Izraelske trupe ostaće u tampon zonama koje su uspostavile u Gazi čak i nakon bilo kakvog dogovora o okončanju rata, izjavio je danas ministar odbrane Izrael Kac, u trenutku kada su napori za obnavljanje primirja zastali.
Od kada su prošlog mjeseca obnovili vojnu operaciju, izraelske snage formirale su široku „bezbjednosnu zonu“ koja se duboko proteže u pojas Gaze, pritiskajući preko dva miliona Palestinaca u sve manje prostore na jugu i uz obalu.
„Za razliku od ranije, IDF (Izraelske odbrambene snage) se sada ne povlači iz područja koja su očišćena i zauzeta“, rekao je Kac u izjavi nakon sastanka sa vojnim komandantima, dodajući da je „desetine procenata“ teritorije Gaze sada uključeno u ovu zonu.
„IDF će ostati u bezbjednosnim zonama kao tampon između neprijatelja i naših zajednica, bilo u privremenom ili trajnom scenariju u Gazi – kao što je slučaj i u Libanu i Siriji“.
Samo u južnom dijelu Gaze, izraelske snage su zauzele oko 20% teritorije te enklave, preuzevši kontrolu nad pograničnim gradom Rafahom i napredujući do takozvanog „koridora Morag“ koji se proteže od istočne ivice Gaze do Mediteranskog mora, između Rafaha i grada Kan Junisa.
Već su držali široki koridor kroz centralni dio Netzarim, a tampon zona je dodatno proširena duž cijele granice, stotinama metara unutar teritorije, uključujući i oblast Šejaija, istočno od Gaze na sjeveru.
Izrael tvrdi da su njegove snage ubile stotine pripadnika Hamasa, uključujući i mnoge visoke komandante te palestinske militantne grupe, ali operacija je izazvala zabrinutost Ujedinjenih nacija i evropskih država.
Više od 400.000 Palestinaca je raseljeno otkako su sukobi ponovo počeli 18. marta, nakon dva mjeseca relativnog zatišja, prema podacima humanitarne agencije UN-a OCHA. Izraelski vazdušni udari i bombardovanja usmrtili su najmanje 1.630 ljudi.
Ljekarska humanitarna organizacija Ljekari bez granica (MSF) saopštila je da se Gaza pretvara u „masovnu grobnicu“, dok humanitarne organizacije jedva uspijevaju da dostave pomoć.
„Svjedočimo u realnom vremenu uništenju i prisilnom raseljavanju cijele populacije u Gazi“, izjavila je Amande Bazerol, koordinatorka hitnih intervencija MSF-a u Gazi.
Kac je rekao da Izrael, koji je blokirao isporuku pomoći u ovu teritoriju, stvara infrastrukturu kako bi u budućnosti omogućio distribuciju preko civilnih firmi. Ipak, naglasio je da će blokada pomoći ostati na snazi.
Dodao je i da Izrael planira da omogući onim Palestincima koji žele da napuste Gazu da to i učine, iako ostaje nejasno koje bi zemlje bile spremne da prime veći broj izbjeglica.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR