Predsjednik SAD Donald Tramp poznat je po tome što bira savjetnike koji strogo prate njegova uputstva – i otpušta one koji to ne rade. Međutim, Ilon Mask djeluje kao izuzetak u tom pravilu.
Mask je posljednjih dana postao sve hrabriji u otvorenom neslaganju s Trampom, komentarišući teme od političkih poruka predsjednika do drugih Trampovih savjetnika. Postao je poznat po tome što se često stavlja ispred predsjednika – i prije nego što je postao dio Bijele kuće i nakon toga.
Demokrate su pokušale da iskoriste ovu dinamiku, podsmijevajući se Masku nazivajući ga „Predsjednikom Ilonom“ u nastojanju da izazovu bijes predsjednika za kojeg se zna da mrzi da dijeli svjetla reflektora s drugima.
Ipak, prema svemu sudeći, Tramp, koji je bio poznat po tome što je otpuštao zvaničnike bez imalo obaziranja u prethodnoj administraciji, i dalje je zadovoljan Maskom, uprkos tome što njegov kolega milijarder privlači nesrazmjerno više pažnje od drugih visokopozicioniranih saradnika u Bijeloj kući, pa čak i članova predsjednikovog kabineta.
Portparoli Bijele kuće i Maskovog Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) nijesu odgovorili na zahtjeve za komentar u subotu u vezi odnosa njih dvojice. Ipak, Tramp je odbacio ismijavanje u vezi sa titulom „ko-predsjednika“, rekavši u zajedničkom intervjuu s Maskom na Fox Newsu u februaru: „To je jednostavno tako očigledno. Oni su toliko loši u tome“.
Američki predsjednik je, u stvari, nastavio da hvali svog savjetnika, čak i kad je najavio da će uskoro otići. Na sastanku kabineta u četvrtak, Tramp je pohvalio Maska i njegov tim iz DOGE-a, rekavši: „Vaši ljudi su fantastični. Nadamo se da će ostati dugo, voljeli bismo da se zadrži koliko god može“.
Bez drugih poruka od Trampa, Mask je nastavio da iznosi svoje mišljenje o poslovima administracije.
Mask je u odnosu na ostale predsjednikove savjetnike ipak otišao nekoliko koraka dalje, a u ovih pet situacija to je bilo veoma vidljivo.
Sukobi zbog carina
Mask je usmjerio napade prema Trampovom savjetniku za trgovinu, Piteru Navaru, koji je jedan od glavnih lica administracije u vezi sa agresivnom politikom carina.
Milijarder je nekoliko puta napao Navara na svojoj društvenoj platformi X počevši prošlog vikenda, ismijavajući ga više puta, uključujući i uz video u kojem je Navarro objašnjavao logiku carinske politike.
Trampove carine odmah su izazvale tržišnu nestabilnost i pokrenule globalni trgovinski rat. Mask, izvršni direktor nekoliko kompanija koje zavise od dijelova uvezenih iz Kine – koja je najviše pogođena Trampovim carinama – izgubio je milijarde.
Takođe je u govoru u inostranstvu izrazio nadu da će jednog dana SAD i Evropska unija postići situaciju sa „nultim carinama“, samo nekoliko dana nakon početka trgovinskog rata.
Tehnički direktor činio se kao da je svoje frustracije usmjerio na Navara, nazivajući ga „moronom“ i dodajući mu novi nadimak – „Piter Retardo“.
Portparolka Bijele kuće Kerolajn Levit ignorisala je pitanja o Maskovim javnim napadima u utorak.
„Dječaci će uvijek biti dječaci, i dozvolićemo da njihovo javno nadmetanje traje“, rekla je Levit.
Do beskonačnosti i dalje
Mask je takođe prokomentarisao ove sedmice nakon izvještaja da je Kancelarija za menadžment i budžet predložila drastična smanjenja finansiranja NASA-e.
Mask, čiji je SpaceX najveći privatni partner NASA-e, ponovo je komentarisao izvještaje na platformi X.
„Zabrinjavajuće“, napisao je o prijavljenim smanjenjima, dodajući da je, iako „u potpunosti za nauku“, „nažalost, zbog toga što je SpaceX veliki partner NASA-e, ne može učestvovati u raspravama o NASA-inom budžetu“.
Iako možda nije direktno učestvovao u donošenju budžetskih odluka, izvršni direktor SpaceX-a već dugo ima bliske odnose sa Trampovim izborom za administratora NASA-e, Džaredom Ajzakmanom, a Ajzakmanova kompanija za obradu plaćanja Shift4 investira u Maskov SpaceX.
"Smackdown" u kabinetu
Kada je riječ o dešavanjima bliže kući, Mask je takođe javno ometao poslove Trampovog kabineta.
Mask, koji ima svoje mjesto za stolom, iako nije zvanično član kabineta, posvađao se sa državnim sekretarom Markom Rubiom u vezi sa načinom na koji treba rješavati smanjenje budžeta State Departmenta.
Tramp je na kraju umirio svoje kabinetne članove, objasnivši im da, iako Mask ima ovlašćenje da daje preporuke širom vlade, ne može donositi promjene unilateralno – ali tek nakon što je Mask „prešao preko“ velikog dijela savezne birokratije.
Mask je takođe nagovarao tadašnjeg ko-predsjednika tranzicije Hauarda Lutnika da vodi Ministarstvo finansija u nedjeljama nakon Trampove pobjede na izborima. Predsjednik je na kraju izabrao Skota Besenta za šefa Ministarstva finansija, ali je Lutnika imenovao za sekretara za trgovinu.
S prijateljima poput ovih
Mask se također umiješao u borbu za liderstvo među senatorima, što je Tramp izbjegavao.
Kada je trka za poziciju lidera senatske većine postajala sve žešća u novembru, Mask je odlučno podržao Rika Skota iz Floride za tu funkciju, dok je Tramp sam izbjegavao da iznese svoju podršku.
Predsjednik je umjesto toga izjavio da se svaki senator koji teži toj poziciji „mora saglasiti sa Recess Appointments“ kako bi ubrzao proces ulaska Trampovih kandidata u kabinet.
„Rik Skot za lidera senatske većine!“ napisao je Mask, dodajući u posebnoj objavi da je senator Džon Tjun (R-S.D.), koji je na kraju osvojio poziciju i sada je ključan za ostvarenje Trampove agende u Kongresu, bio „najveći izbor demokrata“.
Globalno djelovanje
Mask je bio glasno politički angažovan i na globalnom nivou, podržavajući grupu desničarskih kandidata u nekoliko evropskih zemalja u posljednjih nekoliko mjeseci – što je vrlo neuobičajeno za savjetnika predsjednika.
Savjetnik predsjednika izazvao je kontroverze nakon što je više puta podržao krajnje desničarsku stranku Alternativa za Njemačku (AfD) na vanrednim izborima u toj zemlji ove zime, što je izazvalo kritike zbog miješanja u stranu demokratiju. Ipak, Mask je nastavio da podržava ovu stranku, održavši dug razgovor sa liderkom AfD-a i kandidatkinjom za kancelarku, Alis Vajdel.
Vlasnik X-a se čak pojavljuje virtualno na stranačkom skupu nekoliko dana nakon Trampove inauguracije, gdje je pozvao Njemce da glasaju za Vajdel – i da „prežale“ „prošlu krivicu“, očigledno referišući na istoriju zemlje s nacističkom partijom.
Milijarder je takođe kritikovao sadašnjeg britanskog premijera Kira Starmera, koji je Trampu javno postao simpatičan. Mask je kratko podržao i lidera protiv-imigrantske stranke Reformista, Najdžela Faraža, da bi potom promijenio mišljenje i kritikovao britanskog političara, okrenuvši leđa još jednom dugogodišnjem Trampovom savezniku.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR