11 °

max 19 ° / min 10 °

Subota

19.04.

19° / 10°

Nedjelja

20.04.

20° / 11°

Ponedjeljak

21.04.

23° / 13°

Utorak

22.04.

22° / 15°

Srijeda

23.04.

19° / 14°

Četvrtak

24.04.

18° / 12°

Petak

25.04.

19° / 13°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
KRIK: Niz moćnih Rusa povezanih sa FSB i profitera rata u Ukrajini dobilo srpsko državljanstvo

Izvor: N1, AI

Svijet

Comments 0

KRIK: Niz moćnih Rusa povezanih sa FSB i profitera rata u Ukrajini dobilo srpsko državljanstvo

Izvor: N1

Autor: Antena M

  • Viber

Niz moćnih Rusa koji su povezani sa Federalnom službom bezbjednosti (FSB), kao i profiteri rata u Ukrajini, ali i oligarsi čije su firme pod sankcijama u posljednje tri i po godine su dobili srpsko državljanstvo van standardnih procedura – posebnom odlukom Vlade u kojoj se navodi da je to „u nacionalnom interesu“ Srbije, otkrivaju KRIK i ruski portal „Važne priče“. Na ovaj način, čak 204 Rusa i Ruskinja su posebnom mjerom postali državljani Srbije i na taj način uspjeli da zaobiđu ograničenja u putovanjima koje im je uvela Evropska unija.

KRIK podsjeća da je od početka invazije Rusije na Ukrajinu 2022. godine, ruskim državljanima otežano da putuju u zemlje EU i nekolicinu drugih država, ali moćni Rusi koji su povezani sa obavještajnim strukturama, profiteri u ratu i oligarsi, našli su način da zaobiđu vize tako što su za sebe obezbijedili pasoše drugih zemalja, a mnogima od njih bio je primamljiv upravo pasoš Srbije.

Za ove uticajne Ruse, prema pisanju KRIK-a, uopšte nije bilo teško doći do srpskog državljanstva, iako nisu ispunjavali kriterijume za to. Naime, Vlada Srbije koju je prvo predvodila Ana Brnabić, a zatim Miloš Vučević, ovim kontroverznim Rusima dodjeljivala je državljanstvo mimo procedure koja važi za strance, pravdajući to srpskim nacionalnim interesom.

Jedan od njih je Ivan Sibirev, ratni profiter čija kompanija „R-stroj“ je razvijala poslove u ratom uništenim ukrajinskim gradovima. Dok je prošle godine EU njegovu kompaniju sankcionisala zbog bogaćenja zahvaljujući ratu, premijerka Brnabić mu je, preskačući standardne procedure, dodijelila srpsko državljanstvo. Da bi se ovo dogodilo, pošto Sibirev nije ispunjavao uslove, Vlada Srbije iskoristila je član Zakona o državljanstvu koji omogućava da se strancima pokloni državljanstvo ukoliko je to bitno za „nacionalni interes” Srbije.

Brnabić je isto tako smatrala da je bitno za Srbiju da se državljanstvo dodijeli i Viktoru Šendriku, bivšem specijalacu Ruske službe bezbjednosti (FSB) i šefu obezbjeđenja ruskih oligarha Arkadija i Borisa Rotenberga. Šendrik je i sponzor neonacističke divizije navijača Espanjola koja se bori protiv Ukrajine.

Po specijalnoj proceduri državljanstvo je dobio i Dimitrij Sergejev – blizak prijatelj sina čuvenog FSB generala Nikolaja Patruševa koji blisko sarađuje sa Aleksandarom Vulinom na prisluškivanju ruske opozicije u Beogradu. Patrušev je sa Vulinom formirao i „radnu grupu za borbu protiv ‘obojenih revolucija’“ sa zadatkom da sprečava proteste i organizuje praćenje aktivista, novinara i branitelja ljudskih prava, kako je pisao Danas.

Oni nisu jedini ruski državljani koji su zahvaljujući posebnim odlukama srpske Vlade uspjeli da dođu do srpskog pasoša, pokazuje istraživanje novinara ruskog sajta „Važne priče“ i portala KRIK.

Novinari su pregledali sve odluke o dodjeljivanju državljanstava od početka 2022. do aprila 2025. godine i tu pronašli čak 204 ruska državljanina koja su dobila srpski pasoš mimo uobičajne procedure jer je to, navodno, „u interesu Srbije“. Od njih se nije tražilo da ispune standardne uslove poput toga da žive u Srbiji prije ili poslije dobijanja pasoša, niti da se odreknu drugih državljanstava.

Među onima koji su na ovaj način dobili državljanstvo je više Rusa povezanih sa političkom elitom iz Kremlja, ruskom službom bezbjednosti (FSB), vojnom industrijom, oni koji su se obogatili u ratu u Ukrajini i drugi poslovni giganti, pokazuje istraživanje „Važnih priča“ i KRIK-a koje detaljnije možete pročitati na sajtu KRIK-a.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR