Nakon što je MUP Republike Srpske danas krenuo u sprovođenje neustavnih zakona, te zatražio da službenici SIPA-e napuste zgradu u Banjoj Luci iz Predsjedništva BiH je upućen zahtjev da se u rješavanje sigurnosne krize uključe snage EUFOR-a, potvrđeno je za "Avaz" iz Predsjedništva BiH.
Pripadnici SIPA-e danas su napustili objekat u Banjoj Luci, nakon ultimatuma iz MUP-a RS.
Za Klix.ba je potvrđeno da su zaposleni napustili radna mjesta i izašli iz zgrade.
Kako je saopšteno direktor Policije RS-a Siniša Kostrešević je obavijestio direktora SIPA-e Darka Ćuluma, a on rukovodioce u Regionalnom kabinetu u Banja Luci o zahtjevu da napuste zgradu i da pokupe oružje.
Ovaj kabinet ima četiri organizacione jedinice: Kriminalističko-istražni odsjek, Odsjek za prikupljanje kriminalističko-obavještajnih podataka, Odsjek za istraživanje ratnih zločina i krivičnih djela kažnjivih po međunarodnom humanitarnom pravu i Grupu za operativno dežurstvo, vezu i kriptozaštitu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske objavilo je juče javni poziv za radnike SIPA-e kako bi podnijeli zahtjev za prelazak u redove MUP-a RS.
Portal Klix.ba je imao uvid u direktive koje su ovim povodom dobili rukovodioci MUP-a RS-a.
Dan ranije o radu SIPA-e u RS-u oglasio se i direktor ove agencije Darko Ćulum koji je naveo kako je odluku o svom daljem djelovanju donio, ali da s njom neće izlaziti u javnost.
Niz zapadnih zemalja je na jučerašnjem sastanku OSCE-a, te zatvorenom sastanku zemalja članica Savjeta bezbjednosti UN-a osudio djelovanje Milorada Dodika i donošenje zakona koji jasno podrivaju ustavni i pravni poredak Bosne i Hercegovine.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR