Devet europarlamentaraca iz političke skupine "Obnovimo Evropu" zatražilo je od EK-a da pozove Srbiju da se pridruži stanovišu EU-a o Rusiji u svjetlu agresije na Ukrajinu, te da se Srbiji privremeno zamrznu pristupni pregovori s EU-om i ukine finansijska potpora ako bi taj poziv ignorisala.
"S obzirom na nedavne događaje oko ruske agresije na Ukrajinu, duboko smo zabrinuti zbog situacije na zapadnom Balkanu, a posebno zbog očitog nepoštovanja obaveza Srbije kao zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u", poručili su eurozastupnici u pismu upućenom predsjednici Evropske komisije Ursuli von der Lajen i potpredsjedniku Žosepu Borelju.
Gardijan: Bogati Rusi koriste Srbiju da zaobiđu zabranu leta u EU
11.03.2022. 22:14
Zamjenica ukrajinskog ministra: Srbija zarađuje na krvi
12.03.2022. 13:44
U pismu s prvopotpisanim zastupnikom Evropskog parlamenta iz Slovenije Klemenom Grošeljem, navodi se da bi se Srbija u sadašnjem trenutku trebala jasno opredijeliti prema ratu u Ukrajini. U svom pozivu eurozastupnici ističu da je Srbija kao kandidatkinja za članstvo odbila uvesti sankcije Rusiji kao odgovor na agresiju, što je protivno odlukama koje su donijele članice, ali i kandidatkinje u procesu pridruživanja.
Srbija, kako navode, godinama zadržava "dvosmisleno" stajalište o svojim stvarnim namjerama glede poštivanja obveza preuzetih u procesu pristupanja EU”, a posljednjih godina jača suradnju s Putinovim režimom, posebno u oblasti energetike i vojske, tehničku suradnju, a slično je i s odnosima Srbije s Lukašenkovim režimom u Bjelorusiji od kojega je Beograd takođe dobio "velikodušne donacije ubojitog oružja".
Osim toga, Srbija je posljednjih godina nazadovala na više područja, kao što su vladavina prava, poštivanje ljudskih prava, sloboda medija i sloboda izražavanja, navode u pismu čelnicima EU-a eurozastupnici skupine Renew.
Isto tako, navode eurozastupnici u pismu, srpski mediji koji su pod kontrolom vladajuće stranke Srpske napredne stranke (SNS) "svakodnevno veličaju ruskog predsjednika, šireći lažne vijesti o EU-u i ruskoj agresiji u Ukrajini".
Srbija ima pravo slijediti Putinov model ako to želi, ali mora jasno izraziti svoje namjere i prestati se pretvarati da ozbiljno teži članstvu u EU. Srbija može slobodno odlučiti u kojem smjeru želi ići, ali ne može se i dalje smatrati sugovornikom od povjerenja i ne može nastaviti primati pretpristupnu financijsku pomoć dok ne odluči, navodi se u pismu.
Pomanitalom Vučiću je sad pametnije da ćuti
28.02.2022. 22:32
Bešlin: Režim u Kremlju će očekivati od Dodika da otvori balkanski front
05.03.2022. 13:08
PODGORIČANIN
Treba gledati na HEPI ili tuznu televizijj kako veličaju Rusiju a to dve orenose Crnohorski kablovski sistemi . katastrofa
mr
Bravo...