16 °

max 22 ° / min 16 °

Četvrtak

10.10.

22° / 16°

Petak

11.10.

21° / 17°

Subota

12.10.

22° / 15°

Nedjelja

13.10.

21° / 14°

Ponedjeljak

14.10.

22° / 15°

Utorak

15.10.

21° / 13°

Srijeda

16.10.

21° / 15°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Gradio se 20 godina, bio simbol bivše Jugoslavije; Sad će ga sravniti sa zemljom

Izvor: Screenshot

Region

Comments 0

Gradio se 20 godina, bio simbol bivše Jugoslavije; Sad će ga sravniti sa zemljom

Izvor: index.hr

Autor: Antena M

  • Viber

Piše: Dubravko Grakalić
 
Ruši se Jugoslavija. Simbol bivše države – istoimeni legendarni hotel na Zemunskom keju u Beogradu – upravo se pretvara u prah i pepeo. Nakon što ga je propala kompanija Danube Riversade prodala na javnoj dražbi kompaniji MV Investments za 27 milijuna eura, znameniti hotel počeo se prazniti i rušiti krajem ljeta.

Prvo je srušena fontana ispred Jugoslavije pa se nastavilo pražnjenjem prostora i rušenjem postojeće zgrade. Na tom mjestu niknuće dva poslovna i stambena tornja i manji luksuznu hotel koji po izgledu i veličini nije ni sličan dosadašnjoj Jugoslaviji.

Hotel Jugoslavija dio je i hrvatskog arhitektonskog naslijeđa – projektovao ga je čuveni Lavoslav Horvat – autor najvećih građevinskih projekata u regiji i nekoliko građevina koje još uvijek simbolizuju glavni grad Srbije.

Dr. Zrinka Paladino, poznata arhitektica koja se godinama u svom naučnom radu bavila Horvatovim djelom, kaže za Index: "Arhitekturu beogradskog hotela Jugoslavija trebalo je čuvati i očuvati te je konzervatorski prihvatljivim rekonstrukcijskim zahvatima prilagoditi današnjem vremenu i njegovim potrebama, no pritom je investitore i projektante trebalo "podrediti" zatečenom dobru. Jer ono je to uistinu i bilo. Dobro. Dobro po grad, po prostor, po ljude.

Zašto ono s vremenom nije i pojedinačno zaštićeno kao kulturno dobro ili spomenik kulture, kako se kulturna dobra nazivaju u Srbiji, nije mi poznato, no pretpostavljam da su kolege konzervatori u Srbiji suočeni s problemima sličnim onima s kojima se bore i hrvatski konzervatori i da im je djelovanje takođe često ograničeno političkim i drugim pritiscima."

Izgradnja počela odmah nakon Drugog svjetskog rata

Izgradnja hotela Jugoslavija započela je davne 1948. godine, kada je na javnom konkursu prvo mjesto osvojio projekt Arhitektonskog projektnog zavoda iz Zagreba. Građevinske kompanije  i omladinske brigade koje su na radnoj akciji gradile Novi Beograd dvanaest dana betonirale su armiranobetonsku ploču kao temelj novog raskošnog hotela. No, polet je kratko trajao – već godinu dana kasnije došlo je do obustave gradnje zbog loših ekonomskih prilika.

Pored hotela Jugoslavija, u istom djelu Novog Beograda, kasnije su sagrađene zgrada Saveza komunista Jugoslavije te zgrada vlade ili Saveznog izvršnog vijeća, koja je kasnije prozvana Palatom Federacije, a danas nosi naziv Palata Srbija.

Uz sam projekt vezane su i neke protivrječnosti. Jedna od njih je kako je izgradnju hotela podstakao tek 1961. etiopski car Haile Selassie rekavši Josipu Brozu Titu, na Prvoj konferenciji nesvrstanih zemalja, kako Beograd nema reprezentativan hotel, ali to demantuje vrijeme izvođenja radova. Druga kontroverza je promjena projekta – na konkursu je 1947. godine pobijedio projekt Kazimira Ostrogovića, Mladena Kauzlarića i Lavoslava Horvata, ali on nije izveden.

"Hotel Jugoslavija kao znatno veće i programski drugačije zdanje na posve drugoj lokaciji projektovao je Lavoslav Horvat. On je napravio izvedbeni projekt za hotel površine 45.000 kvadratnih metara, čija je gradnja započela 1948. godine te se u bitnome ostvarila od 1955. do 1967. godine"; objašnjava dr. Paladino.

Otvoren 1969. godine

Simbol bivše države i jedno od najvažnijih djela Lavoslava Horvata koje pripada hrvatskoj arhitektonskog baštini, hotel Jugoslavija, otvoren je 31. jula 1969. godine. Javnost i brojni inostrani gosti uvidjeli su ga kao luksuznu oazu u beogradskom sivilu.

Hotel je bio ukrašen umjetničkim slikama, hrana se služila s pozlaćenim i srebrnim priborom za jelo i ukrašenim tanjirima. Do 2010. godine na plafonu jedne od njegovih dvorana bio je najveći luster na svijetu sačinjen od četrdeset hiljada Swarovski kristala i pet huljada sijalica. Navodno ga je maršalu Titu poklonio libijski predsjednik Moamer Gadafi.

"Podovi interijera oblagani su mramorom, servisni dijelovi keramikom, teracom ili cementnom glazurom, zidovi reprezentativnih prostora većinom su prekrivani skupocjenim tapetama, drvom ili mramorom, a zidovi soba i komunikacija baršunom, najraskošnijom tkaninom onog doba. Pojedini segmenti interijera naposljetku su bili dovršavani i prema projektima beogradskih arhitekata. U vrijeme otvaranja 1969. godine hotel Jugoslavija bio je najveći i najmoderniji hotel SFRJ", dodaje Zrinka Paladino.

U njemu boravili kraljica Elizabeta, Richard Nixon, Jimmy Carter...

Hotel Jugoslavija imao je čuvene goste iz svijeta politike, estrade i sporta i bio je dio protokola predsjednika tadašnje države. U njemu su noćili kraljica Elizabeta II, Richard Nixon, Jimmy Carter, U Thant, Willy Brandt, Neil Armstrong, Michael Collins, Buzz Aldrin, belgijska i nizozemska kraljevska porodica, Luis Echeverría, Maharishi Mahesh Yogi, Tina Turner i brojni drugi sportisti i umjetnici.

Bajaginu pjesmu Hotel Jugoslavija iz 2021. godine, koja kaže "Da se setim hotela Jugoslavija i mesta tog jednog našeg susreta", mogu doista pamtiti mnogi. Od astronauta Apolla 11 do nizozemske kraljice Julijane i njezinog muža Bernharda, koji su u njemu organizovali prijem u Titovu čast, do učesnika konferencije četrdeset radničkih stranaka iz 29 evropskih zemalja održane 1975. godine.

NATO ga pogodio 1999. godine s tri projektila

Hotel Jugoslavija stradao je u NATO-ovom bombardovanju Beograda 1999. godine. Početkom maja 1999. pogođen je s tri projektila koji su srušili aneks i sjeverno krilo hotela, dok je zapadno krilo oštećeno. Obnova je započela u oktobru 1999. godine, ali bila je samo djelimična. Dio hotela saniran je tek toliko da se ne uruši.

Ipak, otvoren je 31. decembra 1999. za novogodišnje slavlje te je radio do 2006. godine. Uslijedila je pauza do 2013., kada je ponovo otvoren dio hotela, no bez luksuza koji je krasio jedan od najraskošnijih hotela u bivšoj državi.

Današnji investitori u legendarni hotel – koji upravo ruše – najavljuju još luksuznije zdanje.

"Interesi su interesi te kao takvi ne poznaju granica. Jasno je da svako vrijeme "traži svoje", no u problemu smo kada smo sudionicima vremena lošijih od naslijeđenih i kada naše djelovanje ugrožava ili u cijelosti poništava prostore obilježene baštinjenim vrijednostima.

Iz kojih god poražavajućih razloga te vrijednosti bile narušene, promišljenim i pažljivim postupanjima moguće je vratiti njihov izvorni sjaj i to se po pitanju najistaknutijih ostvarenja svih istorijskih  razdoblja treba truditi osiguravati.

Nije sve za zaštitu, čak niti od najistaknutijih arhitekata, no važno je procijeniti najznačajnije stavke njihovih opusa i o njima pomno brinuti. Najlakše je rušiti", komentariše dr. Zrinka Paladino i dodaje: "Bahatosti i gluposti začinjenih raznoraznim pomodnostima, nažalost, nigdje ne manjka, no vrijedni prostori trebali bi biti pošteđeni takvih pogubnosti.

Bez kvalitetnih prostornih rješenja nema kvalitetnog života, no toga, nažalost, postajemo svjesni tek kada sve nepovratno uništimo. Sigurno postoji obilje slobodnih prostora za gradnje suvremenih ostvarenja, a da se zbog njih ne poništavaju vrijedni naslijeđeni slojevi. Takva praksa vodi put nazad."

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR