Desetine hiljada demonstranata preplavile su danas Beograd, na jednom od najvećih mitinga u posljednjih nekoliko decenija, na kojem se studenti i radnici suočavaju sa policijom i pristalicama predsjednika Aleksandra Vučića, piše danas agencija Rojters.
Ulice su prepune, a demonstranti, od kojih su mnogi prešli stotine kilometara pješke ili biciklom, u prazničnom raspoloženju pale baklje i skandiraju „Pumpaj“, navodi Rojters.
Desetine Beograđana su demonstrantima iznijele toplu hranu, a bake su studentima davale svježe pečene kolače i pite, prenosi agencija deo atmosfere u Beogradu.
Policija je saopštila da je zbog noćašnjih i jutrošnjih incidenata uhapsila 13 osoba, navodi agencija i dodaje da su među njima i tri muškarca, uhapšena poslije napada na traktore parkirane oko Pionirskog parka, u kojem kampuju Vučićeve pristalice.
Prekoputa ulice pozicionirali su se veterani iz elitnih vojnih brigada i bajkeri, koji podržavaju studente, dok se protest odvija između zgrade parlamenta i obližnjeg trga Slavija, piše u tekstu.
Studenti su između policije i demonstranata postavili svoje redare, obučene u fluorescentne žute prsluke, dodaje se.
Agencija podsjeća da antivladini protesti u Srbiji traju već mjesecima, otkako je smrt 15 ljudi pri padu nadstrešnice na željezničkoj stanici podstakla optužbe za raširenu korupciju i nemar.
Protesti, koji su se proširili i uključuju studente, nastavnike i poljoprivrednike, predstavljaju veliki izazov za Vučića, populistu koji je 12 godina na vlasti, dodaje Rojters.
Vlada, kako se navodi, odbacuje optužbe za korupciju i nestručnost i tvrdi da zapadne obavještajne službe podržavaju pokušaj destabilizacije Srbije, dok studenti traže objavljivanje dokumenata o padu nadstrešnice i da odgovorni budu izvedeni pred lice pravde.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR