od polovine Amerikanaca smatra da će carine naštetiti ekonomiji i povećati inflaciju. Ta vijest dolazi u trenutku kada nova analiza koju je objavila Anderson Economic Group iz Mičigena pokazuje da bi carine na automobile mogle povećati cijenu uvoznih vozila i do 20.000 dolara.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Sve vi cvijetalo

Tqcno sam znao da ce nastradat Vanuatu. Nagrdi ih, a da ga ko pita dje se Vanuatu nalazi, ne bi ga ni svijecom nasa.

ObicniRadnik

Na koga vam lici ova vrsta ekonomske ekspertize? Mickey = preslikani Tramp, samo nesto mladji i ljepsi na oko, ali isti nivo nonsensa je u pitanju. A takodje lici i na jos jednog nepomenika sa ovim tabelama i nacinom prezentacije - na Srbijanskog kozideritelja AV-a. Kakva ekipa, kao iz PAKLA