7 °

max 7 ° / min 0 °

Srijeda

15.01.

7° / 0°

Četvrtak

16.01.

9° / 1°

Petak

17.01.

11° / 3°

Subota

18.01.

12° / 4°

Nedjelja

19.01.

13° / 5°

Ponedjeljak

20.01.

11° / 6°

Utorak

21.01.

13° / 6°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Srbija: U Pančevu i Topoli protesti protiv rudarenja litijuma

Izvor: schreenshot

Region

Comments 1

Srbija: U Pančevu i Topoli protesti protiv rudarenja litijuma

Izvor: radio slobodna evropa

Autor: Antena M

  • Viber

Protesti protiv rudarenja litijuma u Srbiji održani su 2. avgusta u Topoli, u centralnom dijelu zemlje kao i u Pančevu nedaleko od Beograda.

Sa skupa u organizaciji Pokreta poljoprivrednika Srbije, građani su se usprotivili namjeri vlasti Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Vučića da sprovede projekat Jadar kod Loznice za eksploataciju litijuma i bora anglo-australijske firme Rio Tinto.

"Nećete kopati", "Nećemo jalovinu, hoćemo dedovinu", "Rio Tinto, marš iz Srbije", "Ne ćutim jer imam decu", neki su od transparenata koje su građani nosili na skupu u Topoli.

Veliki broj građana okupio se i u Pančevu na protestu pod nazivom "Stop Rio Tinto", koji je organizovalo više ekoloških udruženja, i usprotivilo se otvaranju rudnika litijuma u Srbiji tražeći da se ne dozvoli sprovođenje projekta Jadar.

Posljednji talas protesta protiv iskopavanja litijuma počeo je u Loznici 28. juna.

Protesti su u srijedu održani u Požegi, u utorak u Kosjeriću i Mladenovcu, u ponedjeljak u Kraljevu, Šapcu, Aranđelovcu, Ljigu i Barajevu.

Do serije protesta došlo je poslije odluke Vlade Srbie 16. jula da nastavi sa projektom izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra, koji je ista vlada stopirala 2022. godine.

Prethodno je Ustavni sud Srbije 11. jula ocijenio neustavnom odluku Vlade Srbije da zaustavi projekat Rio Tinta, vrijedan 2,4 milijarde dolara, koju je vlast donijela prije dvije i po godine nakon masovnih ekoloških protesta.

Vlada Srbije u Beogradu je 19. jula sa Evropskom unijom potpisala "Memorandum o kritičnim sirovinama" koji predviđa cio proizvodni lanac – od kopanja litijuma u Jadru do proizvodnje baterija za električna vozila.

Dio stručne javnosti i ekoloških udruženja u Srbiji proteklih godina tvrde da bi rudarenje litijuma moglo da ima velike negativne posljedice po životnu sredinu.

Sa druge strane, Rio Tinto, koji u Jadru planira podzemni rudnik litijuma, postrojenje za preradu i odlagalište jalovine, više puta je saopštio da je projekat ekološki bezbjedan.

Prema planu Rio Tinta, u projektu Jadar proizvodilo bi se oko 58.000 tona litijuma godišnje, što je dovoljno za 17 odsto proizvodnje električnih vozila u Evropi.

Ta britansko australijska kompanija tvrdi da projekat Jadar može bezbjedno da se razvija uz poštovanje domaćih i međunarodnih standarda i uz minimalni uticaj na životnu sredinu.

"Kompanija može sa sigurnošću da tvrdi da život u dolini Jadra može nesmetano da se nastavi uporedo sa podzemnim rudarenjem i preradom rude", naveli su ranije za RSE.

Prema posljednjim najavama vlasti, predvođenih Srpskom naprednom strankom, rudnik bi bio otvoren 2028. ako kompanija ispoštuje ekološke propise i dobije neophodne dozvole.

Pokret Kreni-promeni u maju 2022. uputio je Skupštini Srbije narodnu inicijativu koji je potpisalo 38.000 građana da se zabrani istraživanje i iskopavanje litijuma i bora u Srbiji. Ta peticija za sada nije uvrštena na dnevni red državnog parlamenta.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Crnogorka

Dako se otarase Vučića,pa da gledamo Mandića i Pipuna u novoj ulozi,novih simpatizera!