Nekoliko dana nakon što je Tramp započeo trgovinski rat, Mask vidi transatlantsku zonu slobodne trgovine kao konačan cilj.
Izvršni direktor kompanije Tesla i američki vladin zvaničnik Ilon Mask podržao je sinoć ideju da se na kraju ukinu svi carinski troškovi i stvori zona slobodne trgovine između SAD i Evropske unije, svega nekoliko dana nakon što je američki predsjednik Donald Tramp uveo visoke carinske stope na robu iz EU i većinu ostatka svijeta.
Maskove izjave, date u intervjuu putem video prenosa na kongresu koji je organizovao italijanski potpredsjednik vlade Mateo Salvini i njegova krajnje desna partija Liga, uslijedile su nakon Trampove odluke o uvođenju carine od 20 odsto na sve uvozne proizvode iz EU.
„Na kraju, nadam se da će se dogovoriti kako bi i Evropa i SAD trebalo, po mom mišljenju, idealno da dođu do situacije sa nultim carinama, stvarajući efektivno zonu slobodne trgovine“, rekao je Mask.
Ovo je znak neslaganja Maska s aktuelnom politikom američke administracije. Mask predvodi napore za smanjenje troškova u američkoj vladi kroz svoje odjeljenje za efikasnost vlade (DOGE) i blizak je savjetnik Trampa. POLITICO je u srijedu izvijestio da je Tramp rekao svojim saradnicima kako će Mask uskoro napustiti ovu funkciju.
Tesla, čiji je Mask izvršni direktor, nije ostvarivala očekivane rezultate u posljednjim mjesecima, a cijena dionica ove kompanije je gotovo prepolovljena od decembra. Prošle sedmice, kompanija je izvijestila o znatno većem nego što se očekivalo padu broja isporučenih automobila u prvom kvartalu, sa značajnim padom prodaje na nekoliko evropskih tržišta – što može ukazivati na to da Maskove političke aktivnosti mogu da utiču na njegovu kompaniju.
Direktor Tesle je izgubio milijarde nakon Trampove odluke o uvođenju carina u utorak. Tesla zavisi od uvoznih dijelova iz Kine, na koje je Tramp uveo carinu od 34 odsto.
U intervjuu u subotu, Mask je takođe rekao da želi „više slobode za ljude da se kreću između Evrope i Sjeverne Amerike“.
On je kritikovao regulativne zahtjeve u Evropi, rekavši da oni postoje kako bi zaštitili velike kompanije.
„Previše je pravila i propisa koji otežavaju osnivanje kompanija i previše štite velike kompanije na štetu malih i srednjih“, rekao je Mask, dodajući da Brisel „pojačava“ taj problem, te da je „radikalna deregulacija neophodna“.
Odvojeno, Mask je očigledno kritikovao visokog savjetnika Bijele kuće Pitera Navara – jednog od glavnih zagovornika Trampovih carinnih planova. U subotu ujutru, Mask je na svojoj društvenoj mreži X podijelio video u kojem je objašnjavao logiku Trampove administracije u vezi s uvođenjem carina tokom pojavljivanja na CNN-u.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR