Podrška predsjedniku Donaldu Trampu pala je na najnižio nivo od njegovog povratka u Bijelu kuću jer su Amerikanci pokazali znakove opreza zbog njegovih napora da proširi svoju moć, pokazala je anketa Reutersa/Ipsosa koja je završena u ponedjeljak.
Oko 42% ispitanika u šestodnevnoj anketi odobrava Trampov rad kao predsjednika, što je pad u odnosu na 43% u anketi Reutersa/Ipsosa sprovedenoj tri sedmice ranije i u odnosu na 47% u satima nakon njegove inauguracije 20. januara.
Agresivno širenje predsjedničkih ovlašćenja
Početak Trampovog mandata ostavio je njegove političke protivnike zapanjenima jer je potpisao desetine izvršnih naredbi kojima proširuje svoj uticaj i na vladine agencije i na privatne institucije poput univerziteta i advokatskih firmi.
Iako Trampov rejting ostaje viši od onog koji je imao njegov demokratski prethodnik Džo Bajden tokom većeg dijela predsjedničkog mandata, rezultati ankete Reutersa/Ipsosa sugerišu da se mnogi Amerikanci ne osjećaju ugodno zbog njegovog kažnjavanja univerziteta koja smatra previše liberalnima i postavljanja čelnika Kenedi Centra, velike pozorišne i kulturne institucije u Vašingtonu.
Amerikanci žele da predsjednik poštuje odluke suda
Oko 83% od 4306 ispitanika reklo je da američki predsjednik mora da poštuje odluke saveznog suda čak i ako to ne želi. Zvaničnici Trampove administracije mogli bi se suočiti s optužbama za nepoštovanje suda zbog kršenja naloga saveznog sudija kojim se zaustavljaju deportacije navodnih članova venecuelanske bande koji nisu imali priliku osporiti svoju deportaciju.
Pedeset i sedam odsto - uključujući trećinu republikanaca - nije se saglasilo s izjavom da je "u redu da američki predsjednik uskrati finansiranje univerzitetima ako se ne slaže s načinom na koji se sveučilište vodi".
Tramp, koji tvrdi da univerziteti ne uspijevaju da se bore protiv antisemitizma na kampusima, zamrznuo je ogromne svote saveznog novca predviđene za američke koledže, uključujući više od dvije milijarde dolara samo za Harvard.
Protivljenje političkoj kontroli kulturnih institucija
Sličan udio ispitanika - 66% - rekli su da ne misle da bi predsjednik trebalo da kontroliše vodeće kulturne institucije poput nacionalnih muzeja i pozorišta. Tramp je prošli mjesec naredio Smitsonijanu, ogromnom muzeju i istraživačkom kompleksu koji je vodeći izložbeni prostor za američku istoriju i kulturu, da ukloni "neprimjerenu" ideologiju.
O nizu pitanja, od inflacije i imigracije do oporezivanja i vladavine prava, anketa Reutersa/Ipsosa pokazala je da je broj Amerikanaca koji nisu odobravali Trampove poteze nadmašio broj onih koji su ga podržali po svakom pitanju u anketi. Što se tiče pitanja imigracije, 45% ispitanika odobravalo je Trampove poteze, ali 46% nije.
Anketa je imala marginu pogreške od oko 2 postotna boda.
Ugrožen američki ugled u svijetu i protivljenje trećem mandatu
Oko 59% ispitanika - uključujući trećinu republikanaca - reklo je da Amerika gubi vjerodostojnost na globalnoj sceni.
Tri četvrtine ispitanika reklo je da Tramp ne bi trebalo da se kandiduje za treći mandat - put kojim je Tramp rekao da bi želio ići, iako mu to zabranjuje američki Ustav. Većina republikanskih ispitanika - 53% - rekla je da se Tramp ne bi trebalo kandidovati za treći mandat.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR