U Senatu američkog Kongresa je predstavljen zakon koji bi značajno ograničio moć predsjednika SAD-a da utiče na ekonomsku politiku ove države, a predlagači su Maria Kantvel iz Demokratske i Čak Gresli iz Republikanske stranke.
Naravno, tajming ove odluke sugeriše da u SAD-u, u obje velike stranke, postoji jasan strah od posljedica odluke američkog predsjednika Donalda Trumpa da uvede carine skoro svim zemljama na svijetu.
Gresli i Kantvel su se tako spojili da bi predstavili zakon kojim bi američki predsjednik morao minimalno 60 dana prije uvođenja carina da dođe u Kongres i pojasni zbog čega se odlučio na taj potez.
Pored toga, američki predsjednik bi članovima oba doma Kongresa morao predstaviti analizu kako bi ove carine uticale na konzumente i kompanije u SAD-u.
Nakon toga, Kongres bi imao 60 dana da glasa o ovim carinama, a u slučaju da ih ne odobri, predsjednik SAD-a ne bi imao pravo da ih implementira.
Ovaj zakon će se uskoro naći u parlamentarnoj proceduri američkog Kongresa, a posebno je važno istaći da je prijedlog donesen nakon Trampovih carina za koje brojni ekonomski analitičari kažu da bi mogle dovesti do ekonomskog kraha u Americi, ali i u ostatku svijeta.
Tramp je carine nametnuo koristeći se “specijalnim pravima” koje ima američki predsjednik, nakon što je proglasio “krizu” i “vanredno stanje” u ekonomiji.
Goran Mijušković
"Predsjednički sistem" u SAD-u daje preśedniku kraljevska ovlašćenja ka niđe drugo u demokratskim državama...i onda za preśednika dođe ludak koji napravi haos u svemu...i koga treba u svemu ograničiti....i ukinuti čuveni "preśednički sistem"
čitalac
Ograničenje mandata američkog predsjednika u ovom trenutku nije moguće. To će se desiti na kraju njegovog mandata jer će se jedino tada moći postići dvopartijska saglasnost.