Glavni konkurent, Eutelsat, neće preko noći razbiti dominaciju Starlinka u komunikacijama u ratnim uslovima.
Ukrajinci će još neko vrijeme morati da žive sa stalnom prijetnjom da bi Ilon Mask mogao isključiti satelitske veze koje povezuju njihove bolnice, vojne baze i trupe s ostatkom svijeta – jer u ovom trenutku nema adekvatne alternative koja može da parira Starlink sistemu.
Starlink je postao ključna tehnologija za ukrajinske snage u borbi protiv Rusije, ali to istovremeno znači da je Kijev u velikoj mjeri prepušten na milost i nemilost tehnološkom milijarderu, koji je sada i jedan od glavnih savjetnika predsjednika SAD Donalda Trampa. U martu, Mask je upozorio da bi se „čitava linija fronta srušila ako ga isključim“.
Kako bi smanjila taj rizik, Evropska unija traži rezervne varijante koje bi pomogle Ukrajini. Jedna od opcija je i francusko-britanski operater Eutelsat, koji se pozicionira kao potencijalna alternativa i način da se Kijev oslobodi Maskove kontrole.
„Zavisnost od Starlinka znači da odluka o povezivanju može biti donijeta u Bijeloj kući ili čak u [Trampovoj privatnoj rezidenciji] Mar-a-Lagu“, rekla je direktorka Eutelsata Eva Berneke za Politico. „Dobro je imati više opcija“.
Ipak, ni Eutelsat – prema riječima direktorice – još uvijek nije spreman da zamijeni Maskove kapacitete.
„Ako bismo mi sada pokušali da preuzmemo kompletnu konekciju za Ukrajinu i sve njene građane, ne bismo uspjeli. Da budemo iskreni“, kazala je Berneke. „Ali vjerujem da možemo pružiti podršku u nekim ključnim slučajevima, posebno za potrebe vlade“.
Vrlo malo kompanija je uložilo u satelite u niskoj orbiti. Ti sistemi omogućavaju bržu i stabilniju vezu – što je ključno za operacije u realnom vremenu, poput upotrebe dronova – ali su i dalje veoma skupi i složeni za upravljanje. Starlink, koji je u vlasništvu Maskove kompanije SpaceX, trenutno je lider na tržištu, dok Eutelsat pokušava da ga stigne, a projekti poput Amazonovog Kuipera još kaskaju.
„Starlink nudi jedinstveno rješenje“, kaže Kristofor Bo, stručnjak za svemirsku industriju iz konsultantske firme Analysys Mason. „Oni su tehnički probili barijere i popunili prazninu jer jednostavno – ništa drugo nije bilo dostupno“, rekao je on.
Sa najmodernijim, kompaktnim kompletima i ogromnom mrežom fleksibilnih antena, Starlinkovih 7.000 satelita daleko nadmašuju flotu Eutelsata, koja broji oko 600 satelita i koristi znatno glomaznije terminale. Starlink može da ponudi između 23 i čak 490 puta veći kapacitet od Eutelsata na teritoriji Ukrajine, u zavisnosti od načina korišćenja.
Prošle godine, navodno je u Ukrajini bilo više od 42.000 Starlink uređaja.
„Ne mislim da moramo ići toliko daleko, ali bi definitivno trebalo razmisliti o tome da imamo barem nekoliko hiljada, kao rezervu na ključnim lokacijama“, izjavila je Berneke.
SpaceX i ukrajinska vlada nijesu odgovorili na upite lista Politico za komentar.
Evropa kao rezerva
Maskov uticaj na rat u Ukrajini nije samo teorijski. Godine 2022. odbio je zahtjev da aktivira Starlink iznad Krima koji je tada bio pod ruskom okupacijom, čime je spriječio ukrajinski napad dronovima na ruske brodove – uz obrazloženje da bi to učinilo SpaceX „direktnim saučesnikom u ozbiljnom ratnom činu“.
„[Starlink] sistem je kičma ukrajinske vojske“, rekao je Mask u martu, samo nekoliko nedjelja nakon što je negirao izvještaj da su američki pregovarači prijetili gašenjem Starlinka kao dio dogovora o kritičnim mineralima.
Prema riječima Berneke iz Eutelsata, „posljednjih nekoliko nedjelja je pokazalo da morate imati više izvora“ kada je riječ o vojnim i državnim komunikacijama.
Ova evropska kompanija trenutno pregovara s Evropskom unijom da obezbijedi sredstva za dodatne uređaje na terenu, kao i moguću podršku za lansiranje novih satelita koji bi u narednim godinama povećali kapacitete mreže.
„Razgovori su zaista u toku na nivou EU, sa državama članicama i industrijom“, izjavio je portparol Evropske komisije Toma Regnije.
Investitori pomno prate situaciju. Akcije Eutelsata su nedavno naglo skočile, podstaknute očekivanjima da bi kompanija mogla da zamijeni Starlink u Ukrajini – iako je kasnije dio tog zamaha izgubljen.
EU takođe radi na sopstvenom sistemu pod imenom IRIS² – višemilijardnom projektu koji ima cilj da razvije saverenu satelitsku konstelaciju, kao evropski odgovor na Starlink. Međutim, zbog kašnjenja i probijanja troškova, sistem bi mogao da bude u funkciji tek početkom 2030-ih.
„Lijepo je što postoji saradnja između vlada i privatnog sektora“, rekao je Bo. „Ali na kraju, to je tek kap u moru“.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR