Gruzija je otpustila oko 700 državnih službenika zbog podrške protestima kojima se zagovara učlanjenje te zemlje u Evropsku uniju, saopštila je organizacija Transparency International.
Veliki protesti izbili su u novembru, nakon što je vlada, koju kritičari smatraju da se kreće u pro-ruskom i autoritarnom pravcu, saopštila da će zamrznuti pregovore o članstvu u EU do 2028. godine.
Nagli prekid dugoročne i popularne nacionalne težnje izazvao je široko nezadovoljstvo u zemlji sa 3,7 miliona stanovnika. Zaposleni u nekoliko vladinih agencija potpisali su otvorena pisma u kojima su osudili ovaj potez, a visoki diplomati u nekoliko stranih ambasada dali su ostavke u znak protesta.
Početkom decembra, premijer Irakli Kobakhidze rekao je da otvorena pisma predstavljaju "samopurifikaciju" onih koji su, kako je rekao, nelojalni elementi u državnoj službi. Protesti, koji su i dalje u toku, izazvali su nasilnu represiju od strane gruzijskih vlasti, koju su zapadne zemlje osudile.
Od početka protesta, vladajuća stranka Gruzijski san više puta je mijenjala zakone koji regulišu državnu službu, oslabljujući pravnu zaštitu zaposlenih u javnom sektoru. Transparency International je saopštio da su među odjeljenjima koja su najviše pogođena otpuštanjima ministarstvo odbrane i gradska uprava Tbilisija.
Portparol vlade nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar. Tradicionalno među najprozapadnijim od nasljednica Sovjetskog Saveza, odnosi Gruzije sa Zapadom pogoršali su se posljednjih godina, kako je Tbilisi nastojao da produbi veze sa Moskvom, posebno od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine. Vladajuća stranka Gruzijski san, za koju se smatra pod kontrolom milijardera i bivšeg premijera Bidzine Ivanishvilija, pobijedila je na ponovnim izborima u oktobru, za koje opozicija tvrdi da su bili neregularni.
Stranka je posljednjih godina uvela niz zakona, uključujući ograničenja na prava LGBT osoba i kontroverzan zakon koji zahtijeva da organizacije koje primaju novac iz inostranstva registruju se kao "strani agenti" ili se suoče sa drakonskim kaznama. Gruzijski san tvrdi da i dalje želi da na kraju postane član EU, ali takođe zagovara uravnotežene odnose sa bivšom imperialnom silom Rusijom i očuvanje tradicionalnih vrijednosti.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR