Eparhija bačka pozvala je na mir i osudila svaki vid nasilja, povodom, kako su naveli u saopštenju, vandalizma tokom protesta na ulicama Novog Sada i rušilačkih napada na Gradsku kuću, pa, štaviše, i pokušaja da se ona zapali. Šira javnost je, poput i sagovornika Danasa, ovo saopštenje dočekala sa negodovanjem, navodeći da je ono još jedna u nizu potvrda da SPC podržava aktuelnu vlast i da se i te kako miješa u politiku, iako njeni predstavnici uvijek tvrde drugačije.
„Politički motivisani nasilni protesti i neredi nisu niti mogu biti povezani sa molitvenim poštovanjem ili ikakvim poštovanjem tragično postradalih na Željezničkoj stanici u našem gradu. Svako ima pravo da iskaže svoj stav i da izrazi svoje nezadovoljstvo, ali niko nema pravo da ruši i pali po našem gradu i da to opravdava empatijom prema žrtvama užasne nesreće. Zato i ovim putem pozivamo vjerne da dođu u hramove Eparhije bačke, gdje se, po blagoslovu Mitropolita bačkog Irineja, svakoga dana održavaju bogosluženja i molitve za upokojene i za iscjeljenje povrijeđenih, i da uzmu učešća u bogosluženjima. Time će na jedini ispravan hrišćanski, svetosavski i ljudski način iskazati svoje molitveno poštovanje prema postradalima“, navodi se u saopštenju Eparhije bačke.
Član predsjedništva LSV Vojvođani Aleksandar Olenik ukazuje da je ovo samo još jedan dokaz da se SPC odavno bavi politikom i to mnogo više nego religijom.
„To bavljenje politikom SPC se uglavnom svodi na podršku vlasti Aleksandra Vučića kroz propagandu i širenje neistina“, smatra Olenik.
Dodaje da je najveći problem što SPC zloupotrebljava najprivatnija lična osjećanja vjernika u zamjenu za novac iz budžeta, poreske privilegije i nekažnjivost po našim zakonima.
Profesorka Biološkog fakulteta Biljana Stojković iz stranke Zajedno navodi da godinama postoji tijesna, uvezana i lukrativna veza između naprednjačkog režima i SPC.
„Mene ni najmanje ne iznenađuje činjenica da vrh crkve uvijek i nepogrješivo staje na stranu vlasti, a nasuprot cjelokupnom građanstvu. Odavno je nestala ideja da se religijska institucija zasniva na ukorijenjenosti u narodu“, kaže Stojković.
Kao ateistkinja, ona nema problem s tim, ali razumije da mnogo građana može osjećati razočarenje ulogom koju je crkva sebi dodijelila.
„Kao i politička elita, i crkvena je odnarođena u potpunosti i već dugo se vodi zgrtanjem novca, investicijama i ko zna kakvim drugim poslovima. Ostaje samo da svi građani to shvate i razumiju da crkva odavno nije institucija koja se bavi njima na hrišćanski način“, zaključuje Stojković.
Miloš Parandilović, narodni poslanik Novog lica Srbije, ističe da je obaveza crkve, a posebno pravoslavne, da štiti žrtve a ne dželate, da štiti ponižene, obespravljene i potlačene a ne otimače, uzurpatore i bezdušnike.
„Obaveza Crkve je da digne glas kad Vučić rasprodaje nacionalne interese na Kosovu i Metohiji, da digne glas kad predsjednik rasprodaje srpsku zemlju Rio Tintu i belosvjetskim kompanijama koje planiraju da ostave pustoš iza sebe a ne da diže glas protiv svog naroda koji je na ulicama Novog Sada digao glas protiv pakla u kome živi“, smatra Parandilović.
Naglašava da je tamo nadstrešnica pala nestručnošću i alavošću ove vlasti u kojoj navijačke grupe dobijaju građevinske poslove a ne pukom slučajnošću, i „ako već ne smiju to javno da kažu crkveni velikodostojnici, najbolje bi bilo da makar uopšte ne govore“.
"Ne tako davno, blaženopočivši patrijarh Pavle je ustao i stao na čelo svog naroda i odbranio izborne rezultate koje je Milošević pokušao da pokrade. Dakle, ima i svijetlih primera, a svako bira da li će da bude na svijetloj ili mračnoj strani istorije. Ponavljam, obaveza crkve je da bude na strani istine i pravde i štiti nezaštićene a ne politički kartel koji ostavlja krvave tragove“, zaključuje Parandilović.
Podsjećamo, u utorak 5. novembra održan je protest u Novom Sadu na kojem je bilo prisutno preko 20 hiljada ljudi.
Tokom protesta, manja grupa demonstranata je gađala Gradsku kuću, pri čemu su slomljeni prozori i vrata. Nakon i tokom protesta uhapšeno je 14 osoba.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR