Sa Rusijom nema "uobičajenog posla", poručili su iz Stejt departmenta, na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) za komentar izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da su američke sankcije za Naftnu industriju Srbije (NIS) "teške i ozbiljne".
NIS se našao na listi sankcija koju je 10. januara objavilo Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država zbog udjela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom njeft.
Kompanija NIS sankcionisana je zbog takozvanog "sekundarnog rizika" odnosno zbog povezanosti sa ruskim Gasprom njeftom.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je na konferenciji za novinare da je riječ o "teškim i ozbiljnim sankcijama" i da se traži "potpuni izlazak Rusije iz vlasništva NIS-a", zbog čega će biti potrebna vlasnička transformacija.
Sjedinjene Države, kako su iz Stejt departmenta naveli za RSE, "ostaju posvećene ometanju ruskog generisanja prihoda i mreža nabavke i finansija koje koristi za podršku rata protiv Ukrajine".
"Nastavićemo da preduzimamo sve odgovarajuće radnje da unaprijedimo odgovornost kod onih koji omogućavaju ili profitiraju od ruskog ilegalnog rata i spriječimo Putina da koristi energiju kao sredstvo prinude", navodi se u odgovoru Stejt departmenta.
Kaže se još kako će "SAD nastaviti da rade sa partnerima i saveznicima širom svijeta kako bi obezbijedili sigurnost i raznovrsnost snabdijevanja energijom".
NIS je jedina kompanija u Srbiji koja se bavi istraživanjem, proizvodnjom i preradom nafte i proizvodnjom prirodnog gasa.
Ruske državne kompanije Gasprom njeft i njena krovna kompanija Gasprom od 2008. godine imaju većinsko vlasništvo u NIS-u od 56,15 odsto, dok je 29,87 odsto u vlasništvu Srbije.
Dok je Gasprom njeft pod evropskim i američkim sankcijama, najveći svjetski proizvođač gasa Gasprom nije obuhvaćen embargom zapadnih država.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR